Οι 25 πρόεδροι στην ιστορία του ΝΟΠ από την ίδρυσή του έως σήμερα (ΑΦΙΕΡΩΜΑ)

Τετάρτη, Δεκέμβριος 5, 2018 - 6:15μμ
Ο Γιώργος Τελώνης με τον Δ. Μπιτσάκο, τον Μ. Γεωργαρά (που κρατάει στα χέρια του το έπαθλο του δευτεραθλητή Ευρώπης) και τον Χρ. Κολλάρο, στην μεγαλύτερη επιτυχία του ΝΟΠ

Στους 25 ανέρχονται μέχρι στιγμή οι διατελέσαντες πρόεδροι του ΝΟΠ από την ημέρα που ιδρύθηκε, το 1929 έως σήμερα, όποτε είχαμε τη συγκρότηση σε σώμα της νέας διοίκησης με πρόεδρο τον Πέτρο Καθρέπτα που συμπληρώνει πέντε χρόνια στην θέση αυτή, σε δύο διαφορετικές θητείες.

Πρώτος πρόεδρος του ΝΟΠ ήταν ο Σοφοκλής Κόλλας, προσωπικότητα, ευρύτερα της πατραϊκής Κοινωνίας άλλωστε, όπως και πολλοί ακόμα.

Σημαντική η προσφορά των Μαραγκόπουλων, πατέρα και υιού, ενώ επί Γιώργου Τελώνη ο ΝΟΠ ξανάγινε φόβητρο στην Ελλάδα, ξαναμπήκε στις κατακτήσεις τροπαίων. Είναι άλλωστε ο μακροβιότερος στην ιστορία του, με 12 συναπτά χρόνια προσφοράς.

Τελευταία αξιοσημείωτη είσοδος στη λίστα, του Τάκη Λαμπρόπουλου, του τελευταίου μακροβιότερου εκ των προέδρων.

Ιδού η λίστα με τους προέδρους του ΝΟΠ:

Α/Α

ΑΠΟ

ΕΩΣ

ΠΡΟΕΔΡΟΣ

1

19-4-1929

16-1-1932

Σοφοκλής Κόλλας

2

17-1-1932

1934

Hρακλής Τριάντης

3

1936

1936

Θ. Βουρλούμης

4

1937

1945

Βασίλης Μαραγκόπουλος

5

25-4-1945

1948

Ιωάννης Μάρκου

6

1948

1948

Σωτήρης Σωτηρέλης

-

15-4-1949

1951

Ιωάννης Μάρκου

7

1951

1951

Ανδρέας Γεωργιάδης

-

18-6-1951

7-1952

Ιωάννης Μάρκου

8

8-1952

8-1952

Α. Σαμούρης

9

23-1-1955

17-11-1960

Γιώργος Μαραγκόπουλος

10

18-11-1960

1962

Γιώργος Σπηλιόπουλος

-

1962

1963

Ανδρέας Γεωργιάδης

11

1963

18-1-1964

Κώστας Θανασουλόπουλος

-

19-1-1964

1964

Γιώργος Μαραγκόπουλος

-

1964

5-7-1966

Κώστας Θανασουλόπουλος

-

6-7-1966

1967

Γιώργος Μαραγκόπουλος

12

1967

1968

Γιάννης Βεναρδής

13

1968

1969

Γιώργος Φραγκόπουλος

14

1968

6-2-1974

Δημήτρης Πούντζας

-

1974

1974

Ανδρέας Γεωργιάδης

15

1974

1977

Δημήτρης Γιαννούλης

-

1978

18-8-1979

Δημήτρης Γιαννούλης

-

19-08-1979

19-08-1979

Κώστας Θανασουλόπουλος

-

1980

1982

Δημήτρης Γιαννούλης

16

1982

1985

Δημήτρης Χρονόπουλος

17

1985

1988

Τζώρτζης Πραπόπουλος

18

1988

1990

Πέτρος Καθρέπτας

-

1990

1990

Δημήτρης Χρονόπουλος

19

1991

1992

Ντένις Γκανασούλης

20

1992

30-10-2004

Γιώργος Τελώνης

21

30-10-2004

21-7-2009

Τάκης Λαμπρόπουλος

22

22-7-2009

5-9-2010

Αλέξανδρος Καλλέργης

23

6-9-2010

31-5-2012

Λήδα Τασσοπούλου

24

1-6-2012

16-3-2014

Νανά Μαντζαβίνου

25

17-3-2014

8-5-2016

Τάκης Γουρδούπης

-

9-0-2016

σήμερα

Πέτρος Καθρέπτας

ΤΑΣΣΟΣ ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ

Σχεδιασμός & Ανάπτυξη: ΙΜΕ Πληροφορική