Μεγάλος αγώνας στον Ημιμαραθώνιο Αιγιαλείας

Πέμπτη, Φεβρουάριος 2, 2023 - 10:48πμ
Μεγάλη συμμετοχή

Πολύ δυνατό συναγωνισμό είχε ο Ημιμαραθώνιος Αιγιαλείας που διεξήχθη την Κυριακή το πρωί.

Οι άνθρωποι του διοργανωτή συλλόγου "Αθηνόδωρου ο Αιγιευς" είχαν κάνει μεγάλη προσπάθεια να προσελκύσουν τους καλύτερους Έλληνες δρομείς και το αποτέλεσμα τους δικαίωσε, όχι μόνο για τις επιδόσεις αλλά και για το "βάθος" του συναγωνισμού.

Μεγάλος νικητής του αγώνα αναδείχθηκε ο Νίκος Σταμούλης με χρόνο 1:07:12, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον μεγάλο του αδερφό τον Κώστα Σταμούλη που τερμάτισε σε 1:07:15. Τρίτος τερμάτισε ο πρωταθλητής Ελλάδος στην απόσταση Παναγιώτης Καραϊσκος (1:07:58) και ακολούθησαν 4ος ο Γιώργος Μίνος (1:09:07), 5ος ο Γιώργος Καλαπόδης (1:09:13) και 6ος ο Αντώνης Παπαδημητρίου (1:09:48). Στην 7η θέση περιορίστηκε ο πρωταθλητής του Μαραθωνίου Χαράλαμπος Πιτσώλης με 1:10:20.

Στις γυναίκες νικήτρια ήταν η πρωταθλήτρια του Μαραθωνίου Βασιλική Κωνσταντινοπούλου με χρόνο 1:18:20 πολύ μπροστά από τις υπόλοιπες κοπέλες. Δεύτερη τερμάτισε η Βηθλεεμ Σάπιου (1:29:07) και τρίτη η Κατερίνα Πρισακάρου (1:31:40)

Στα 5χλμ νικητές ήταν ο Σπύρος Ιατρόπουλος (16:47) και η Άννα Μποδιώτη (20:23)