Νίκησε το Χολαργό και ρίχνεται στη «διαβολοβδομάδα» ο Παναθηναϊκός

Δευτέρα, Ιανουάριος 7, 2019 - 11:01πμ

Σε ρυθμούς... προπόνησης, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 86-64 του Χολαργού στο ΟΑΚΑ, παρέμεινε αήττητος σε 11 αγώνες (έχει ματς λιγότερο), αφήνοντας πίσω την ήττα από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ. Οι «πράσινοι» είχαν 5 παίκτες με διψήφιο νούμερο πόντων και πλέον συγκεντρώνονται στο ματς με την Μπάγερν Μονάχου στο ΟΑΚΑ την Τετάρτη (9/1, 21:00), ενώ ακολουθεί το ταξίδι στη Βαρκελώνη για τον αγώνα της Παρσκευής (11/1, 22:00) με την Μπαρτσελόνα, στη «διαβολοβδομάδα» της Euroleague.

Πρώτος σκόρερ του Χολαργού (6 - 6) αναδείχτηκε ο Χόκινς με 17 πόντους. Τραυματίστηκε στο ισχίο ο Θανάσης Αντετοκούνμπο και διακομίστηκε στο νοσοκομείο.

Με «όπλο» την υπεροχή του στα ριμπάουντ, ο Παναθηναϊκός δεν άφησε περιθώρεια στον αντίπαλό του, 17-6, ενώ ο Λεκαβίτσιους διαμόρφωσε το +10, 23-13), στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Όμως ο τραυματισμός του Θανάση Αντετοκούνμπο, ύστερα από χτύπημα που δέχθηκε ανησύχησε άπαντες στο «στρατόπεδο» του Παναθηναϊκού.

Από την περιφέρεια, ο Παναθηναϊκός δεν τα πήγαινε πολύ καλά, αλλά μέσα στη ρακέτα δεν είχε αντίπαλο για το 44-29 (+15) στο ημίχρονο. Το τρίποντο του Παπαπέτρου έστειλε τη διαφορά στο +18 (47-29). Ο Χολαργός εκμεταλλεύτηκε τη χαλάρωση των παικτών του Ρικ Πιτίνο και με Γιάνκοβιτς, Χόκινς, έριξε τη διαφορά στο -11 (51-40).

Τότε ανέλαβε δράση ο Νίκος Παππάς, για το +16 (57-41), ενώ οι Παπαγιάννης και Μήτογλου ήταν κυρίαρχοι μέσα στη ρακέτα. Η έναρξη της 4ης περιόδου βρήκε τον Παναθηναϊκό στο +17 (65-48). Τυπική διαδικασία η 4η περίοδος, με τους γηπεδούχους να έχουν τον απόλυτο έλεγχο μέχρι να ακουστεί η κόρνα της λήξης.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 44-29, 65-48, 86-64

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρικ Πιτίνο): Γκιστ 4, Παππάς 4, Καλάθης 10, Αντετοκούνμπο 3, Τόμας 12, Παπαγιάννης 8, Λοτζέσκι 4, Παπαπέτρου 10 (2), Καλαϊτζάκης 7, Λάσμε 4, Μήτογλου 10 (10ριμπ.), Λεκαβίτσιους 10.

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Άρης Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 13 (2), Γιάνκοβιτς 8 (2), Οκερεαφόρ, Αγκμπελέσε 12, Χόκινς 17 (1), Κώττας 2, Καμπερίδης 4 (1), Τάλτον 6 (1), Σκουλίδας, Καλαϊτζάκης 1, Ραλλάτος 1.