Ο Απόλλων φινάλε με θρίαμβο επί του Άρη! (ΦΩΤΟ&ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, Μάιος 14, 2022 - 9:57μμ
Ντέρμπι από τα παλιά στην Περιβόλα

Αν και αδιάφορος βαθμολογικά, ο Απόλλων κέρδισε τον Άρη με 74-73 στέλνοντάς τον πάνω στον Παναθηναϊκό στα πλέι οφ.

Με αυτή την ήττα του ο Άρης πήγε στο 11-13, μένοντας τελικά στην 7η θέση και θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας στα πλέι οφ τον Παναθηναϊκό. Με ψηλά το κεφάλι έκλεισε τη χρονιά ο Απόλλων (8-16) στην 11η θέση.

Κακό θέαμα και κοντά στο σκορ

Παρότι ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι (0-6), στη συνέχεια σίγησε επιθετικά πετυχαίνοντας μόλις ένα τρίποντο (Κάουαν) σε 7,5 λεπτά, με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να τελειώσει με το χαμηλό 10-9 υπέρ του Απόλλωνα. Ντέιβις και Μήτρου-Λονγκ έφεραν την ομάδα τους στο 19-14, όμως ο Άρης με όπλο τα τρίποντά του (Ουίλιαμς, Τζούστον και Κάουαν) προσπέρασαν με 28-29 λίγο πριν το ημίχρονο, σε ένα παιχνίδι με όχι ελκυστικό θέαμα.

Τρία διαδοχικά τρίποντα του ΜακΛίν έγραψαν το 41-34 και παρότι ο Άρης πλησίασε στον πόντο (42-41), οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν ξανά στο +7 (53-46) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Απόλλων πήγε έως το +8, όμως εκεί απάντησε ο Τζούστον, ο οποίος με προσωπικό σερί 0-9 έκανε το 58-59.

Στο τελευταίο τρίλεπτο το ματς ήταν ντέρμπι για... γερά νεύρα. Με επιθετικό ριμπάουντ ο Νετζήπογλου διαμόρφωσε το 64-68 (38'), με διαδοχικές βολές οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 69-70 και ο Κάουαν με μεγάλο τρίποντο σημείωσε το 69-73 στα 31'' πριν το φινάλε. Ωστόσο, τίποτα  δεν είχε τελειώσει. Ο εκ των κορυφαίων του Άρη, Τζούστον, έκανε λάθος στην επίθεση, με τον Σίμονς να πετυχαίνει το τρίποντο για το 74-73 στα 4'' για το τέλος, ενώ στην τελευταία του επίθεση ο Άρης έκανε λάθο

Η κανονική περίοδος της Stoiximan Basket League ολοκληρώθηκε το βράδυ του Σαββάτου, με τους έξι αγώνες της 26ης αγωνιστικής να προσφέρουν τα τέσσερα ζευγάρια των playoffs.
Ολυμπιακός εναντίον Περιστερίου, Παναθηναϊκός εναντίον Άρη, Κολοσσός εναντίον Λάρισας και ΑΕΚ εναντίον Προμηθέα, με φόντο την πρόκριση στα ημιτελικά του ελληνικού πρωταθλήματος.