Ο Προμηθέας 2014 πήρε 61-58 το ντέρμπι με τον Γλαύκο/Εσπερο

Τετάρτη, Φεβρουάριος 1, 2023 - 12:03πμ
Μεγάλη νίκη

Ο Προμηθέας 2014 πέτυχε αργά το βράδυ της Τρίτης μια πολύ σπουδαία νίκη αναφορικά με την τύχη παραμονής του στα του 1ου ομίλου της Γ Εθνικής, με τη νεοφώτιστη ομάδα να λυγίζει σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 15η αγωνιστική τον Γλαύκο / Έσπερο - ΑΟΠΑ στο ντέρμπι της Πάτρας στο νήμα με 61-58 και να απομακρύνεται από την προτελευταία θέση της βαθμολογίας του γκρουπ!

Ήδη από το πρώτο μέρος, η κατάσταση προμήνυε ένα μεγάλο ντέρμπι που θα μας απασχολούσε μέχρι και τα ύστατα λεπτά του -με καμία από τις δύο ομάδες να μη μπορεί να ξεφύγει ανά τακτά χρονικά διαστήματα στον πίνακα του σκορ.

Ακόμα και αν είχαν από μια περίοδο οι δύο αντίπαλοι (τη 2η ο Προμηθέας όταν και προηγήθηκε ακόμα με 14-21 στο 13′, την 3η ο Γλαύκος Έσπερος όταν και ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση προηγούμενος με 36-31 στο 23′ και 39-34 στο 25′), μέχρι και την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου τα πράγματα ήταν συνεχώς κοντά (43-44 στο 30′, 45-44 στο 33′) -με την αστοχία και τις άμυνες να κυριαρχούν στην Πάτρα.

Μάλιστα, ακόμα και αν οι οικοδεσπότες ήταν εκείνοι που κουτσά στραβά ήταν μπροστά μέχρι και τα μέσα της 4ης περιόδου (49-46 στο 35′), τα νιάτα του Προμηθέα δεν έλεγαν φυσικά να αφήσουν το ματς να πάει χαμένο ισοφαρίζοντας γρήγορα γρήγορα σε 51-51 μέχρι και το 37′ αλλά και σε 59-59 ένα λεπτό πριν την εκπνοή!

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 28-26, 43-44, 58-61