Παρέμεινε πρώτος ο Ολυμπιακός

Τετάρτη, Απρίλιος 18, 2018 - 9:26μμ

Σπουδαία νίκη και μάλιστα με άνεση επί της ιταλικής Μπρέσια πήρε σήμερα  ο Ολυμπιακός, με 13-6 για τη 12η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του φετινού Τσάμπιονς Λιγκ Ανδρών. Mια νίκη που τον οδηγεί με το ενάμιση πόδι στην κατάκτηση της 1ης θεσης του Α' Ομίλου και κατά συνέπεια μια ευνοϊκή κλήρωση στο Final-8 του θεσμού.

Το συγκρότημα του Θοδωρή Βλάχου εμφανίστηκε σαφώς ανώτερο από εκείνο του Αλεσάντρο Μπόβο και δεν συνάντησε δυσκολία σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, παίρνοντας ένα προβάδισμα 7-2 στο ημίχρονο. Και η συνέχεια, όμως, ανήκε στους πρωταθλητές Ελλάδος, που πέτυχαν ακόμη τέσσερα γκολ στην τρίτη περίοδο βγάζοντας νοκ-άουτ τη Μπρέσια, ενώ το τελευταίο οκτάλεπτο ήταν κυρίως διαδικαστικού χαρακτήρα και ο ρυθμός χαλάρωσε αρκετά.
Πρώτος σκόρερ και πρωταγωνιστής του αγώνα ο Γενηδουνιάς, που πέτυχε έξι τέρματα.

Οκτάλεπτα: 4-2, 3-0, 4-2, 2-2

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης 1, Δελακάς, Γενηδουνιάς 6, Φουντούλης 1, Νικολαΐδης, Δερβίσης 2, Μπούσλιε 1, Μουρίκης 1, Γούνας 1, Αργυρόπουλος, Ομπράντοβιτς, Γαλανόπουλος

Μπρέσια (Αλεσάντρο Μπόβο): Ντελ Λούνγκο, Γκούντι, Πρεσιούτι Κ. 1, Μάντζι, Πάσκοβιτς 2, Ρίτσο 1, Μούσλιμ, Νόρα, Πρεσιούτι Ν. 1, Μπερτόλι 1, Γιάνοβιτς, Βούκτσεβιτς, Μορέτι

Πηγή: koe.org.gr