Ψυχάρα ο Προμηθέας, 88-81 στο Περιστέρι

Σάββατο, Οκτώβριος 2, 2021 - 9:59μμ
Νίκη με θέαμα

Μεγάλη νίκη για τον Προμηθέα στην πρεμιέρα της 82ης Stoiximan Basket League. Οι Πατρινοί είδαν το Περιστέρι να μπαίνει «ζεστό» στο ματς και να βρίσκει λύσεις αρχικά με τον Δημήτρη Κατσίβελη (13π., 4ρ., 3ασ.) και στη συνέχεια με τον Ίαν Μίλερ (17π., 3ασ.), αλλά είχαν στη... φαρέτρα τους όλες τις «απαντήσεις».

Ο Κέντρικ Ρέι (17π., 6ρ., 4ασ.) κράτησε «όρθιο» τον Προμηθέα σε όλο το ματς και στο τέλος ο Νίκος Ρογκαβόπουλος «καθάρισε» το διπλό (15π., 5ρ.). Ο Έλληνας φόργουορντ έκανε ένα προσωπικό 6-0 σερί στα μισά της 4ης περιόδου, με το οποίο οι φιλοξενούμενοι γύρισαν το σκορ και πήραν... μαξιλαράκι. Από το σερί του «Ρόγκα» και μετά ο Προμηθέας δεν κοίταξε ξανά πίσω, φεύγοντας από το Περιστέρι με την νίκη.

Το παιχνίδι είχε ρυθμό στο ξεκίνημα, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν στο ματς με ασύλληπτα ποσοστά στα δίποντα (10/11) και να παίρνουν τον έλεγχο (25-20 στο 10' με 7π. του Δημήτρη Κατσίβελη). Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Προμηθέας μπήκε πιο συγκεντρωμένος και με επιμέρους σκορ 3-13 γύρισε την κατάσταση (28-33). Ο Κατσίβελης ήταν εξαιρετικός (12π., 3ρ., 2ασ. στο ημ.) και η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου ισορρόπησε ξανά τον αγώνα (45-45 στο 20'), εκμεταλλευόμενη και την αστοχία των Πατρινών πίσω από τα 6,75μ. (3/13 3π.). Πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων στο πρώτο μέρος ήταν ο Κέντρικ Ρέι (10π.).

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε, με τις δύο ομάδες να παραμένουν στο ίδιο τέμπο. Ο Ίαν Μίλερ βγήκε μπροστά για το Περιστέρι, αλλά και το σύνολο του Λουίς Κασιμίρο είχε πολλές επιθετικές λύσεις (66-66 στο 30'). Περιστέρι και Προμηθέας... αντάλλαζαν καλάθια στο 4ο δεκάλεπτο με το ντέρμπι να συνεχίζεται (72-71 στο 33'). Ο Γιανίκ Μορέιρα βγήκε μπροστά, όμως ο ασταμάτητος Ρέι «απάντησε» με ένα προσωπικό 5-0 σερί για το 77-77 στο 36'.

Και τότε ήταν η... ώρα του Νίκου Ρογκαβόπουλου. Αρχικά, ο Έλληνας φόργουορντ ευστόχησε σε τρίποντο μετά τη δημιουργία του Νίκου Γκίκα και οι Πατρινοί πέρασαν μπροστά (78-79) και λίγο πιο μετά το τρίποντό του τους έδωσε «αέρα» 4π. (78-82 στο 37'). Η αμερικανική πεντάδα του Μανωλόπουλου τα έβρισκε... σκούρα και στο 38' τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα, με τον Τζος Χάγκινς να τραυματίζεται και να φεύγει από το παρκέ σφαδάζοντας... Το show του «Ρόγκα» δεν σταμάτησε εκεί, καθώς ο ανερχόμενος παίκτης του Προμηθέα έβαλε και 1/2 βολές με 90'' για το φινάλε και έστειλε τους φιλοξενούμενους στο +5, με ένα προσωπικό 6-0. Ο Κέντρικ Ρέι πήρε δυο κακές επιλογές, αλλά ο Ίαν Μίλερ αστόχησε στο σουτ που θα έδινε νέο ενδιαφέρον στο ματς. Έτσι, οι παίκτες του Κασιμίρο ήταν πιο ψύχραιμοι και έφυγαν με το διπλό από το Περιστέρι (81-88).

Τα Δεκάλεπτα: 25-20, 45-45, 66-66, 81-88.