Πρώτη η Βηθλεέμ Σαπίου στο Zagori Mountain Running

Πέμπτη, Αύγουστος 8, 2019 - 9:50πμ

Πάνω από δώδεκα χιλιάδες επισκέπτες έφερε το Zagori Mountain Running το οποίο πραγματοποιήθηκε για ένατη χρονιά με τη συμμετοχή 2300 αθλητών από την Ελλάδα αλλά και από 37 διαφορετικές χώρες του εξωτερικού. Ήταν ένα τριήμερο γεμάτο δράση, αθλητικές εμπειρίες και μοναδικές εικόνες από γνωστές και άγνωστες γωνιές του Ζαγορίου.

Από τις φετινές αθλητικές επιδόσεις, δεν έλειψαν τα ρεκόρ, ανεβάζοντας ακόμη πιο ψηλά τον πήχη της διοργάνωσης. Στις γυναίκες, στα 44χλμ η Βηθλεέμ Σαπίου με TecnikaHellas τερμάτισε πρώτη με χρόνο 05:55:53’’, στη δεύτερη θέση βρέθηκε η Nίκη Ζιώγα (GTS Team) με χρόνο06:13:14’’και την τρίτη θέση της γυναικείας κατάταξης κατέκτησε η Ξένια Καζιμίροβα (KassimisTraining) με χρόνο 06:53:26’’.

Στους άντρες πρώτος τερμάτισε ο Θανάσης Παγουνάδης( SALOMON HELLAS) με χρόνο 4:29:12’’, σημειώνοντας νέο ρεκόρ αγώνα. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Απόστολος Τζουμάκας (FifthElementRunningTeam) με χρόνο 04:50:29’’, ενώ στην τρίτη θέση της γενικής κατάταξης βρέθηκε ο Nίκος Ροδόπουλος (TecnikaHellas) με χρόνο 04:50:52’’.

Στα 80χλμ το νήμα του τερματισμού έκοψε πρώτος ο Δημήτρης Σελέτης (Kassimis Training) σημειώνοντας χρόνο 8:18:06’’, ο οποίος αποτελεί νέο ρεκόρ αγώνα! Δεύτερος τερμάτισε ο Φώτης Ζησιμόπουλος (KassimisTraining) με χρόνο8:55:19’’,ενώ στην τρίτη θέση βρέθηκε ο Eυάγγελος Νούλας (KassimisTraining) με χρόνο 9:21:53’’.

Στις γυναίκες, την πρώτη θέση κατέκτησε η Katarzina Cekoska με χρόνο 11:21:55’’.

Στη δεύτερη θέση τερμάτισε η Αντριάνα Βασιλάτου ( Tecnika Hellas) με χρόνο 11:27:06’’, ενώ την τρίτη θέση στο βάθρο συμπλήρωσε η Ντέπυ Σημαντράκου (Kourkourikis Training Group)με χρόνο 13:11:39’’.