Ο Προμηθέας έφτασε στην πηγή, αλλά δεν πήρε τη νίκη

Σάββατο, Μάιος 26, 2018 - 10:06μμ

O Προμηθέας έφτασε πολύ κοντά στο να κάνει την έκπληξη των ημιτελικών και να πάρει την νίκη μέσα στο ΣΕΦ από τον Ολυμπιακό. Ωστόσο η ομάδα του Γιατρά γνώρισε την ήττα με 89-88 σε ένα συγκλονισιτκό στα τελευταία λεπτά αγώνα.

Oι Πατρινοί παρά το γεγονός ότι έχαναν με 22 πόντους, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα προηγήθηκαν με έξι πόντους (76-82), αλλά ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που πανηγύρισε στο τέλος. Οι "ερυθρόλευκοι" με ένα κλέψιμο του Σπανούλη και στη συνέχεια με το τρίποντο του Παπανικολάου διαμόρφωσαν το τελικό σκορ 89-88, αφού στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Πράδερ δεν κατάφερε να σκοράρει και να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα

Ας τα πάρουμε όμως από την αρχή, όπου οι παίκτες του Σφαιρόπουλου είχαν τον έλεγχο στην πρώτη περίοδο, η οποία τελείωσε με 31-17 υπέρ τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η αγωνισιτκή εικόνα ήταν ίδια με τον Προμηθέα να παλεύει να κρατηθεί μέσα στο παιχνίδι και η δεύτερη περίοδος να τελειώνει με 55-38 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Προμηθέας με άμυνα από ατσάλι, άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά και να κυνηγάει τη νίκη, κάτι που έχει να συμβεί από τις 3 Μαΐου του 2000. Δηλαδή να υποχρεώσει σε ήττα τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ σε ημιτελικό πρωταθλήματος (είχε χάσει από τον ΠΑΟΚ). Οι Πατρινοί λοιπόν δέκα λεπτά πριν το τέλος έχαναν με 74-64.

Η καλή παρουσία και η άμυνα από... γρανίτη του Προμηθέα ανάγκασε τον Ολυμπιακό να πετύχει στα πρώτα έξι λεπτά της τέταρτης περιόδου μόλις δύο πόντους! Οι Πατρινοί «πήραν κεφάλι» στο σκορ με 82-76 και το ματς «πήρε φωτιά». Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά και η εμπειρία του Ολυμπιακού μίλησε. Ο Προμηθέας αν και ήταν μπροστά με 88-86 έκανε κακή επαναφορά, ο Σπανούλης έκλεψε κι έδωσε στον Παπανικολάου που με τρίποντο 13:4" πριν το τέλος έκανε το 89-88. Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Πράδερ αστόχησε σε ανάποδο λέι απ κι έχασε την ευκαιρία να δώσει στην ομάδα του τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 31-17, 55-38, 74-64, 89-88.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 7 (1), Σπανούλης 20 (3/9 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη, 3 κλ.'), Ρόμπερτς 10, Μπόγρης 6, Ουίλτζερ 9 (1), ΜακΛιν 5, Μπράουν 5 (1), Μιλουτίνοβ, Στρέλνιεκς 7 (1), Πρίντεζης 13 (1), Παπανικολάου 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μάντζαρης.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Γκίκας 2 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φαγιέ 17 (4/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 8 ρ.), Σαλούστρος 11 (2), Πράδερ 22 (10/12 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Έλις 2, Λίποβι 12 (3), Τουντζιαράκης 7 (10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χολ 15 (1/5 τρίποντα)