Νίκη τριάδας για τον Προμηθέα

Κυριακή, Απρίλιος 15, 2018 - 9:43μμ

Ο Προμηθέας πέτυχε μια πολύ σπουδαία και παλικαρίσια νίκη (την 15η φετινή) στο «Τόφαλος» επί του μαχητικού Κόροιβου Αμαλιάδας με σκορ 75-70 και συνεχίζει να βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α1 Basket League και φυσικά μέσα στον στόχο της συμμετοχής στο Τσάμπιονς Λιγκ της νέας αγωνιστικής περιόδου.

Η πατρινή ομάδα μπήκε δυνατά στο παρκέ και με πίεση στην άμυνα και ομαδικό παιχνίδι στην επίθεση προηγήθηκε στο δίλεπτο με 4-0, όμως με ο Κόροιβος δήλωσε «παρών» με τον «ζεστό» Ντεκόζι. Οι «Προμηθείς», με τον Φαγιέ ορεξάτο, ξαναπήραν τον έλεγχο του αγώνα (14-7 στο 6΄ και 22-11 στο 8΄), προηγούμενοι με 22-13 με το τέλος της α΄ περιόδου.

Ο Κόροιβος μπήκε δυνατα στο παρκέ με το ξεκίνημα της β΄ περιόδου και πίεσε τον Προμηθέα, με τον Κέισι Πράδερ, το νέο απόκτημα της ομάδας του Μάκη Γιατρα, να μπαίνει για πρώτη φορά στο παρκέ στα μισά του 10λεπτου, πετυχαίνοντας σχεδόν αμέσως τρίποντο!

Η ομάδα της Αμαλιάδας συνέχισε την πίεσή της και μείωσε σε 34-29 στο 18΄ και σε 34-32 στο 19΄ με τον Χάινς, με το α΄ ημίχρονο να κλείνει με 39-32 μετά από καλάθια των γηπεδούχων.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τον Προμηθέα στα πρώτα λεπτά του β΄ ημιχρόνου και πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (39-38 στο 22΄), όμως οι παίκτες του Μάκη Γιατρά έδειξαν τα δόντια τους και διατήρησαν το προβάδισμα (53-43 στο 28΄ και 58-48 στο 30΄).

Ο Προμηθέας διατήρησε το προβάδισμα στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, (62-53 στο 34΄, 63-55 στο 35΄), με τον Κόροιβο, όμως, να είναι συνεχώς απειλητικός (63-57 στο 36΄). Ενα τρίποντο του Πόσλεϊ έφερε τον Κόροιβο στο -3 (63-60 στο 37΄), με τον Γκίκα να πετυχαίνει παλικαρίσιο καλάθι και φάουλ στο 2.48΄ πριν το τέλος (66-60).

Ο Σαχπατσίδης σκόραρε, ο Γκίκας πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο (69-62), ο Κάρσον μείωσε αμέσως σε 69-64, ο Μιλόσεβιτς με 2/2 βολές «έγραψε» το 71-64 στο 1.23΄ πριν το τέλος, ενώ ακολούθησαν καλές άμυνες από πλευράς Προμηθέα.

Ο Πόσλεϊ σκόραρε από τα 6.75μ. (71-67), με τον Λίποβι να πηγαίνει αμέσως στις βολές (73-67 στα 16΄΄), με τον Πόσλεϊ να ευστοχεί και πάλι σε μεγάλο τρίποντο (73-70 στα 10΄΄)! Ο Λίποβι ξαναπήγε στις βολές στα 9΄΄ (75-70), με τον Σαλούστρο να κόβει τον Ντεκόζι στο φινάλε, χαρίζοντας στους «Προμηθείς» ένα πολύ σημαντικό ροζ φ.α.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 39-32 (ημιχ.), 58-48, 75-70.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Μάκης Γιατράς): Χολ 10 (2), Σαλούστρος 13 (1), Λίποβι 9 (1), Φαγιέ 9 (3), Τουτζιαράκης 7, Γκίκας 11 (1), ‘Ελις, Μιλόσεβιτς 13 (1), Δημάκος, Πράδερ 3 (1).

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Ντίκος Καλαμπάκος): Μιλιεντίγεβιτς, Ντεκόζι 24 (2), Κάρσον 14 (1), Κεμπ 4, Λάνγκφορντ 2, Σπυριδονίδης 4, Σαχπατζίδης 5, Πόσλεϊ 9 (3), Χάινς 8 (1).