Ο Προμηθέας έχασε 80-75 από το Περιστέρι

Παρασκευή, Αύγουστος 7, 2020 - 7:05μμ

Την ήττα γνώρισε η εφηβική ομάδα του Προμηθέα στην 3η αγωνιστική του 47ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος U18 μπάσκετ από το Περιστέρι με 80-75.

Την πρώτη του ήττα στο 47ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων γνώρισε ο Προμηθέας Πάτρας που έχασε με 75-80 από τον Γ.Σ. Περιστερίου, με αποτέλεσμα όλα, πλέον, να είναι ανοιχτά στην κορυφή της βαθμολογίας της διοργάνωσης μετά την 3η αγωνιστική, καθώς Προμηθέας, Περιστέρι, ΠΑΟΚ (και ο Ολυμπιακός αν νικήσει σε λίγο το Ηράκλειο) θα ισοβαθμούν στην 1η θέση με 2 νίκες και 1 ήττα. Όπως φαίνεται, όλα θα κριθούν τις 2 τελευταίες αγωνιστικές με τις αναμετρήσεις Περιστερίου-Ολυμπιακού (8/8, 16:00) και Ολυμπιακού-ΠΑΟΚ (9/8, 16:00) να μπορούν ν' αποβούν καθοριστικές για την τελική κατάταξη. Σε κάθε περίπτωση ο Προμηθέας καλείται να νικήσει αύριο τον ΚΑΟ Χαλκιδικής/Ευρώπη '87 (Σάββατο 8/8, 13:00) και μεθαύριο το Ηράκλειο ΟΑΑ (Κυριακή 9/8, 13:00) και να περιμένει ήττα του Περιστερίου από τον Ολυμπιακό ή τα αποτελέσματα των πιθανών τριπλών ισοβαθμιών.

Ο 2ος ΘΡΙΑΜΒΟΣ

Στα άλλα παιχνίδια της ημέρας ο ΠΑΟΚ πέτυχε την 2η νίκη του επικρατώντας του ΚΑΟΧ/Ευρώπη '87 με 66-62 μετά από συναρπαστικό παιχνίδι, ενώ Ολυμπιακός ΣΦΠ και Ηράκλειο ΟΑΑ αναμετρώνται σε λίγο.

proacad20 u18 panel 322

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στο ξεκίνημά του (5-8 στο 3΄, 11-11 στο 5΄ και 13-16 στο 7΄), με τον Καφέζα να έχει σκοράρει 11 πόντους με 3/4 τρίποντα για τον Προμηθέα, αλλά το Περιστέρι έκλεισε καλύτερα την 1η περίοδο παίρνοντας προβάδισμα 6 πόντων (25-19), με τους Βησσαρίου και Καλανιώτη να έχουν από 8 πόντους και την ομάδα της Πάτρας να σουτάρει κυρίως από την περιφέρεια (4/12 τρίποντα και 3/5 δίποντα).

proacad20 u18 panel 323

Το Περιστέρι φάνηκε να στέκεται καλύτερα στο ξεκίνημα της ην 2η περίοδο με καλές επιλογές στην επίθεση και πιεστική άμυνα (29-23 στο 12΄, 35-25 στο 14΄ και 41-35΄ στο 17΄). Η ομάδα της Πάτρας κατάφερε μ’ ένα μίνι σερί 7-0 να προηγηθεί με 43-45 στο 19΄ και να πάει στην ανάπαυλα με προβάδισμα 1 πόντου (46-47). Ο Προμηθέας έβαλε τη μπάλα κοντά στο καλάθι έχοντας 8/11 δίποντα στην 2η περίοδο και 3/7 τρίποντα με τον Μαντζούκα (16 πόντοι και 7 ριμπάουντ) να ηγείται στο σκοράρισμα σ’ ένα πολύ παραγωγικό 1ο ημίχρονο με ισορροπημένα στατιστικά (18-15 τα ριμπάουντ, 9-9 οι ασίστ, 1-3 τα κλεψίματα, 0-1 τα κοψίματα και 6-2 τα λάθη). Ο Βησσαρίου με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Περιστερίου, που «πληγώθηκε» από τον τραυματισμό του Καλιανιώτη στα μισά της 2ης περιόδου.

proacad20 u18 panel 328

Το «ντέρμπι» συνεχίστηκε για τα καλά και στην επανάληψη με τις άμυνες να γίνονται πιο «δυνατές» (50-51 στο 23΄, 56-54 στο 25΄, 61-57΄στο 27΄ και 63-60 στο 29΄), με την ομάδα της Δυτικής Αττικής να διατηρεί ένα ελαφρύ προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια της 3ης περιόδου και τον Προμηθέα να μειώνει στον πόντο στο τέλος της περιόδου (63-62).

proacad20 u18 panel 326

Η αγωνία συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο με τις 2 ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ στο ξεκίνημά της (65-65 στο 32΄και 67-67 στο 34΄). Το Περιστέρι προσπάθησε να ξεφύγει, καθώς προηγήθηκε με 5 πόντους (72-67 στο 35΄), αλλά ο Καφέζας με το 6ο εύστοχο τρίποντό του μείωσε στον πόντο (72-71) στο 37΄. Η πρωταθλήτρια Ε.Σ.Κ.Α. βρήκε τις λύσεις και προηγήθηκε με 77-71 στο 39΄, για να φτάσει στην μεγάλη νίκη με 80-75, διατηρώντας ακέραιες τις ελπίδες της ακόμα και για την 1η θέση.