Ο Απόλλων διέλυσε τον Κολοσσό 85-66 (φωτό&βίντεο)

Σάββατο, Δεκέμβριος 3, 2022 - 6:55μμ
Σπουδαία εμφάνιση στην 4η περίοδο

Ο Κολοσσός έκανε καλή προσπάθεια για τρία δεκάλεπτα, στο τέλος όμως ο Απόλλωνας πάτησε το γκάζι και τον διέλυσε με 85-66 για την 8η αγωνιστική της Basket League.

Δεν ήταν ματς με ξεκάθαρο φαβορί και ξεκάθαρο αουτσάιντερ, όμως το απόγευμα του Σαββάτου (3/12) στην Πάτρα μίλησε ξανά ο νόμος της έδρας. Ο Απόλλωνας επικράτησε με 85-66 του Κολοσσού για την 8η αγωνιστική της Basket League και πήρε και μια καλή διαφορά, καθώς έπιασε την ομάδα της Ρόδου στη βαθμολογία του πρωταθλήματος.

Στο 3-5 οι Αχαιοί (3-2 εντός και 0-3 εκτός έδρας), στο 3-5 και η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου (3-0 εντός και 0-5 εκτός έδρας) που μείωσε στους τρεις στο φινάλε της τρίτης περιόδου, αλλά στη συνέχεια κατέρρευσε ενώ είχε χάσει προηγουμένως τον Τι Τζέι Σταρκς με τραυματισμό. Ντέιβις και Τέιλορ ήταν οι κορυφαίοι των νικητών που είχαν απίθανα ποσοστά ευστοχίας, Μορέιρα στο α' μέρος και Γιαννόπουλος στο β' οι καλύτεροι του Κολοσσού που έμεινε πολύ χαμηλά στο περιφερειακό σουτ.

Με καλά ποσοστά στο δίποντο και στο τρίποντο (5/7 και 3/4 αντίστοιχα), ο Απόλλωνας έκανε καλό πρώτο δεκάλεπτο την ώρα που ο Κολοσσός δεν έπαιρνε το παραμικρό από τον Σταρκς και έκλεινε την περίοδο με 0/6 σουτ από την περιφέρεια. Ο Μπόγρης έκανε σημαντική δουλειά στην επίθεση των γηπεδούχων, σκόραρε για το 30-20 στο 13' και στο ημίχρονο το +7 των γηπεδούχων έμοιαζε δίκαιο, από τη στιγμή που η ομάδα του Βετούλα είχε 12/16 δίποντα και 5/9 τρίποντα, με 12 ασίστ για τρία λάθη.

Το ματς ήταν πιο δυναμικό στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Κολοσσό να μην παίρνει πολλά από τον Σταρκς και να τον χάνει προς το φινάλε της περιόδου με τραυματισμό στο πόδι. Ο Γιαννόπουλος ήταν ο πιο συνεπής, αυτός έγραψε και το 60-55 στο 29', όμως και πάλι ο Απόλλωνας κράτησε το προβάδισμα. Απλώς το 60-57 του 30' άφηνε το ματς ανοιχτό σε κάθε αποτέλεσμα. Κι εκεί που όλα έδειχναν ντέρμπι, οι γηπεδούχοι μπήκαν με 7-0 στο τέταρτο δεκάλεπτο για το 67-57 στο 32', με αποτέλεσμα να κόψουν οριστικά τα πόδια των αντιπάλων τους, να εκτοξεύσουν τη διαφορά και να φτάσουν σε μία πάρα πολύ άνετη επικράτηση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Τσολάκος, Γερακίνης
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-16, 46-39, 60-57, 85-66

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 9η αγωνιστική ο Απόλλωνας θα παίξει στην έδρα του Προμηθέα (10/12 στις 19:15), ενώ ο Κολοσσός θα υποδεχθεί το Περιστέρι (10/12 στις 16:00).

O AIOΛΟΣ ΠΗΡΕ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΣΤΗ Β' ΕΘΝΙΚΗ

Πήρε το ντέρμπι της Πάτρας ο Αίολος! Στα χρώματα του Αιόλου Αγυιάς βάφτηκε η Πάτρα, ο οποίος λύγισε σε ένα πολύ κακό ποιοτικά παιχνίδι όπου δε μπήκαν ούτε 100 πόντοι με 51-47 για την 9η στροφή της Β' Εθνικής!
Πλέον, η νεοφώτιστη ομάδα, που ήταν συνεχώς μπροστά στον πίνακα του σκορ ήδη από τα μέσα της 1ης περιόδου όταν και επέστρεψαν άμεσα από την τρομερή εκκίνηση της τάξης του 2-10 των κόκκινων, έφτασε πλέον τους 14 βαθμούς με την 5η της νίκη σε εννιά ματς και -εκτός του ότι κάνει τον δικό της αγώνα για την είσοδο στα Playoffs- πλέον δείχνει μετά τα σημερινά αποτελέσματα να ξεφεύγει αρκετά από την επικίνδυνη ζώνη του γκρουπ, καθότι πλέον απέχουν τρεις βαθμούς από την Δάφνη Δαφνίου και την Αχαγιά αλλά και 4 από τον τελευταίο ΝΕΟΛ του ενός αγώνα λιγότερου.
Από την άλλη μεριά, η ομάδα της Κάτω Αχαϊας παραμένει εντός των 2 τελευταίων θέσεων που στο τέλος της σεζόν θα οδηγήσουν στη Γ Εθνικής απευθείας έχοντας πέσει πια στο 2-6 με αγώνα λιγότερο.
Αίολος Αγυιάς – Αχαγιά 82 51-47
Διαιτητές: Δαρλαμήτσος-Καρακάσης-Μακρόπουλος
Τα Δεκάλεπτα:16-12, 33-23, 42-35, 51-47
Αίολος Αγυιάς (Ανδρέας Παπαδημητρίου): Χατζόπουλος 7, Θανόπουλος 11 (3), Παπαφωτίου 8 (1), Νιφόρας 4, Γκάτζιος 8 (βασική 5αδα), Πλώτας 2, Δ. Λυμπέρης, Γοργότσης, Γιαννικόπουλος 7 (1), Μπαλής 4.
Αχαγιά 82 (Θανάσης Λιόνας): Ουαντίντζου 5, Καλογιάννης 8 (2),μ Νεόφυτος 4, Φραντζής 11 (2), Στάθης 4, Ταρνάρης, Σέρμπος, Μάρκοβιτς 4, Οικονομόπουλος 11 (1).