O NOΠ πρώτο βήμα για την 3η θέση

Τετάρτη, Μάιος 25, 2022 - 8:30μμ
Χορταστικός στην επίθεση

Μετά από 4 χρόνια ο ΝΟΠ αγωνίστηκε και πάλι στο ιδιόκτητο ναυταθλητικό του συγκρότημα «Επαμεινώνδας Πετραλιάς» κι αυτό συνιστά την είδηση του αγώνα του με την Τρίαινα Βούλας το βράδυ της Τετάρτης (25/5).

Ο ΝΟΠ νίκησε με 20-11 και έκανε το πρώτο βήμα για την κατάληψη της 3ης θέσης, μια τιμητική -και έτερον ουδέν- θέση (όχι τόσο για τον ΝΟΠ όσο για τις άλλες ομάδες της Α2).

Γι' αυτό και χαρακτηρίσαμε ως είδηση του αγώνα το ότι έπαιξε ξανά στο σπίτι του, τελευταία φορά ήταν στη 1 Ιουλίου του 2018, όταν έχασε από το Περιστέρι με 12-7.

Με την Τρίαινα έπαιξε μόλις για 22η φορά στο «Επ. Πετραλιάς» από τον Οκτώβρη του 2004 που εγκαινιάστηκε, 14 νίκες και 8 ήττες ο απολογισμός του σε 1 παιχνίδι Α1 Εθνικής, 16 Α2 Εθνικής και 5 στο Κύπελλο Πρωταθλητριών.

Τα 8λεπτα: 4-4, 4-3, 4-2, 8-2.

ΝΟΠ (Βασίλης Λαμπάτος): Βυθούλκας, Γεωργαράς 4, Πολλάτος, Κανελλόπουλος, Ρογδάκης, Γουρδούπης 1, Παπαχριστόπουλος 2, Κωνσταντακόπουλος 1, Λυκούδης 4, Γκότσης 1, Ανδρικόπουλος 3, Πασσάς 3, Μαυριόπουλος, Καραΐσκος, Νεγκίζ 1.

ΤΑΣΣΟΣ ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ

Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ

Παρασκευή, 27/5
* «Αντώνης Δημητρόπουλος» / Γλυφάδα 21.00 ΤΡΙΑΙΝΑ ΒΟΥΛΑΣ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ (Ανέστης Κωνσταντινίδης, Κώστας Κυράνης)
Κυριακή, 29/5 (Αν χρειαστεί)
* «Αντώνης Πεπανός» / Πάτρα 17.30 ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ – ΤΡΙΑΙΝΑ ΒΟΥΛΑΣ

ΑΙΩΝΙΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ

Πρωταθλητής για 36η φορα στην ιστορία του αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός το απόγευμα της Τετάρτης (25/5) Οι ερυθρόλευκοι μετά από έναν δραματικό σε εξέλιξη τελικό επικράτησε 14-12 στα πέναλτι (10-10 κ.δ.) της Βουλιαγμένης και με 3-0 νίκες στον τελικό κατέκτησε το πρωτάθλημα στην Α1 πόλο των ανδρών.
Το ματς: Ο αγώνας άρχισε με τρία διαδοχικά δοκάρια του Ολυμπιακού, όμως το πρώτο γκολ ήρθε από τον Καλογερόπουλο για τη Βουλιαγμένη. Οι ερυθρόλευκοι απάντησαν με επί μέρους 2-0 και με τέρματα του Κολόμβου και του Γκίλλα πέρασε μπροστά στο σκορ, ομως ο ΝΟΒ με γκολ από τους Τρούλο και Χαλυβόπουλο κατάφερε να κλείσει το πρώτο οκτάλεπτο με το σκορ υπέρ της στο 3-2.
Ο Μουρίκης στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου έφερε το ματς στα ίσα. Ο ΝΟΒ με τέρματα των Αλαφραγκή και Σκουμπάκη ξέφυγε για πρώτη φορά με δύο γκολ (3-5), πριν ο Γενηδουνιάς διαμορφώσει το 4-5 του πρώτου ημιχρόνου.
Όπως στη δεύτερη περίοδο έτσι και στην τρίτη ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με γκολ. Ο Φιλίποβιτς με σουτ από την περιφέρεια έκανε το 5-5, όμως στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Κουρούβανης κέρδισε το πέναλτι από τον Κολόμβο και ο Σκουμπάκης έβαλε ξανά μπροστά τον ΝΟΒ με 5-6.
Ο Κουρούβανης έδωσε αέρα δύο τερμάτων ξανά στην ομάδα του Κόλιανιν, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε αμέσως με γκολ από τον Φουντούλη και τον Φιλίποβιτς. Ο Σκουμπάκης με τρομερό σουτ από την περιφέρεια έκανε το 7-8, με τον Φιλίποβιτς στον παραπάνω να διαμορφώνει το 8-8 με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.
Ο Γκίλλας με τρομερό σουτ έβαλε μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό, με τον Καλογερόπουλο να απαντά. Ο Κολόμβος στον παραπάνω έβαλε εκ νέου μπροστά τους ερυθρόλευκους, όμως ο Χαλυβόπουλος στον παραπάνω και αυτός έκανε το 10-10.
Στα τελευταία πέντε λεπτά του τελικού καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να σκοράρει και έτσι οδηγηθήκαμε στη διαδικασία των πέναλτι.