"Πράσινο" το ευρωπαϊκό ντέρμπι των "αιωνίων"

Παρασκευή, Νοέμβριος 9, 2018 - 10:58μμ
eurokinissi.gr

Ο Παναθηναϊκός ανέσυρε από τα «απολεσθέντα αντικείμενα» την αμυντική του ταυτότητα στην επανάληψη, με τους «πράσινους» να σημειώνουν μία μεγάλη ανατροπή και να αναδεικνύονται νικητές στο πρώτο εφετινό ευρωπαϊκό ντέρμπι «αιωνίων». Το «τριφύλλι» επικράτησε με 93-80 του Ολυμπιακού στο κατάμεστο ΟΑΚΑ, για την 6η αγωνιστική της Euroleague, βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 4-2 και υποχρεώνοντας τους «ερυθρόλευκους» στην τρίτη εφετινή απώλεια.

Οι «πράσινοι» ενεργοποίησαν τα αμυντικά αντανακλαστικά τους στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αντετοκούνμπο με 10 πόντους στην τρίτη περίοδο έδωσε την ώθηση στην επίθεση, για να πάρουν την σκυτάλη στον... επίλογο οι Λεκαβίτσιους (17π.) και Γκιστ (10π.) και να οδηγήσουν μαζί με τον Καλάθη (14π., 7ασ.) εκ του ασφαλούς τους πρωταθλητές Ελλάδας στη νίκη.

Στον αντίποδα, ο Σπανούλης δεν πήρε... ανάσα από την αντίπαλη άμυνα (4π.) και είδε τον Πρίντεζη με 26 πόντους να παλεύει μόνος στην επανάληψη για την ανατροπή. Και όλα αυτά μετά από ένα ονειρικό πρώτο ημίχρονο, που είχε βρει τον Τιμα (17π.) να μετρά 4/4 τρίποντα και τον Ολυμπιακό να έχει περιορίσει σε μόλις 1 ασίστ τον Καλάθη.

Μετά την αποψινή επιτυχία ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε την 5η νίκη του σε 14 συναντήσεις «αιωνίων» σε ευρωπαϊκό επίπεδο, ενώ στη «μάχη» των πάγκων, ο Πασκουάλ διεύρυνε σε 8-1 τις νίκες επί του Μπλατ.

Με τις άμυνες να έχουν περάσει σε δεύτερη μοίρα, ο Παναθηναϊκός τιμώρησε τα αψυχολόγητα λάθη του Ολυμπιακού στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ξεφεύγοντας με 8-4 στο 3΄. Ωστόσο, 2 «κολλητά» τρίποντα του Τιμα έδωσαν ώθηση στους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι στο 4΄ προσπέρασαν με 8-10. Οι «πράσινοι», πάντως, αξιοποίησαν τους αιφνιδιασμούς, ο Λάνγκφορντ βρήκε το μακρινό σουτ και οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και πάλι με +5 (17-12 στο 7΄). Η ασύνδετη περιφερειακή άμυνα, όμως έδωσε την ευκαιρία στον Τουπάν να ισοφαρίσει από τα 6.75 (21-21 στο 9΄), ενώ το φάουλ του Καλάθη στον Παπανικολάου, σε προσπάθεια του τελευταίου σε τρίποντο διαμόρφωσε το 21-23, που ήταν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός «βραχυκύκλωσε» μετά την άμυνα και στην επίθεση, ο Τιμά συνέχισε τις εκτελέσεις από τα 6.75 (4/4 τρίποντα), τη στιγμή που οι «πράσινοι» είχαν χάσει την ψυχραιμία τους από τα διαδοχικά φάουλ που σφύριζαν εις βάρος τους οι διαιτητές. Παράλληλα, ο Πασκουάλ «πλήρωσε» την επιλογή του να αγωνιστεί με τη δεύτερη πεντάδα μέχρι το 18΄, όταν ο Μιλουτίνοβ έγραφε μέσα στη ρακέτα το +9 (35-44) για τους «ερυθρόλευκους». Στην επιστροφή του στο παρκέ, ο Καλάθης μείωσε από τα 6.75 σε 41-46 στα 21΄΄, αλλά τα επιθετικά ριμπάουντ του Ολυμπιακού τον έστειλαν στα αποδυτήρια στο +7 (41-48). Μέσα σ' όλα τα προβλήματα του Πασκουάλ και τα 4 φάουλ του Λάνγκφορντ, που συμπλήρωσε μετά από τεχνική ποινή.

Ο Τιμά συνέχισε το κρεσέντο του από τα 6.75 (5/5) και στο 22΄ διαμόρφωσε το 43-51. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός βρήκε τα αμυντικά του... πατήματα, ο Καλάθης έπιασε δουλειά στη δημιουργία, ο Αντετοκούνμπο υπερέβαλε εαυτόν στην επίθεση (10π. στο γ’ δεκ.) και οι «πράσινοι» με το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 21-7 προσπέρασε στο 28΄ με 62-55. Ο Αντετοκούνμπο συνέχισε τις υψηλές πτήσεις και στο 29΄ χάρισε στον Παναθηναϊκό διψήφια διαφορά για πρώτη φορά στον αγώνα (67-57). Πρίντεζης και ΛεΝτέι, όμως, κατάφεραν να μειώσουν σε 67-62 με τη λήξη της περιόδου.

Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος για νέα ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο, επικέντρωσε τις επιθέσεις του κοντά στο καλάθι με πρωταγωνιστές τους Μιλουτίνοβ και Πρίντεζη και στο 35΄ μείωσε σε 76-71. Ωστόσο, σε όλες τις προσπάθειες ανατροπής, ο Παναθηναϊκός είχε έτοιμη την απάντηση και με τον Γκιστ να δίνει λύσεις μέσα στη ρακέτα και τον Λεκαβίτσιους από την περιφέρεια έμεινε σε απόσταση (81-72 στο 36΄). Στο επόμενο λεπτό, ο Ολυμπιακός έχασε με 5 φάουλ τον Σπανούλη, ο Παναθηναϊκός είδε τον Λεκαβίτσιους να ευστοχεί σε δύο σερί τρίποντα, γράφοντας το 88-76 στο 38΄, τα επιθετικά ριμπάουντ έγιναν «πράσινη» υπόθεση και τέλος...

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ, Πατέρνικο, Ζαμοΐσκι

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 41-48, 67-62, 93-80

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Τόμας 9 (1), Λάνγκφορντ 3 (1), Παπαγιάννης, Λάσμε 5, Παπαπέτρου 7 (2), Παππάς 3, Γκιστ 10, Λεκαβίτσιους 17 (3), Λοτζέσκι 10, Καλάθης 14 (2), Αντετοκούνμπο 12 , Μήτογλου 3

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντέιβιντ Μπλατ): Ουίλιαμς-Γκος, Τουπάν 9 (1), Σπανούλης 4, Τίμα 17 (5), Μιλουτίνοβ 11, Βεζένκοφ 2, Πρίντεζης 26 (1), Παπανικολάου 4, Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι 7