Πρεμιέρα με νίκη επί του Κολοσσού για τον Προμηθέα - ΔΕΙΤΕ ΦΩΤΟ

Σάββατο, Οκτώβριος 6, 2018 - 5:56μμ
eurokinissi.gr

Mεγάλη εκτός έδρας νίκη πήρε ο Προμηθέας στην πρεμιέρα της  Basket League, ο οποίος επικράτησε στη Ρόδο του Κολοσσού H Hotels με 83-68. Η ομάδα της Πάτρας «καθάρισε» ουσιαστικά το παιχνίδι στην 3η περίοδο, όταν και κατάφερε (βελτιώνοντας την άμυνα της και με ιδιαίτερη ευστοχία έξω από τα 6,25, όπου σούταρε 6/10 τρίποντα) να πάρει διαφορά 17 πόντων, την οποία και διατήρησε ως το τέλος.

Ο Κολοσσός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 4-0 στο 1΄ και 9-3 στο 3΄, με αποτέλεσμα ο προπονητής των Πατρινών ν’ αναγκαστεί να πάρει time-out. H αντίδραση των παικτών του Μάκη Γιατρά ήταν άμεση και μ’ επιμέρους σκορ 10-1 στο επόμενο τρίλεπτο προηγήθηκαν με 10-13 στο 6΄. Η ομάδα της Ρόδου, που κυριάρχησε στα ριμπάουντ στην 1η περίοδο (10-5) αντέδρασε κι έκλεισε την περίοδο καλύτερα, μετατρέποντας το 16-16 στο 8΄σε 23-18 στο φινάλε του 1ου δεκαλέπτου.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα

Η 2η περίοδος ήταν ισορροπημένη με τις 2 ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Από πλευράς Κολοσσού ξεχώρισαν οι Δημάκος (13 πόντοι, με 3 τρίποντα, χωρίς ν’ αστοχήσει σε σουτ) και Μαυροειδής (10 πόντοι), ενώ για την ομάδα της Πάτρας σκόραραν περισσότερο οι Τσαϊρέλης (με 17 πόντους και 3/3 τρίποντα) και Κασελάκης (10). Ο Προμηθέας ισορρόπησε την μάχη των αιθέρων (15-15 τα ριμπάουντ), ενώ σούταρε 7/14 τρίποντα, με αποτέλεσμα να πάει στην ανάπαυλα με προβάδισμα ενός καλαθιού (41-43).

Η 3η περίοδος, όπως προαναφέραμε, ήταν καταλυτική στην εξέλιξη του αγώνα, παρότι οι Ροδίτες προηγήθηκαν στο 22΄30΄΄ με 45-43. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά ανέβασε πολύ την απόδοσή της στην άμυνα, όπου δέχθηκε μόλις 6 πόντους στο υπόλοιπο δεκάλεπτο και με οδηγό την ευστοχία στα τρίποντα έκτισε σταδιακά μια διαφορά (45-51 στο 25΄, 47-60 στο 27΄ και 51-68 στο 30΄).