Ο Προμηθέας λύγισε 97-92 στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ (ΒΙΝΤΕΟ-ΦΩΤΟ)

Κυριακή, Νοέμβριος 20, 2022 - 5:44μμ
'Ηττα στη Θεσσαλονίκη

Πραγματικό ντέρμπι έγινε ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Προμηθέα Πάτρας στην 6η αγωνιστική της Basket League, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με 97-92, έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Καλύτερος όλων ήταν φυσικά ο Τζέιλεν Ράιλι, που σταμάτησε στους 21 πόντους (2/4 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 2/3 βολές), βάζοντας τους 11 εξ' αυτών στην τελευταία περίοδο.

Κάπως έτσι η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ανέβηκε στο 4-2, ενώ οι Πατρινοί βρίσκονται στο 2-2 έχοντας δύο παιχνίδια λιγότερα.

Από τους φιλοξενούμενους ο Κουλμπόκα είχε 22 πόντους και ο Γιάνγκ 21. Οι φιλοξενούμενοι πληγώθηκαν από την αστοχία τους από την περιφέρεια, καθώς ξεκίνησαν το ματς 4/4 τρίποντα, όμως το ολοκλήρωσαν με 8/27 (29% ευστοχία).

Ο Προμηθέας ήταν πάρα πολύ εύστοχος στα πρώτα λεπτά του αγώνα, ξεκινώντας με 4/4 τρίποντα μέσα σε 3 μισή λεπτά. Οι Πατρινοί ολοκλήρωσαν μάλιστα το δεκάλεπτο έχοντας πετύχει 30 πόντους (23-30, 10'), παρότι δεν βρήκαν ξανά στόχο από την περιφέρεια.

Στη δεύτερη περίοδο οι ρόλοι αντιστράφηκαν. Ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές, βρίσκοντας έναν απρόσμενο πρωταγωνιστή στο πρόσωπο του Νίκου Τσιακμά (10 πόντοι με 2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα) και πήγε στα αποδυτήρια υπολειπόμενος ενός πόντου (46-47, 20'), αφού ο Βασίλης Μουράτος έβαλε μία βολή λίγο πριν την ανάπαυλα.

Ο Αρνόλντας Κουλμπόκα πήρε φωτιά από τα μέσα της τρίτης περιόδου και έπειτα, μετρώντας 13 συνεχόμενους πόντους για την ομάδα του Μάκη Γιατρά για να διαμορφώσει το 70-65 (29'39"), πριν δει τον Χρήστο Σαλούστρο να γράφει το 70-67 (30').
Ο Τζέιλειν Ράιλι πήρε την κατάσταση στα χέρια του στο τελευταίο δεκάλεπτο, σημειώνοντας 11 πόντους και δίνοντας στον ΠΑΟΚ αυτή την ώθηση που ήθελε για να φτάσει μέχρι τη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Συμεωνίδης, Κατραχούρας
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-30, 46-47, 67-70, 97-92
Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 7η αγωνιστική της Basket League ο ΠΑΟΚ θα παίξει εκτός έδρας με τον Παναθηναϊκό (21/11, 15:45), ενώ ο Προμηθέας θα υποδεχτεί στην Πάτρα τον Ολυμπιακό (27/11, 19:15).

Ο Προμηθέας ήταν ο νικητής στον αγώνα του με το Περιστέρι για το Rising Stars στο κλειστό γυμναστήριο του Αγίου Δημητρίου, καθώς επικράτησε με 84-74 και με τις δύο ομάδες να κλείνουν ραντεβού για το διήμερο 17 και 18 Δεκεμβρίου.
Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένος τα πρώτα του λεπτά με τους Προμηθείς να παίρνουν πρώτοι ένα μικρό προβάδισμα στο παιχνίδι με το 8-9 (4'.25'') να γίνεται 15 -9 (6'.10'') από τον Πρέκα.
Ο Μαργακουδάκης μείωσε και πάλι για το Περιστέρι (22-18, 10'.37'') με τον Προμηθέα όμως να έχει ένα ακόμη καλό διάστημα για να στείλει τη διαφορά στο +11 (34-23, 16'). Ο Ντίπτσης φτάνοντας στους 16 προσωπικούς πόντους μείωσε στους έξι (39-33, 19'), αλλά με την επιστροφή στο παρκέ Βασιλείου και Βλάσσης διαμόρφωσαν το 49-35 (21'10'').
Δύο λεπτά αργότερα οι τυπικά φιλοξενούμενοι είδαν τον Μπέμπελο να αφήνει το παρκέ τραυματίας με την ομάδα του να μένει με εννέα παίκτες. Ο Προμηθέας έφτασε στο +17 (61-44, 26'.25'') με τρίποντο και φάουλ από τον Πρέκα και στο +19 (72-53, 31'10''), αλλά το Περιστέρι δεν κατέθεσε τα όπλα. Η προσπάθειά του συνεχίστηκε για να μετατρέψει το 81-63 (34'.45'') σε 81-74 (38'.15'') με τον Μαραγκουδάκη.
Το τρίποντο του Βασιλείου με κάτι λιγότερο από ένα λεπτό να απομένει ουσιαστικά σφράγισε οριστικά τη νίκη του Προμηθέα που επικράτησε με 84-74
Τα 10λεπτα: 22-16, 44-33 (ημ.), 67-53. 84-74 (τελ.).
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ Π. (Αρβανίτης): Νικολόπουλος 5 (1), Σοϊλεμετζίδης 8 (2), Οικονομίδης, Γρύλλης 4, Λαμπρογιώτας, Βλάσσης 12 (1), Βασιλείου 17 (3), Πρέκας 20 (3), Διαμαντίδης, Κάναβος 10, Παρασκευόπουλος 8 (2).