Νέα καλή εμφάνιση και φιλική νίκη της Παναχαϊκής επί του Καραϊσκάκη

Σάββατο, Σεπτέμβριος 19, 2020 - 7:30μμ

Το δύο στα δύο έκανε η Παναχαϊκή στα φιλικά μετά την επιστροφή της στην Πάτρα. Οι «κοκκινόμαυροι» με πολύ καλή απόδοση στο δεύτερο μέρος, επικράτησαν  με 2-0 του Καραϊσκάκη στην Αγυιά.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης

Λίγο πριν κλείσει το γήπεδο για επανασπορά, σε έναν κάκιστο αγωνιστικό χώρο και με πολύ αέρα να εμποδίζει τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων, το συγκρότημα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου έκανε ένα ημίχρονο να προσαρμοστεί στις συνθήκες και έδειξε πολλές από τις αρετές του στο δεύτερο μέρος, μπροστά στους λιγοστούς φίλους της ομάδας που κατάφεραν να τρυπώσουν στο γήπεδο, παρά το κεκλεισμένων των θυρών.

Η Παναχαϊκή στο δεύτερο κυρίως 45λεπτο έδειξε στον αγωνιστικό χώρο πολλά από αυτά που δουλεύει στις προπονήσεις της, αφήνοντας ικανοποιημένο τον τεχνικό της για ακόμα ένα φιλικό τεστ προετοιμασίας.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης πέτυχε δύο γκολ και δημιούργησε τουλάχιστον άλλα δύο χωρίς να κινδυνέψει για ακόμα μία αναμέτρηση, με την επιστροφή της από το Πύλιο.

Ντεμπούτο στη βασική ενδεκάδα για τον Λαρρέα και ένα ακόμα 90λεπτο για τους Πάνο, Μουστακόπουλο και Σταμόπουλο, ενώ ξανά τα «κοκκινόμαυρα» έστω και ανεπίσημα φόρεσε ο Σούλης.

Το φιλμ του αγώνα:

13′ Πρώτη ευκαιρία στο ματς. Τρομερή κάθετη του Μουστακόπουλου στον Κουσκουνά (Παναχαϊκή), που πλάσαρε με το αριστερό ψηλά άουτ, από την περιοχή και αριστερά

23′ Μεγάλη φάση για τον Καραϊσκάκη. Ο Τσούτσης μπήκε από δεξιά πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και σούταρε με δύναμη, με τον Κολοβούρη να διώχνει ενστικτωδώς. Το ριμπάουντ πήρε ο Γαλεάδης που σούταρε ψηλά άουτ

27′ Τρομερό φάουλ του Τσερούτι (Παναχαϊκή). Εξίσου εντυπωσιακή επέμβαση του Σοϊλεμέζογλου, που εκτινάχθηκε στο δεξί του "Γ" έδιωξε σε κόρνερ

45′ Καλή φάση με τον Μασούρα (Παναχαϊκή). Βγάζει πολύ δύσκολα σε κόρνερ ο Σοϊλεμέζογλου, το σουτ με το αριστερό από τα όρια της περιοχής

47′ ΓΚΟΛ για την Παναχαϊκή! Ο Κουσκουνάς, με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, ανοίγει λογαριασμό, μετά από πάσα του Σταμόπουλου και ωραία προσποίηση του Αραβίδη

49′ ΓΚΟΛ για την Παναχαϊκή που διπλασιάζει τα τέρματά της. Ο Σταμόπουλος με δυνατό αριστερό σουτ, μετά από πάσα του Αραβίδη, που έπαιξε ωραίο 1-2 με τον Μπάτροβιτς

62′ Δοκάρι για τον Καραϊσκάκη! Ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Κορελά, σταματάει στο οριζόντιο

63′ Καλή στιγμή για την Παναχαϊκή που απαντάει. Διώχνει σε κόρνερ ο Σοϊλεμέζογλου το πολύ καλό σουτ του Πάνου από δεξιά στην περιοχή

67′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Καραϊσκάκη. Ο Δεινόπαπας με το που μπήκε, στέλνει εξ επαφής τη μπάλα άουτ με το κεφάλι, μετά από εκτέλεση φάουλ από δεξιά

75′ Καλό σουτ του Πάνου (Παναχαϊκή). Με το αριστερό έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο άουτ

81′ Πολύ καλή στιγμή για τον Καραϊσκάκη. Πολύ όμορφη ατομική ενέργεια του Γυφτοκώστα, που έβγαλε στον Δερμιτζάκη, ο οποίος εντελώς ελεύθερος στο πέναλτι σούταρε ψηλά άουτ!

Διαιτητής: Κ. Ανδριανός (Αχαΐας)

Βοηθοί: Μ. Ανδριανός, Π. Ζούλης (Αχαΐας)

Κίτρινες: 17’ Αραβίδης / 17’ Τσούτσης

Γκολ: 47’ Κουσκουνάς, 49’ Σταμόπουλος

Παναχαϊκή (Ελευθερόπουλος): Κολουβούρης (46’ Σούλης), Σταμόπουλος ©, Λαρρέα (61’ Πατάπης), Μαρκοπουλιώτης, Πάνος, Μουστακόπουλος, Ανάκογλου (86’ Παπαχρονόπουλος), Μασούρας (46’ Μπάτροβιτς), Τσερούτι (71’ Σκεπετάρης), Αραβίδης, Κουσκουνάς (61’ Παπαδόπουλος).

Καραϊσκάκης (Μπέλας): Σοϊλεμέζογλου, Παπανίκου ©, Τάμπας (88’ Φετεινίδης), Γιαννιώτης, Φαν Ίπερεν, Χατζηδίμπας (33’ Κορέλας, 88’ Ν’Γκομπά), Ναζίμ (56’ Ρουμπανγκούκα), Νταλακούρας, Τσούτσης (46΄Γυφτοκώστας), Γαλεάδης (61’ Δερμιτζάκης), Μαραθωνίτης (64’ Δεινόπαπας).