Ονειρική πρεμιέρα η Γαλλία, σκόρπισε 4-1 την Αυστραλία

Τετάρτη, Νοέμβριος 23, 2022 - 12:03πμ
Διαρκώς πανηγύριζαν γκολ

Η Αυστραλία προηγήθηκε νωρίς όμως η Γαλλία έπαιξε ως πραγματική παγκόσμια πρωταθλήτρια και επιβλήθηκε με το εμφατικό 4-1 στην πρεμιέρα της στον 4ο όμιλο, έχοντας ως πρωταγωνιστές για την ανατροπής τους Ζιρού, Εμπαπέ και Ραμπιό

Λίγες ώρες μετά από την τεράστια ανατροπή της Σαουδικής Αραβίας και την ιστορική νίκη της απέναντι στην πανίσχυρη Αργεντινή, η Αυστραλία "γλυκάθηκε" και θέλησε να κάνει το ίδιο απέναντι στην Γαλλία, όμως το όνειρο αυτό αποδείχτηκε απατηλό.

Οι "σόκερους" πήραν κεφάλι στο σκορ στο 9ο λεπτό όμως οι παγκόσμιοι πρωταθλητές δεν ήταν διατεθειμένοι για "παιχνιδάκια" και φρόντισαν να το ξεκαθαρίσουν με εκκωφαντικό τρόπο, για να πετύχουν τέσσερα γκολ και να φτάσουν σε μία άνετη νίκη με 4-1.

Οι παίκτες της Γαλλίας μπήκαν με φούρια στο χορτάρι του "Αλ Ζανούμπ" και προκάλεσαν πανικό στην άμυνα της Αυστραλίας παίζοντας κυρίως από τα πλάγια (Εμπαπέ), ωστόσο ήταν η Αυστραλία εκείνη που έριξε το πρώτο πυρ. Αυτό έγινε στο 9ο λεπτό, με τον Λέκι να γίνεται κάτοχος της μπάλας από τα δεξιά και να κάνει παράλληλο γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής, με τον Γκούντγουιν να περιμένει στο δεύτερο δοκάρι και να νικάει τον Λορίς, για να κάνει το 0-1.

Στη φάση αυτή οι παγκόσμιοι πρωταθλητές έχασαν και τον Λικά Ερναντέζ που τραυματίστηκε (τη θέση του πήρε στο 13' ο αδερφός του, Τεό) και μέχρι το 20ο λεπτό έδειχναν εμφανώς επηρεασμένοι, με τους σόκερους να παίζουν δυναμικά και όχι μόνο να κλείνουν αποτελεσματικά τους χώρους αλλά να απειλούν και με δεύτερο γκολ (ελάχιστα άουτ το δυνατό σουτ εκτός περιοχής του Ντιουκ).

Ωστόσο, το ξέσπασμα των παικτών του Ντεσάμπ δεν άργησε να έρθει, με ένα εκρηκτικό πεντάλεπτο να φέρνει την ανατροπή. Η ισοφάριση ήρθε στο 27ο λεπτό, με τον Τεό Ερναντέζ να βγάζει γλυκιά σέντρα και τον Ραμπίο να κάνει το 1-1 με κεφαλιά από πλεονεκτική θέση, με τον ίδιο παίκτη να είναι πρωταγωνιστής και στο επόμενο γκολ της ομάδας του, στο 32ο λεπτό.

Μετά από πίεση ψηλά, οι μπλε έκλεψαν τη μπάλα και ο μέσος της Γιουβέντους σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Ζιρού που έγραψε το 2-1 με πλασέ σε ανυπεράσπιστη εστία, με τον Ραμπιό να γίνεται ο πρώτος παίκτης της Γαλλίας με γκολ και ασίστ σε αγώνα Μουντιάλ, μετά από τον Ντουγκαρί το 1998 (με Νότια Αφρική) και τον Ζιρού να φτάνει τα 50 γκολ στη διεθνή καριέρα του (τα δύο σε τελικά Μουντιάλ) και να πλησιάζει σε απόσταση αναπνοής τον Τιερί Ανρί που είναι στην κορυφή με 51 τέρματα.
Με προίκα αυτά τα δύο γκολ η Γαλλία θέλησε να ανεβάσει το τέμπο και να παίξει σε πολύ γρήγορο ρυθμό, με συνέπεια να έχει 3-4 ευκαιρίες για γκολ με αποκορύφωμα την προβολή του Εμπαπέ στο 45' από γύρισμα του Γκριεζμάν, με τους Αυστραλούς από την πλευρά τους να στέκονται όρθιοι μέσα στην επιθετική καταιγίδα που προκάλεσαν οι αντιπάλοι τους και να φτάνουν κοντά στο να τους κάνουν νέο χουνέρι, αυτή τη φορά στο 45+2' με την κεφαλιά του Ιρβάιν που σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Λορίς.

Το δεύτερο μέρος δεν είχε τον ίδιο γρήγορο ρυθμό με το πρώτο, με την Γαλλία να κρατάει όμως τα γκέμια και να δείχνει την εικόνα της ομάδας που όποτε ήθελε μπορούσε να αναστατώσει την άμυνα των Αυστραλών. Οι Ζιρού (50') και Γκριεζμάν (67') άγγιξαν το γκολ σε πολύ ωραίες φάσεις που πρωταγωνίστησαν αλλά δεν το βρήκαν, με τους παίκτες του Ντεσάμπ να μην ρίχνουν όμως στροφές και να "κλειδώνουν" τη νίκη με δύο πανέμορφες κεφαλιές μέσα σε μερικά λεπτά.
Στο 68ο λεπτό το 3-1 που δικαιούνταν πλήρως ήρθε με σκόρερ τον Εμπαπέ (από συστημένη σέντρα του Ντεμπελέ) ενώ στο 71' ο σούπερ σταρ της Παρί βρήκε τον Ζιρού σε ιδανική θέση, με τον φορ της Μίλαν να γράφει το 4-1 και να ανεβαίνει στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ της εθνικής Γαλλίας με 51 γκολ, φτάνοντας τον θρυλικό Τιερί Ανρί.

Το γκολ αυτό ουσιαστικά έριξε τίτλους τέλους στην αναμέτρηση, με τους Ντεσάμπ και Άρνολντ να προχωρούν σε αρκετές αλλαγές και το διάστημα μέχρι το 90ο λεπτό να είναι καθαρά διαδικαστικό (μεγαλύτερη φάση η απόκρουση του Ράιαν στην κεφαλιά του Κονατέ στο 90'), με το φινάλε (επτά λεπτά ο έξτρα χρόνος) να βρίσκει την Γαλλία να πανηγυρίζει μία άνετη νίκη που την έστειλε με το καλημέρα στην κορυφή του 4ου ομίλου.

ΓΑΛΛΙΑ: Λορίς, Παβάρ (89' Κουντέ), Κονατέ, Ουπαμεκανό, Λικά Ερναντέζ (13' Τεό Ερναντέζ), Τσουαμενί (77' Φοφανά), Ραμπιό, Ντεμπελέ (77' Κομάν), Γκριεζμάν, Εμπαπέ, Ζιρού (89' Τουράμ)
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ: Ράιαν, Άτκινσον (85' Ντέγκενεκ), Ρόουλς, Σούταρ, Μπέχιτς, Μόι, ΜακΓκρι (73' Μαμπίλ), Ιρβάιν (85' Μπακούς), Λέκι, Γκούντγουιν (74' Κουόλ), Ντιουκ (56' Κάμινγκς)