Ο Προμηθέας εύκολα και δίκαια 76-66 την Καρδίτσα

Κυριακή, Φεβρουάριος 5, 2023 - 12:00πμ
Συνεχίζει με νίκες

Το ματς του Προμηθέα με την Καρδίτσα, το απόγευμα του Σαββάτου (4/2) στο Τόφαλος της Πάτρας, είχε ξεκάθαρο φαβορί και αουτσάιντερ, όμως οι γηπεδούχοι δυσκολεύθηκαν μέχρι να λυγίσουν την αντίσταση των Θεσσαλών (75-66) για τη 15η αγωνιστική της Basket League.

Στο 9-6 ανέβηκε ο Προμηθέας (6-2 εντός και 3-4 εκτός έδρας), με τον Αρνόλντας Κουλμπόκα να παίρνει φωτιά στο β' μέρος και με τους Σίμπσον - Χογκ να τον υποστηρίζουν.

Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου έβαλε επτά πόντους στη δεύτερη και 31 πόντους στην τρίτη περίοδο, όταν γύρισε το παιχνίδι τούμπα για να φτάσει έτσι μέχρι το θετικό αποτέλεσμα.

Στο 2-13 έπεσε η Καρδίτσα (2-5 εντός και 0-8 εκτός) που συνεχίζει να ψάχνει μία εκτός έδρας νίκη ή ένα σπουδαίο αποτέλεσμα στην προσπάθειά της να μείνει στη μεγάλη κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ. Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου είχε ενέργεια και θέληση, δεν είχε όμως αρκετό ταλέντο όταν ο Προμηθέας γύρισε τον διακόπτη και αποφάσισε να καθαρίσει το ματς.

Το δικό της ρυθμό προσπάθησε να επιβάλλει στο ξεκίνημα του αγώνα η Καρδίτσα που με μπροστάρη τον Αγραβάνη (6π.) έφτασε στο 6-11 , με τον Σίμπσον όμως να απαντάει άμεσα. Πετυχαίνοντας 10 πόντους στην πρώτη περίοδο ο Αμερικανός γκαρντ έβαλε την ομάδα του σε θέση πρωτοπορίας με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 20-14.

Ο Προμηθέας όμως σταμάτησε να σκοράρει, έχοντας κακές επιθετικές επιλογές και έλλειμμα ενέργειας. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι με όπλο τα τρίποντα (τρία σερί από Γκάμπροβσεκ, Αθηναίου, Ουέστ) πήραν εκ νέου το προβάδισμα, χτίζοντας και διαφορά 8 πόντων (21-29). Ο Χογκ έδωσε κάποιες λύσεις (27-31), όμως η Καρδίτσα πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 27-35.

Το γύρισε σε τρία λεπτά ο Προμηθέας

Η θεσσαλική ομάδα διατήρησε την πρωτοπορία μέχρι και το 43-49 στο 27’, όταν ο Προμηθέας έκανε το δικό του ξέσπασμα. Με τον Κουλμπόκα να σκοράρει 8 πόντους και τον Γκίκα να συνδράμει επιθετικά οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 13-0 για το 54-49 και έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο 58-51.

Το μομέντουμ είχε αλλάξει πλέον και οι Πατρινοί με καλάθι του Κάουαν πήγαν στο +10 (66-56), όμως η Καρδίτσα δεν εγκατέλειψε. Μείωσε σε 70-65 με Γκάλινατ και Αγραβάνη, όμως με το σκορ στο 72-65 (39’) ο Έβανς έχασε δύο καθοριστικές βολές, με τον χρόνο τελικά να αποδεικνύεται πολύ λίγος για τους φιλοξενούμενους

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Σώμος, Τσώνος
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-14, 27-35, 58-51, 76-66

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 16η αγωνιστική ο Προμηθέας θα παίξει στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό (13/2 στις 19:15), ενώ η Καρδίτσα θα υποδεχθεί το Περιστέρι bwin (11/2 στις 17:00).