Πρώτη νίκη για την παιδική ομάδα του Προμηθέα

Σάββατο, Ιούνιος 23, 2018 - 12:37πμ

Την πρώτη της νίκη στο 45ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων πέτυχε η παιδική ομάδα του Προμηθέα που επικράτησε με 76-54 του Αρίωνα Ξάνθης. Η πατρινή ομάδα δυσκολεύτηκε στο 1ο δεκάλεπτο, αλλά επέβαλε το ρυθμό της στη συνέχεια, βελτιώνοντας την άμυνά της και βρίσκοντας εύστοχα σουτ από μακριά κι εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό κι έφτασε σε μια εύκολη -τελικά- νίκη, παρά τα αρκετά (21) λάθη, στα οποία υπέπεσε και σήμερα.

To παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα αμφίρροπο κατά την 1η περίοδο, καθώς καμία ομάδα δεν κατάφερε ν' αποσπαστεί στο σκορ, ενώ αξιοσημείωτο είναι πως η μεγαλύτερη διαφορά ήταν, μόλις, ένα καλάθι. Ο Προμηθέας μπήκε πιο δυνατά στο 2ο δεκάλεπτο και ευστοχώντας σε 4 τρίποντα (Μαντίκος 1 και Παγανιάς 3) κατάφερε ν' ανοίξει το παιχνίδι κι άρχισε, σταδιακά, να κτίζει μια διαφορά (26-21 στο 12΄30΄΄, 32-25 στο 14΄ και 36-26 στο 16΄). Το προβάδισμα των 14 πόντων, που πήραν οι Πατρινοί στο φινάλε του ημιχρόνου, ήταν η μεγαλύτερη διαφορά στο 1ο μέρος, όπου ο Μαντζούκας πρόλαβε να κάνει double-doyble με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Η ομάδα της Ξάνθης προσπάθησε ν' αντιδράσει στην επανάληψη και μείωσε σε 49-40 μ' ένα μίνι σερί 7-0 στο 23΄. Δύο κλεψίματα και ισάριθμα καλάθια στον αιφνιδιασμό ανέβασαν -και πάλι- την διαφορά στους 13 στο 25΄ (53-40) και οι παίκτες του Ανδρέα Κεσαπίδη έλεγξαν απόλυτα το παιχνίδι στην συνέχεια.

Ο Αρίων μείωσε στους 11 με τρίποντο στην εκπνοή της 3ης περιόδου, αλλά δεν σκόραρε ούτε πόντο στο 1ο πεντάλεπτο του 4ου δεκαλέπτου και οι Πατρινοί έφτασαν στο +21 (71-50 στο 35΄), τελειώνοντας, ουσιαστικά, το παιχνίδι. Η συνέχεια είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και ο Προμηθέας πανηγύρισε την 1η νίκη του στο φετινό τουρνουά.

ΑΣΠ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ – ΓΑΣ ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ 76 – 54.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 45-31 (ημιχ.), 61-50, 76-54.

ΑΣΠ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Κεσαπίδης): Αλαφοδήμος 12 (2τρ., 7ρ., 5ασ., 3κλ.), Νεόφυτος, Καρυδάκης, Καφέζας 6 (6ασ.), Μαντζούκας 28 (16ρ., 3ασ., 11λ.), Μαντίκος 13 (1), Παγανιάς 11 (3), Μαράτος, Γοργότσης Π. 2, Γοργότσης N. 2, Λάγιος 2.

ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ (Θερμός): Παύλου 6, Μελαδιανός 13 (9ρ.), Αμοιράς 7 (1), Μπουτζικούδης 5, Καλλίδης, Κοτζαμάνης 3 (1), Χριστοφορίδης 4 (8ρ.), Ευσταθιάδης 4, Ελευθεριάδης 6, Γκαγκαλίδης 4, Δεληγιάννης 2, Λαμπρόγλου.

Ο προπονητής των νικητών Ανδρέας Κεσαπίδης δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: «Είχαμε δύο άτυχα αποτελέσματα τις πρώτες δύο μέρες, αλλά σήμερα πετύχαμε την πρώτη μας νίκη. Θα προσπαθήσουμε να βελτιώσουμε τις αδυναμίες μας και να τερματίσουμε όσο γίνεται ψηλότερα στη διοργάνωση».

Σήμερα, στις 4 το απόγευμα, ο Προμηθέας θ' αντιμετωπίσει το Ηράκλειο ΟΑΑ, που γνώρισε, στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας, την 3η ήττα του από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό με 54-82. Οι «πράσινοι» ήταν εντυπωσιακοί στο ξεκίνημα και προηγήθηκαν με 13-0 στο έκτο λεπτό. Στα μέσα της δεύτερης περιόδου έκαναν νταμπλ-σκορ με 30-15, αλλά το Ηράκλειο κατάφερε να μειώσει σε μονοψήφιο νούμερο στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου (46-39). Οι Αθηναίοι όμως με νέο ξέσπασμα έφθασαν το σκορ στο 65-42, έξι λεπτά πριν τη λήξη και πέτυχαν άνετα την τρίτη τους νίκη με εντυπωσιακή διαφορά.