Παναθηναϊκός για ένα 10λεπτο

Δευτέρα, Δεκέμβριος 10, 2018 - 9:30μμ
eurokinissi.gr

Ένα ξέσπασμα του Παναθηναϊκού στην τρίτη περίοδο, όταν έτρεξε σερί 18-0 και ξέφυγε με +19 (69-50 στο 28΄), ήταν αρκετό για τους «πράσινους», προκειμένου να πάρουν το ντέρμπι κορυφής με το μαχητικότατο Περιστέρι στο ΟΑΚΑ, παραμερίζοντας τα προβλήματα απουσιών (σ.σ. δεν αγωνίστηκαν οι Παπαπέτρου/πρόβλημα στον καρπό, Αντετοκούνμπο/μέση, Λοτζέσκι/γαστρεντερίτιδα).

Το «τριφύλλι» επικράτησε με 80-75 της ομάδας του Αργύρη Πεδουλάκη, για την 8η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, διευρύνοντας σε 7-0 το αήττητο του (σ.σ. «χρωστάει» το ματς με τον Κολοσσό Ρόδου) και υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στην πρώτη τους απώλεια (7-1).

Πρωταγωνιστές της επιτυχίας του Παναθηναϊκού οι Νικ Καλάθης (20π., 4ρ., 9ασ., 2κλ) και Νίκος Παππάς (20π.), ενώ πολύτιμες βοήθειες έδωσαν και οι ΝτεΣόν Τόμας (13π.) και Κιθ Λάνγκφορντ (12π.). Από το Περιστέρι ξεχώρισε ο Ράιαν Χάροου με 17 πόντους και 4 ασίστ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά στο παρκέ και με τους Λεκαβίτσιους, Τόμας και Παππά να δίνουν λύσεις από την περιφέρεια προηγήθηκε γρήγορα με +10 (15-5 στο 5΄). Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι είδαν τον Χάροου να ανεβάζει στροφές στην επίθεση, «χτύπησαν» το «τριφύλλι» μέσα στη ρακέτα και στο 9΄ βρέθηκαν στο -2 (18-16), για να κλείσουν την περίοδο στο +3 (21-18). Με τον Κάλαχαν να παίρνει τη σκυτάλη του σκοραρίσματος από τον Χάροου, το Περιστέρι έδωσε συνέχεια στην αντεπίθεση του, προσπερνώντας στο 13΄ με 25-27, ενώ η αστοχία του Παναθηναϊκού από τα 6.75 το βοήθησε να μείνει κοντά στο σκορ μέχρι το ημίχρονο (43-39).

Ο Παππάς προσπάθησε να δώσει... ανάσα στους «πράσινους» με το... καλημέρα της τρίτης περιόδου, αλλά Γκρέι και Χάροου δεν του το επέτρεψαν (51-50 στο 23΄). Ωστόσο, με τον Καλάθη να αφυπνίζεται σε δημιουργία και εκτέλεση, το «τριφύλλι» απάντησε με σερί 18-0 για το +19 στο 28΄ (69-50), μπαίνοντας πρόωρα σε τροχιά νίκης... Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, δεν παρέδωσαν τα όπλα, και με τους Σκορδίλη, Βασιλόπουλο να δίνουν λύσεις και να εκμεταλλεύονται διαδοχικά λάθη του Παππά σε άμυνα και επίθεση μείωσαν στο 38΄ σε 76-71, μετά από επιμέρους σκορ 7-15. Ο Λάνγκφορντ βρήκε στόχο από τα 6.75, δίνοντας... μαξιλαράκι ασφαλείας στον Παναθηναϊκό (79-71) και το «τριφύλλι» έφτασε με άγχος στη νίκη, καθώς ο χρόνος δεν ήταν υπέρ του Περιστερίου...

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ., Σταματόπουλος, Μπίκας

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 43-39, 69-56, 80-75

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Παππάς 20 (4), Λάσμε 4, Μήτογλου, Λεκαβίτσιους 3 (1), Τόμας 13 (2), Παπαγιάννης 2, Γκιστ 2, Σακελλαρίου, Καλάθης 20 (3), Βουγιούκας 4, Λάνγκφορντ 12 (1).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Αργύρης Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 7 (1), Χάροου 17, Γκρει 8 (2), Σίρκο, Ντάνιελ 11, Μουράτος 6, Σκορδίλης 11 (10 ριμπάουντ), Φιλιππάκος, Μπεντίλ 6, Κάλαχν 9 (1), Καράμπελας.