Ομάδα με ποιότητα και μέλλον ο Προμηθέας

Σάββατο, Δεκέμβριος 7, 2019 - 7:30μμ

Την ποιότητά του επιβεβαίωσε κόντρα στο Λαύριο ο Προμηθέας, επικρατώντας στο "Τόφαλος" άνετα 77-66, με τον Μάκη Γιατρά να δίνει αρκετό χρόνο συμμετοχής και στους τέσσερις Εφήβους που είχε στη δωδεκάδα.

Θυμηθείτε τι έγινε στο παιχνίδι

Καλό ρυθμό είχε από νωρίς η αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί στο μεγαλύτερος μέρος της πρώτης περιόδου και το προβάδισμα να άλλαζε συνεχώς χέρια (18-16). Στα τελευταία λεπτά, οι Ρόμπινσον και Αγραβάνης τράβηξαν τον Προμηθέα και έστειλαν τη διαφορά στο +6 (24-18).

Με τον ορεξάτο Φίλερ, οι γηπεδούχοι πήραν την πρώτη διαφορά (29-20) του ματς, στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, ενώ με τον Κατσίβελη έφτασαν στο +13 (35-22), στο 14’. Το Λαύριο προσπάθησε να κρατηθεί επιθετικά με τους Όλμαν και Άουτλο, αλλά η περιφέρεια των Πατρινών λειτουργούσε πολύ καλά και έτσι ξέφυγαν στο +17 (44-27), με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια (46-29).

4 άτομα, άτομα κάνουν σπορ και γήπεδο μπάσκετ

Με την ίδια φόρα και ξανά πρωταγωνιστή τον Φίλερ, ξεκίνησε το δεύτερο μέρος ο Προμηθέας, με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευτεί στο +23 (56-33), με τον Αμερικανό να στέλνει τη διαφορά στο +24 (63-39), στο 26’. Εκεί, ο Μάκης Γιατράς έριξε τους μικρούς στο παρκέ (Μαντζούκα, Καφέζα, Μπαζίνα, Κουρουπάκη) με το παιχνίδι να γίνεται πιο ελεύθερο, αλλά τους γηπεδούχους να διατηρούν την υπέρ τους διαφορά σε διψήφια απόσταση, στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-51).

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε δραματικά ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να ήταν αρκετά άστοχες, αλλά τον Προμηθέα να συντηρεί την απόσταση ασφαλείας του (69-53). Περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του ματς, το Λαύριο μείωσε στο -12 (72-60), αλλά ο Αγραβάνης… εγγυήθηκε τη νίκη των Πατρινών, η οποία ήρθε με το τελικό 77-66.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 46-29, 65-51, 77-66