Ο ΝΟΠ πλήρωσε προβλήματα και επίθεση, ήττα από τον Ηλυσιακό

Σάββατο, Μάρτιος 5, 2022 - 5:57μμ
Οδηγίες στο παιχνίδι από τον Βασίλη Λαμπάτο

Ο ΝΟΠ είχε 12 νίκες και 1 ήττα στην πρώτη φάση της Α2 Εθνικής πόλο, από τον Ηλυσιακό στην Αθήνα. Από τον οποίο ξανάχασε το μεσημέρι του Σαββάτου (5/3) με 12-6 για την 2η αγωνιστική της β' φάσης, αποτέλεσμα που ακούγεται «κάπως» αλλά έχει ερμηνείες.

Και σε αυτές δεν συγκαταλέγεται η αρνητική παράδοση του ΝΟΠ όταν αγωνίζεται Σάββατο Αποκριάς στην Πάτρα (ποιος ξεχνάει παλαιότερα, στην Αγυιά, όταν οι παίκτες πήγαιναν στον αγώνα με την καρναβαλική στολή, την οποία φορούσαν στα αποδυτήρια αμέσως μετά το παιχνίδι;).

Ο λόγος της ήττας ήταν η αποχή, καθώς ο ΝΟΠ ήταν ένα μήνα εκτός δράσης (από τις 11/2) και με πολύ κακή προετοιμασία από τις απουσίες πολλών παικτών του λόγω κορωνοϊού, είναι ο λόγος άλλωστε που αναβλήθηκαν δύο παιχνίδια του.

Το παιχνίδι την 1η περίοδο ήταν μοιρασμένο με τον Ηλυσιακό να σκοράρει πρώτος, το ΝΟΠ να ισοφαρίζει 2 φορές και το σκορ να είναι ισόπαλο 2-2.

Στη 2η περίοδο ο Ηλυσιακός με περισσότερη υπομονή στις επιθέσεις πέτυχε περισσότερα τέρματα με το σκορ στο ημίχρονο να είναι 5-3 υπέρ του. Στη συνέχεια παίζοντας πολύ καλές άμυνες και με τον τερματοφύλακά του σε καλή μέρα ο Ηλυσιακός ανέβασε τη διαφορά στο 8-4.

Στην τελευταία περίοδο αν και ο ΝΟΠ κατάφερε να βρει σκορ δεν ήταν το ίδιο συγκεντρωμένος στην επίθεση με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 12-6.

Τα 8λεπτα: 2-2, 3-2, 3-0, 4-2.

ΝΟΠ (Βασίλης Λαμπάτος): Βυθούλκας, Γεωργαράς 1, Πολλάτος, Κανελλόπουλος 1, Ρογδάκης, Γουρδούπης, Παπαχριστόπουλος, Κωνσταντακόπουλος 2, Λυκούδης 1, Γκότσης, Ανδρικόπουλος, Πασσάς 1, Γιώτης, Καραΐσκος, Νεγκίζ.

* Την Παρασκευή 11/3 ο ΝΟΠ θα παίξει εκτός έδρας με τον Ιωνικό στο εξ αναβολής παιχνίδι της 12ης αγωνιστικής της α' φάσης, και την Κυριακή 13/3 («Πεπανός» 2μ.μ.) με τον ΟΦΘ (εξ αναβολής 1η αγωνιστική β' φάσης).