Ο... 700αρης Μέσι, οι τρεις «ανίκητες», η ελίτ των «7» και ο Τζόρβας - ΒΙΝΤΕΟ

Πέμπτη, Ιούλιος 2, 2020 - 9:02πμ

Μόνο απέναντι σε τρεις ομάδες και συγκεκριμένα τις Χερέθ, Κάντιθ και Μούρθια, από τις 40 που έχει αντιμετωπίσει στην ισπανική LaLiga, δεν έχει καταφέρει να σκοράρει ο Λιονέλ Μέσι.

Ο διάσημος Αργεντινός, κορυφαίος σκόρερ στην Ιστορία της Μπαρτσελόνα, χθες βράδι στην ισόπαλη αναμέτρηση (2-2) με την Ατλέτικο Μαδρίτης, σημείωσε με πέναλτι «α λα-Πανένκα» το 700ο γκολ της καριέρας του, νικώντας τον Γιαν Όμπλακ. Φτάνοντας τα 630 γκολ με τους Καταλανούς στην 724η εμφάνισή του για τον σύλλογο, ενώ έχει πετύχει ακόμη 70 τέρματα με την εθνική ομάδα της Αργεντινής.

Το 700ο γκολ της καριέρας του, που έρχεται λίγο περισσότερο από 14 μήνες μετά το 600ο για την Μπαρτσελόνα, τον κατατάσσει ανάμεσα σε μία ομάδα-ελίτ, σύμφωνα με στοιχεία του Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation, για παίκτες οι οποίοι έχουν φτάσει 700 γκολ στην καριέρα τους, όπως αναφέρει το BBC.

Ο Τσέχοαυστριακός, Γιόζεφ Μπίκαν, προηγείται με 805 γκολ, ακολουθούμενος από τον Ρομάριο, ο οποίος έχει 772 και τον Πελέ  με 767.

Ο θρύλος της Ουγγαρίας, Φέρεντς Πούσκας πέτυχε 746 γκολ, ενώ ο πρώην επιθετικός της Δυτικής Γερμανίας, Γκερντ Μίλερ ολοκληρώνει την πρώτη πεντάδα με 735 γκολ.

Ο μεγάλος σύγχρονος αντίπαλος του Μέσι, Κριστιάνο Ρονάλντο, είναι ο έκτος της σχετικής λίστας, έχοντας φτάσει τα 700 γκολ σκοράροντας με την Πορτογαλία σε προκριματικό Euro 2020 εναντίον της Ουκρανίας τον Οκτώβριο του περασμένου έτους.  Από τότε έχει προσθέσει άλλα 26 γκολ.

Ο «ψύλλος», έχει πετύχει περισσότερα από 40 γκολ με τη Μπαρτσελόνα και την εθνική ομάδα σε καθένα από τα τελευταία 11 ημερολογιακά έτη και περισσότερα από 50 στα εννέα από τα τελευταία 10. Μέχρι στιγμής το 2020, μετά από μια τρίμηνη διακοπή που προκλήθηκε από την πανδημία του κορονοϊό, έχει 11.

Η πλειονότητα των γκολ του Μέσι, προήλθε από το αριστερό του πόδι -582 από αυτά- με 92 να έρχονται από το δεξί του πόδι, ενώ μόνο 24 από τα 700 γκολ του προήλθαν από κεφαλιά.

Ο Μέσι έχει σημειώσει επίσης 52 τέρματα με απευθείας εκτέλεση φάουλ και 90 με πέναλτι.

Τα περισσότερα προέρχονται από προσπάθειες μέσα στην μεγάλη περιοχή (580), ενώ τα υπόλοιπα 120, είναι εκτός της περιοχής.

Ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναϊκός είναι δύο από τις 38 ομάδες (από 16 διαφορετικές χώρες) που ο Λιονέλ Μέσι σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις, σκόραρε σε βάρος τους. Πέντε γκολ σε έξι αγώνες (473 λεπτά) ή ένα κάθε 94 λεπτά και 36 δεύτερα, έχει σημειώσει ο Αργεντινός απέναντι στους δύο ελληνικούς συλλόγους στην Ευρώπη: τον Ολυμπιακό, που συνάντησε δύο φορές (180 λεπτά) και σημείωσε ένα γκολ και τον Παναθηναϊκό, που αντιμετώπισε άλλες τέσσερις και πέτυχε τέσσερα γκολ (293 λεπτά/1 γκολ κάθε 73΄25’’).

Επίσης, αξίζει να σημειωθεί, ότι ο Αλέξης Τζόρβας απέκρουσε πέναλτι του Αργεντινού στην συνάντηση Μπαρτσελόνα-Παναθηναϊκός (5-1), στις 14 Σεπτεμβρίου 2010 (ο Μέσι πέτυχε δύο γκολ). Αυτό όμως είναι μόλις ένα από τα δύο... ευρπωαϊκά πέναλτι του Μέσι που απέκρουσαν τερματοφύλακες. Tο άλλο... αφορά στον Πετρ Τσεχ και στον αγώνα με την Τσέλσι στις 24 Απριλίου 2012.