Ο Αλέξανδρος Ράπτης έλαμψε στην ανατροπή του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι των «αιωνίων»

Παρασκευή, Φεβρουάριος 14, 2020 - 8:52πμ

Μπορεί η αναμέτρηση να άργησε να ξεκινήσει για περίπου 45 λεπτών λόγω επεισοδίων έξω από το Μελίνα Μερκούρη και τη χρήση δακρυγόνων, ωστόσο το θέαμα που προσέφεραν οι παίκτες του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού αποζημίωσε τους φίλους του αθλήματος.

Οι πράσινοι ήταν εκείνοι που επικράτησαν στον πρώτο τελικό μετά από μία μεγάλη ανατροπή. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-0 σετ, όμως ο Παναθηναϊκός με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Ράπτη, Στάροβιτς και Ζήση επικράτησε με 3-2 σετ στον πρώτο τελικό του Λιγκ Καπ.

Αυτό σημαίνει ότι στη ρεβάνς που θα γίνει την επόμενη Τετάρτη στο κλειστό του Αγίου Θωμά ο Παναθηναϊκός εάν επικρατήσει με οποιοδήποτε σκορ θα κατακτήσει τον τίτλο, ενώ με ήττα με 3-2 το τρόπαιο θα κριθεί στο χρυσό σετ. Ο Ολυμπιακός για να πάρει τον τίτλο θέλει νίκη με 3-0 ή 3-1.

Να αναφέρουμε πως αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Παναθηναϊκού στο βόλεϊ ανδρών επί του Ολυμπιακού από τις 21 Μαρτίου του 2015. Τότε οι πράσινοι είχαν επικρατήσει με 1-3 και πάλι στο "Μελίνα Μερκούρη".

Στο τάι μπρέικ μίλησε ο Αλέξανδρος Ράπτης. Ο Πατρινός ακραίος του Παναθηναϊκού πήγε στη θέση του σερβίς με το σκορ στο 7-7 και με τρεις άσους έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στους φιλοξενούμενους. Τελικά εκείνος που έκλεισε το σετ και τον αγώνα ήταν τελικά ο Στάροβιτς με δύο δικούς του πόντους έδωσε τη νίκη στον Παναθηναϊκό.

Ολυμπιακός - Παναθηναϊός 2-3

Τα σετ: 25-21, 25-21, 23-25, 24-26, 10-15

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. προήλθαν: 9 άσσοι, 64 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού Α.Ο. προήλθαν: 10 άσσοι, 57 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Φίνγκερ 27π. (23/46επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Πετρέας 8 (4/9επ., 4 μπλοκ), Χουσάι 17 (15/31επ., 1 μπλκ, 50%υπ., 39%αρ.), Βουλκίδης 12 (6/11επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Τερβαπόρτι, Γκέργκι 21 (16/24επ., 5 άσσοι, 31%υπ., 15%αρ.) / Κοκκινάκης (λ. - 48%υπ., 35%αρ.), Στιβαχτής, Παπαλεξίου, Ανδρεάδης, Ασπιώτης, Ριζόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 2π. (2 μπλοκ), Στάροβιτς 20 (18/44επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ρανγκέλ 12 (10/16επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ανδρεόπουλος Χαράλαμπος 3 (3/7επ., 22%υπ., 22%αρ.), Ράπτης 21 (14/29επ., 3 μπλοκ, 4 άσσοι, 24%υπ., 5%αρ.), Πελεκούδας 10 (5/11επ, 4 μπλοκ, 1 άσσος) / Ζήσης (λ. - 25%υπ.), Τσάτσιτς 12 (7/15επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι, 32%υπ., 14%αρ.), Ρουσσόπουλος (λ), Πανταλέων.