Ράις από άλλον... πλανήτη έβαψε «πράσινη» την ντερμπάρα!

Σάββατο, Δεκέμβριος 7, 2019 - 12:34πμ

Tο πρώτο ντέρμπι της χρονιάς ανάμεσα σε Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ και Ολυμπιακό κατέληξε στο τριφύλλι (99-93), σε μια απολαυστική μονομαχία που κρίθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης.

Με τον Ταϊρίς Ράις να κάνει εμφάνιση καριέρας, με τους 41 πόντους που σημείωσε. Από νωρίς, ο γκαρντ των πρασίνων βρήκε ρυθμό, τράβηξε το κάρο από την λάσπη, όποτε οι ερυθρόλευκοι έδειχναν να παίρνουν τα πάνω τους και οδήγησε την ομάδα του Ρικ Πιτίνο σε τέταρτη σερί νίκη, πριν αρχίσει ο Γολγοθάς του Δεκεμβρίου.

Από την άλλη, οι ερυθρόλευκοι μπορούν να νιώθουν ότι έχασαν μια τεράστια ευκαιρία να αποδράσουν νικητές από το ΟΑΚΑ. Τόσο γιατί βρέθηκαν στο +2 (84-86) με ένα λεπτό για το τέλος του σαρανταλέπτου, όσο κι επειδή ο Γουέιντ Μπάλντγουιν δεν ήταν έτοιμος για να κάνει φάουλ στον Γιώργο Παπαγιάννη (στα 3.4'') για να τον στείλει στις βολές. Ο σέντερ των πρασίνων έβαλε το καλάθι, έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, κι εκεί οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη.