Ο Προμηθέας 80-76 τον Κολοσσό, πήρε και τη διαφορά (Φωτό&βίντεο)

Κυριακή, Ιανουάριος 29, 2023 - 12:00πμ
BASKET LEAGUE 2022-2023 / ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ - ΚΟΛΟΣΣΟΣ (ΓΙΩΤΑ ΛΟΤΣΑΡΗ / EUROKINISSI)

Το παιχνίδι ήταν πολύ κλειστό στην εκκίνησή του, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να βρουν σκορ και τις άμυνες να είναι σκληρές και να πρωταγωνιστούν. Ο Προμηθέας μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 7-2 στο 4', με τον Κολοσσό να «μαζεύει» άμεσα τη διαφορά και να προηγείται μάλιστα στο φινάλε του δεκαλέπτου με 11-12.

Εντελώς διαφορετική ωστόσο ήταν η εικόνα στη δεύτερη περίοδο, με τους Πατρινούς να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση, την ίδια στιγμή που οι Ροδίτες δεν μπορούσαν να σκοράρουν εύκολα, με τον Προμηθέα να ανοίγει σταδιακά τη διαφορά και να φτάνει για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό στο 15' (30-20), έχοντας τον Τόμασον σε μεγάλη μέρα με 15 πόντους ήδη. Το ημίχρονο μάλιστα βρήκε τους γηπεδούχους στο +14 (46-32), με το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου να είναι 35-20.

Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε και η τρίτη περίοδος, με τον Προμηθέα να ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό και την αναμέτρηση και με τον Ντάγκουμπιτς (12 π.) να μπαίνει στην επιθετική εξίσωση των Πατρινών, να φτάνουν για πρώτη φορά στις παρυφές των 20 πόντων (59-40 στο 25'). O Κολοσσός έδειξε σημάδια αντίδρασης και κατάφερε να μειώσει σε 60-49 στο τέλος του δεκαλέπτου, μένοντας «ζωντανός» στην αναμέτρηση.

Η αντεπίθεση της ομάδας του Παπαθεοδώρου συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, με τους Ροδίτες να έχουν αλλάξει εντελώς εικόνα και να «τρέχουν» ένα εντυπωσιακό 14-6, φτάνοντας στο 35' σε απόσταση αναπνοής (66-65) και μπαίνοντας για τα καλά και πάλι στο ματς, με τον Γιανγκ να κάνει «όργια» στο παρκέ με 18 πόντους. Το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά έγινε θρίλερ, με τον Κολοσσό στο 38' να παίρνει μετά από πολύ ώρα προβάδισμα με 71-72, με τον Προμηθέα όμως να απαντά άμεσα και με σερί 5-0 στα 44" να προηγείται με 76-72. Οι Ροδίτες μείωσαν στα 27" σε 76-72, με τον Κοντίτ με κάρφωμα στα 14" να δίνει και πάλι προβάδισμα με 4 πόντους (78-74) στους Πατρινούς. Ο Κόφι στα 6" με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 78-76, με τον Κουλμπόκα και πάλι από την γραμμή να γράφει το τελικό 80-76 και να δίνει τη νίκη και τη διαφορά στον Προμηθέα.