Ολο το παρελθόν στα παιχνίδια Παναχαϊκής - Ιωνικού στο Κύπελλο Ελλάδας

Σάββατο, Σεπτέμβριος 21, 2019 - 11:03μμ
Ο Γιώργος Βαΐτσης και οι συμπαίκτες του πανηγυρίζουν τη νίκη - πρόκριση του 1997

Για τρίτη φορά στην ιστορία τους θα αναμετρηθούν Παναχαϊκή και Ιωνικός στο Κύπελλο Ελλάδας.

Οι δύο ομάδες μοιράζονται (1-1) τις προκρίσεις, που κρίθηκαν συνολικά σε 4 αναμετρήσεις, όλες με μεγάλο σασπένς.

Το sportin.gr παρουσιάζει αναλυτικά και τα 4 παιχνίδια, τα δύο της περιόδου 1993-1994 και τα άλλα δύο, 1996-'97.

15/12/1993 Παναχαϊκή - Ιωνικός 1-2
(1-0) Δρακόπουλος 13', (1-1) Μπαρμπολούτσι 56', (1-2) Λεοντιάδης 74' πεν.
Στο πρώτο ημίχρονο η Παναχαϊκή είχε τον έλεγχο του αγώνα αλλά στο δεύτερο, όταν έφαγε τα τέρματα, παραδόθηκε ολοκληρωτικά και το σκορ μπορούσε να μεγαλώσει. Καλυτερος ο Μασούρας. Πολλοί φίλαθλοι εν χορώ τα έβαλαν με τον Γιάκομπς και ζητούσαν να φύγει από την Παναχαϊκή.
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Μασούρας, Γκένας, Ανδριόπουλος, Ζερδεβάς, Μάρισιτς, Αργυρόπουλος, Κυριακόπουλος, Τζούρτζεβιτς (65' Αναστασάκης), Δρακόπουλος, Φέργκος, Γεωργάτος.

29/12/1993 Ιωνικός - Παναχαϊκή 1-2 κ.α., 2-2 παράταση
(1-0) Λουΐζ 15', (1-1) Μάρισιτς 76', (1-2) Αργυρόπουλος 87', (2-2) Ουσταμπασίδης 105'
Προκρίθηκε ο Ιωνικός στον επόμενο γύρο (στους "8")
Στο 3 και στο 6 σουτ των Μάρισιτς και Φέργκος εξουδετέρωσε ο τερματοφύλακας του Ιωνικού. Στο 15 δεχθήκαμε τέρμα από τον Λουΐζ. Στο 33' μετά από σουτ του Φέργκος η μπάλα φάνηκε ότι πέρασε τη γραμμή
αλλά διαιτητής και επόπτης δεν έδωσαν το γκολ, μερικές ευκαιρίες έχασαν μετά οι αντίπαλοι, μέχρι τα μισά του β΄ ημιχρόνου. Στο 76 ο Ανδριόπουλος έστρωσε στον Μάρισιτς, που με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα πρώτα στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα. Η ανατροπή έγινε στο 87 όταν με κεφαλιά ο Φέργκος έστρωσε στον Αργυρόπουλο ο οποίος από πολύ κοντά έκανε το 2-1 για την Παναχαϊκή.
Στην παράταση αφού ο τερματοφύλακας απέκρουσε εξ επαφής σου του Γκένα στο 94 και στο 102 ο Γεωργάτος μόνο του απέναντι από τον γκολκίπερ άνοιξε τη μπάλα και έχασε μεγάλη ευκαιρία, έφαγε το γκολ στις καθυστερήσεις του α΄ ημιχρόνου της παράτασης από στημένη φάση.
Αποβλήθηκε ο Γεωργάτος για διαμαρτυρία.
Καλύτεροι οι Γκένας, Ότιτζι, Μάριστις, Γεωργάτος, Αργυρόπουλος, Φέργκος
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Μασούρας (46 Κατσιαούνης), Γκένας, Ανδριόπουλος, Ότιτζι, Μάρισιτς, Μικές (73' Γεωργάτος), Κυριακόπουλος, Αργυρόπουλος, Ζερδεβάς, Φέργκος, Αναστασάκης.

08/01/1997 Ιωνικός - Παναχαϊκή 3-1
(1-1) Ρούσσος 27'
Στο βούρκο της Νίκαιας ο Ιωνικός κατάφερε να κερδίσει την Παναχαϊκή στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Η ομάδα της Πάτρας όμς ακόμα φωνάζει για τις αποφάσεις του διαιτητή Ζαχαριάδη. Διαμαρτύρεται πως της στέρησε τρία πέναλτι και μάλλον δικαιολογημένα διαμαρτύρεται για τα δύο τουλάχιστον από τα τρία. Οι γηπεδούχοι είχαν και τύχη, σε αντίθεση με την Παναχαϊκή.
Στο 6 ο Αντριόλι εκτέλεσε κόρνερ, ο Ρούσσος αντί να διώξει έστειλε τη μπάλλα στον Τσιαντάκη που με σουτ πέτυχε το 1-0. Στο 27 ο Ρουσσος διόρθωσε το λάθος αφού με κεφαλιά ισοφάρησε το σκορ. Στο 32 νέο λάθος του Σαμαρά αυτή τη φορά, το εκμεταλλεύθηκε ο Αντριόλι και ...2-1. Το τελικό 3-1 έγινε στο 75 με σουτ του Τσιαντάκη.
Καλύτεροι οι Χατζή και Καλά.
Πέντε λεπτά πριν το τέλος ο Παλαπάνης χτύπησε εκτός φάσης τον Αντριόλι και αποβλήθηκε. Κίτρινες πήραν οι Ότιτζι, Αντριόλι, Οφρυδόπουλος, Καλά, Συρίγος και Κλάϊχ.
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Καρασσάβας, Σαμαράς, Χατζί, Αργυρόπουλος, Καλά, Ρούσσος, Συρίγος (46' Κομιανός), Παλαπάνης, Κλάϊχ (65' Κυριακόπουλος), Σαββίδης (77' Ανδρούτσος), Βαΐτσης.

29/01/1997 Παναχαϊκή - Ιωνικός 2-0
Παλαπάνης 21', Κλάϊχ 63'
1.096 εισιτήρια - εισπράξεις 2.209.500 δρχ.
Σπουδαία εμφάνιση - άνετη πρόκριση.
21΄ Ο Κλαϊχ στρώνει στον Παλαπάνη κι αυτός με δυνατό συρτό σουτ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Γεωργούση.
63΄ Ο Κλαϊχ το 2-0 με σουτ μεσα απο τη περιοχη, μετα απο δυνατο αραουτ του Τσεροβιτς.
Με τη νίκη αυτή η Παναχαϊκή πέρασε για δεύτερη φορά (η πρώτη το 1978-1979) στους 4 του Κυπέλλου Ελλάδας.
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Καρασάββας, Σαμαράς, Χατζής, Αργυρόπουλος, Καλά, Ρούσσος, Κυριακόπουλος, Παλαπάνης, Κλαϊχ, Τσέροβιτς (77΄ Συρίγος), Βαΐτσης.