Ο Μανωλάς στέλνει την Ρόμα στην επόμενη φάση

Πέμπτη, Νοέμβριος 8, 2018 - 3:54μμ
twitter.com/championsleague

Σπουδαίο διπλό μέσα στη Μόσχα πήρε η Ρόμα που επικράτησε της ΤΣΣΚΑ με 2-1 για την 4η αγωνιστική του Champions League. Οι Ιταλοι με σκόρερ τον Κώστα Μανωλά πήραν το τρίποντο που τους φέρνει αγκαλιά με την πρόκριση στην επόμενη φάση, καθώς έφτασαν στους 9 βαθμούς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η ΤΣΣΚΑ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες λογω αποβολής του Μάγκνουσον στο 56'.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους Ρωμαίους, που άνοιξαν το σκορ στο 4' με γκολ του Κώστα Μανωλά. Στο δεύτερο μέρος, όμως, η ΤΣΣΚΑ απάντησε με το ίδιο νόμισμα, με γκολ από τα αποδυτήρια.

Στο 51' ο Σίγκουρντον έφερε το παιχνίδι στα ίσα, αλλά στο 56' η αποβολή του Μάγκνουσον άλλαξε τις ισοροπίες του αγώνα. Τρία λεπτά αργότερα η Ρόμα εκμεταλλεύτηκε την αρηθμιτική υπεροχή και ο Πελεγκρίνι διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Η Γιουβέντους ήταν έτοιμη να πανηγυρίσει την πρόκριση στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς ως το 86΄ προηγούνταν στο Τορίνο της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο.

Στα επόμενα τέσσερα λεπτά, όμως, ακολούθησε μια απίθανη ανατροπή και οι «κόκκινοι διάβολοι» του Ζοζέ Μουρίνιο έφυγαν με τη νίκη από την πρωτεύουσα του Πιεμόντε, αναβάλλοντας τη μαθηματική πρόκριση της πρωταθλήτριας Ιταλίας.

Η Μάντσεστερ Σίτι διέλυσε με 6-0 τη Σαχτάρ Ντόνετσκ, αλλά το πρώτο από τα δύο πέναλτι που κέρδισε ήταν... «επιστημονική φαντασία», ενώ η Λιόν «αυτοκτόνησε», καθώς η Χοφενχάιμ την ισοφάρισε στο 90΄+2 και ξαναμπήκε στο «κόλπο» της πρόκρισης.

Η Ρεάλ πέρασε σαν σίφουνας (5-0) από την Τσεχία απέναντι στη Βικτόρια Πλζεν, ενώ ο Άγιαξ έφυγε με βαθμό από το «Ντα Λουζ» απέναντι στην Μπενφίκα και είναι φαβορί για μια θέση στην πρώτη δυάδα.