Ποδαρικό γεμάτο άγχος

Πέμπτη, Οκτώβριος 11, 2018 - 11:30μμ
eurokinissi.gr

Ένας ασύνδετος και χαμένος στις περιστροφές της άμυνας Παναθηναϊκός βρέθηκε ενώπιον της πρώτης ήττας του σε πρεμιέρα Euroleague στο «σπίτι» του, αλλά λυτρώθηκε από κάποια ξεσπάσματα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 89-84 της μαχητικότατης Μακάμπι Τελ Αβιβ και έκαναν ποδαρικό με το δεξί στη νέα σεζόν της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Ο Παναθηναϊκός εξαργύρωσε απόψε την ευστοχία του στα σουτ δύο πόντων και την έφεση του στη δημιουργία (22 ασίστ), ελέω Νικ Καλάθη (14 ασίστ). Ωστόσο, ο Τσάβι Πασκουάλ, που άφησε εκτός 12άδας τους Παπαγιάννη, Καλαϊτζάκη, Σακελλαρίου, σίγουρα θα είναι προβληματισμένος από την αμυντική εικόνα της ομάδας σε περιφέρεια και ρακέτα.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Ματ Λοτζέσκι με 20 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Κιθ Λάνγκφορντ (13π.) και Θανάσης Αντετοκούνμπο (10π.). Από την Μακάμπι, που στερήθηκε των υπηρεσιών των  τραυματιών Κέντρικ Ρέι, Νιμρόντ Λεβί και Τζέρεμι Πάργκο, έλαμψε ο Σκότι Ουίλμπεκιν με 24 πόντους.

Όσο δυνατή ήταν η είσοδος του Παναθηναϊκού στο παρκέ, τόσο ηχηρή ήταν η καθίζηση του μετά το 3ο λεπτό της αναμέτρησης. Με τον Καλάθη να κάνει... ευτυχισμένο με τις ασίστ του τον Γκιστ και τον Λάνγκφορντ να μπαίνει ζεστός από την περιφέρεια, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν στο 3΄ με 13-2, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη... Με τον Ουίλμπεκιν να μετράει 2/2 τρίποντα και τη ρακέτα του Παναθηναϊκού να μοιάζει αθωράκιστη, η Μακάμπι απάντησε με επιμέρους σκορ 2-12 για να μειώσει στο 7΄ σε 15-14. Ο Κέιν κράτησε σε απόσταση αναπνοής του ισραηλινούς (21-20 στο 8΄), αλλά ο Λοτζέσκι είχε τις λύσεις για το 26-24 του πρώτου δεκαλέπτου.

Με το... καλημέρα της δεύτερης περιόδου, πάντως, ήρθε η ισοφάριση για την Μακάμπι (26-26), η οποία χτυπώντας στην «πράσινη» ρακέτα προσπέρασε για πρώτη φορά στο 12΄ με 28-30. Ο Τόμας είχε την απάντηση από τα 6.75 (33-32 στο 14΄), αλλά με τον Καλάθη στον πάγκο για... ανάσες οι «πράσινοι» έχασαν τη δημιουργία και με κάκιστες επιλογές στην επίθεση βρέθηκαν στο 17΄ στο -4 (39-43). Με την επιστροφή του ομογενούς γκαρντ και την είσοδο του Αντετοκούνμπο στο παρκέ, ο Παναθηναϊκός οργανώθηκε σε άμυνα και επίθεση, ενώ με τρίποντο του αρχηγού του στην εκπνοή της περιόδου πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +1 (46-45).

Με τους Ουίλμπεκιν και Μπλακ να συνεχίζουν από εκεί που σταμάτησαν στη δεύτερη περίοδο, η Μακάμπι προσπέρασε στο 22΄ με 48-52. Ακολούθησε ένα ξέσπασμα του Παναθηναϊκού (σερί 7-0 για το 55-52 στο 23΄), αλλά η έλλειψη διάρκειας σε άμυνα και επίθεση και οι χαμένες βολές τον έφεραν και πάλι σε μειονεκτική θέση στο 28΄ (61-65). Ωστόσο, Τόμας και Λάνγκφορντ φρόντισαν να τον βάλουν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +3 (70-67).

Με τον Τόμας να δίνει το έναυσμα στο 32΄ από τα 6.75 (75-68), ο Παναθηναϊκός έβγαλε ενέργεια χάρη στις εμπνεύσεις του Παππά σε εκτέλεση και δημιουργία και με τον Λοτζέσκι να ευστοχεί σε... γκολ φάουλ οι «πράσινοι» ξέφυγαν στο 35΄ με +11 (82-71). Η Μακάμπι δεν τα παράτησε και στα 33΄΄ για τη λήξη μείωσε σε 87-82 (38΄), αλλά μέχρι εκεί, καθώς μία καλή άμυνα (από Γκιστ), ένα επιθετικό ριμπάουντ και η 1/2 βολές του υπερπολύτιμου στο τελευταίο δεκάλεπτο Λοτζέσκι χάρισαν στους «πράσινους» τη νίκη με 89-84.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρθία, Γιόβτσιτς, Ράντοβιτς

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 46-45, 70-67, 89-84

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Τόμας 9 (2), Λάνγκφορντ 13 (1), Λάσμε 8, Παπαπέτρου 4, Παππάς 6, Γκιστ 5, Λεκαβίτσιους, Λοτζέσκι 20 (6/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Καλάθης 8 (1τρ., 14 ασίστ), Αντετοκούνμπο 10 (1), Μήτογλου 6.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Νέβεν Σπάχια): Ουίλμπεκιν 24 (3/5 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 8 ασίστ), Ο'Μπράιαντ 4, Καλοϊάρο 11 (7 ριμπάουντ), Ρολ 15 (6/8 δίποντα), Κέιν 7, Τάιους 5, ΝτιΜπαρτολομέο 2, Μπλακ 14 (6/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Ζούσμαν 2.