Οι κληρώσεις των Εθνικών νέων και παίδων στην Elite Round

Πέμπτη, Δεκέμβριος 6, 2018 - 3:25μμ

Πραγματοποιήθηκε στη Νιόν της Ελβετίας η κλήρωση της Elite Round του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος ποδοσφαίρου των Νέων. Η εθνική ομάδα «έπεσε» στον 2ο όμιλο, στο πλαίσιο του οποίου θα αντιμετωπίσει την Τσεχία, την Αγγλία και τη Δανία.

Οι αγώνες της Elite Round θα πρέπει να έχουν ολοκληρωθεί μέχρι τις 19 Μαΐου, ενώ οι ομάδες, οι οποίες θα πάρουν την πρώτη θέση σε κάθε έναν από τους επτά ομίλους της Elite Round, προκρίνονται -μαζί με τη διοργανώτρια Αρμενία- στην τελική φάση της διοργάνωσης (14-27/7).

Οι όμιλοι που προέκυψαν από την κλήρωση της Elite Round των Νέων έχουν ως εξής:

1ος όμιλος: Ιρλανδία, Ρωσία, Αζερμπαϊτζάν, Ρουμανία

2ος όμιλος: ΕΛΛΑΔΑ, Τσεχία, Αγγλία, Δανία

3ος όμιλος: Γερμανία, Ουγγαρία, Νορβηγία, Κροατία

4ος όμιλος: Ισπανία, Ολλανδία, Ουαλία, Σλοβενία

5ος όμιλος: Γαλλία, Ισραήλ, Ελβετία, Πολωνία

6ος όμιλος: Πορτογαλία (κάτοχος του τίτλου), Σκωτία, Τουρκία, Κύπρος

7ος όμιλος: Ιταλία, Σερβία, Ουκρανία, Βέλγιο

Elite Round: Στον 5ο όμιλο κληρώθηκε η εθνική Παίδων

Πραγματοποιήθηκε στη Νιόν της Ελβετίας η κλήρωση της Elite Round του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Παίδων. Η εθνική ομάδα «έπεσε» στον 5ο όμιλο, στο πλαίσιο του οποίου θα αντιμετωπίσει την Ισπανία, την Ουκρανία και το Κόσοβο.

Οι αγώνες της Elite Round θα πρέπει να έχουν ολοκληρωθεί έως τις 31 Μαρτίου, ενώ οι πρώτοι των οκτώ ομίλων και οι επτά καλύτεροι δεύτεροι (βάσει των αποτελεσμάτων τους απέναντι στους πρώτους και τους τρίτους του γκρουπ τους) προκρίνονται -μαζί με την «οικοδέσποινα» Ιρλανδία- στην τελική φάση της διοργάνωσης που θα διεξαχθεί το διάστημα 3-19 Μαΐου.

Οι όμιλοι που προέκυψαν από την κλήρωση της Elite Round των Παίδων έχουν ως εξής:

1ος όμιλος: Ιταλία, Αυστρία, Ρουμανία, Τουρκία

2ος όμιλος: Ολλανδία (κάτοχος του τίτλου), Τσεχία, Ισραήλ, Βόρεια Ιρλανδία

3ος όμιλος: Αγγλία, Δανία, Κροατία, Ελβετία

4ος όμιλος: Γερμανία, Σλοβενία, Ισλανδία, Λευκορωσία

5ος όμιλος: Ισπανία, Ουκρανία, Κόσοβο, ΕΛΛΑΔΑ

6ος όμιλος: Πορτογαλία, Ρωσία, Πολωνία, Σκωτία

7ος όμιλος: Βέλγιο, Ουγγαρία, Νορβηγία, Βοσνία/Ερζεγοβίνη

8ος όμιλος: Σλοβακία, Γαλλία, Σουηδία, Σερβία

 

ΑΠΕ-ΜΠΕ

Σχεδιασμός & Ανάπτυξη: ΙΜΕ Πληροφορική