Ο ΝΟΠ πήρε εύκολα το ντέρμπι, 15-9 την ΝΕΠ (ΦΩΤΟ)

Κυριακή, Νοέμβριος 21, 2021 - 6:13μμ
Η 12η νίκη του
Με μια ακόμα νίκη, την 6η σε ισάριθμα παιχνίδια συνέχισε η ανδρική ομάδα του Ναυτικού Ομίλου Πατρών αφού το μεσημέρι της Κυριακής (21/11) επικράτησε στο "Πεπανός" της τυπικά γηπεδούχου ΝΕΠ με 15-9, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του 74ου πρωταθλήματος πόλο της Α2 Εθνικής των ανδρών.

Παρά τις  απουσίες της, η ΝΕΠ πάλεψε απέναντι στον ΝΟΠ που πάντως πήρε από την αρχή ένα προβάδισμα (3-0), δείχνοντας ότι δεν είναι τυχαία αυτήν την στιγμή στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η ΝΕΠ έπαιξε χωρίς τους Μουστεράκη (λόγω προβλήματος υγείας), Κοντονή (είχε το μνημόσυνο του πατέρα του) και Καρύδη.

Στην 1η περίοδο ο ΝΟΠ ξεκίνησε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 3-0 ενώ στη συνέχεια η ΝΕΠ ισορρόπησε το παιχνίδι με το ημίχρονο να βρίσκει το ΝΟΠ να προηγείται με 6-4.
Στην τρίτη περίοδο ο ΝΟΠ ανέβασε ρυθμούς και έβαλε 5 γκολ ενώ δέχθηκε μόνο 1. Στην τελευταία περίοδο ο ΝΟΠ διατήρησε τη διαφορά παρόλο που αγωνίστηκε με πολύ νεανικό σχήμα δείχνοντας έτσι το βάθος που υπάρχει στον πάγκο της.
Αξίζει να σημειώσουμε τον επιθετικό πλουραλισμό του ΝΟΠ καθώς σκόραραν συνολικά 9 παίχτες.
Τον ΝΟΠ κοουτσάρισε ο Σπύρος Μπουλουγουράς καθώς ο Λαμπάτος ήταν στην κερκίδα, εκτίοντας ποινή αποβολής από το προηγούμενο ματς.

Διαιτήτευσαν οι Σπανούδης και Χατζηγούλας. Τα 8λεπτα: 1-3, 3-3, 1-5, 4-4.

ΝΕΠ (Μιχάλης Ξανθόπουλος): Ορφανός, Κανελλόπουλος 2, Μπάρλος, Τουλγαρίδης 3, Δελαπόρτας, Σπανογιάννης 1, Πετρόπουλος 1, Πίτσικας, Καρράς, Αντίοχος, Κωνσταντόπουλος 1, Αποστολίδης, Μπρακατσέλος 1, Γιαννακέας.

ΝΟΠ (Σπύρος Μπουλουγουράς): Βυθούλκας, Γεωργαράς 3, Πολλάτος 1, Κανελλόπουλος 2, Ρογδάκης 1, Γουρδούπης, Παπαχριστόπουλος 1, Κωνσταντακόπουλος 1, Λυκούδης, Γκότσης, Ανδρικόπουλος 3, Πασσάς 2, Μαυριόπουλος, Καραϊσκος, Νεγκίζ 1.

Τα 8λεπτα: 1-3, 3-3, 1-5, 4-4
* Αμέσως μετά το τέλος του αγώνα, ο προπονητής της ΝΕΠ Μιχάλης Ξανθόπουλος δήλωσε τα εξής: «Καταρχήν, θέλω να δώσω τα θερμά μου συγχαρητήρια στον ΝΟΠ γιατί οι παίκτες του έκαναν ένα πολύ καλό παιχνίδι. Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος από την ομάδα μου. Λόγω και των προβλημάτων που είχαμε, έδωσα ευκαιρίες σε Εφηβους και Νέους παίκτες και τα πήγαν αρκετά καλά. Πιστεύω ότι ο Βασίλης Λαμπάτος έχει κάνει εξαιρετική δουλειά και ότι ο ΝΟΠ είναι έτοιμος να βγει κατηγορία. Σε ό,τι αφορά εμάς, θα πάμε στη Νίκαια για το θετικό αποτέλεσμα στο παιχνίδι με τον Ιωνικό».
* Ο Ιάσονας Πολλάτος είναι ο παίκτης του ΝΟΠ με το καλύτερο σερί συμμετοχών καθώς με την ΝΕΠ (6η) αγωνίστηκε για 49η συνεχόμενη φορά στα ισάριθμα 49 τελευταία επίσημα παιχνίδια της ανδρικής ομάδας του ΝΟΠ!
Η ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ
Πλέον και σε 22 αγώνες ο ΝΟΠ έχει 12 νίκες, η ΝΕΠ 10, ενώ τα γκολ είναι: 208-164 υπέρ του ΝΟΠ.