Μεγάλο «διπλό» στη Γερμανία για τον… αλύγιστο Προμηθέα

Τετάρτη, Οκτώβριος 16, 2019 - 10:04μμ

Με μία μεγαλειώδη εμφάνιση ο Προμηθέας πέτυχε τη δεύτερη εκτός έδρας Ευρωπαϊκή του νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις τη φετινή χρονιά. Οι Πατρινοί επικράτησαν στη Γερμανία της Ουλμ με 70-67 για την 3η αγωνιστική του Α’ ομίλου του EuroCup.

Ο Προμηθέας γράφει ιστορία για δεύτερη διαδοχική χρονιά στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις, όπου ξεκινάει και πάλι με δύο συνεχόμενες νίκες μακριά από το σπίτι του στη δεύτερη μόλις χρονιά εκτός των συνόρων και πρώτη στην πολύ δύσκολη διοργάνωση του EuroCup.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης

Κορυφαίος για τους Πατρινούς ο Χολ με 16 πόντους 11 ασίστ!

Ο Προμηθέας έπιασε την Μονακό (που ηττήθηκε στο Ισραήλ) στην 2η θέση του Α΄ Ομίλου. Έτσι, η ομάδα της Πάτρας απέκτησε ισχυρό προβάδισμα για την πρόκριση στους “16” του 7DAYS EuroCup, αφού έχει νικήσει εκτός έδρας 2 από τους ανταγωνιστές της για την πρόκριση.

Μάλιστα, ο Προμηθέας ετοιμάζεται να φιλοξενήσει την αήττητο πρωτοπόρο Segafredo Virtus Bologna στο ντέρμπι κορυφής του Ομίλου την Τρίτη 22/10 στο “Δημ. Τόφαλος” (19:30).

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην πρώτη περίοδο του αγώνα στην Ratiopharm Arena, εκεί όπου ο Προμηθέας Πατρών επέμεινε στο μακρινό σουτ και πέτυχε 4/10 τρίποντα σε αυτό το διάστημα κόντρα στην Ουλμ που στηρίχθηκε επιθετικά στον Ζόραν Ντράγκιτς (8π.) και πήρε δεύτερες ευκαιρίες με τα επιθετικά ριμπάουντ (5).

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά προηγήθηκε με 19-20 στο 10' ενώ ο Ολεκσάντρ Λίποβι έστειλε τη διαφορά στο +7 για το 31-38 στο 18:57, σημειώνοντας τους 8 από τους 11 πόντους του στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Μάλιστα οι Πατρινοί πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 34-38 μοιράζοντας 12 ασίστ αντί 7 των γηπεδούχων, υποχρεώνοντας παράλληλα την Ουλμ σε 10 λάθη.

Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμα στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια κι άντεξαν στην πίεση των Γερμανών χάρη στις πρωτοβουλίες του Οκτάβιους Έλις (49-50, 28:13) όμως η Ουλμ έκανε σερί 4-0 και προηγήθηκε με 53-50 στο 30', κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 19-12.

Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη στο φινάλε, αφού ο Αγραβάνης ισοφάρισε σε 65-65 στο 37:56, ο Φίλερ έδωσε το προβάδισμα στον Προμηθέα με 67-68 ενώ ο Χολ σκόραρε για το 67-70 στα 14" για το φινάλε!

Οι Πατρινοί έπαιξαν καθαρή άμυνα, ο Ομπστ αστόχησε σε προσπάθεια για τρεις και ο Προμηθέας πανηγύρισε τη σπουδαία νίκη στη Γερμανία!

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 34-38, 53-50, 67-70.

RATIOPHARM ULM (Λάκοβιτς): Χέιζ 8 (1), Ντράγκιτς 17 (2τρ., 4 ρ., 4 ασ.), Γκίντερ 3 (1), Τζέρετ 14 (11 ρ..), Ομπστ 4, Χάινριχς 10 (1τρ., 5 ρ.), Χέκμαν 2 (1τρ., 5 ρ.), Γουίλις 9 (6 ρ.), Φίλιπς, Σίλινγκ.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Χολ 16 (2τρ., 11 ασ., 4 ρ..), Μπαμπ 5 (4 ρ. 0/9τρ.), Λίποβι 13 (3τρ., 4 ρ..), Αγραβάνης 9 (2τρ., 7 ρ..), Κατσίβελης 2, Φίλερ 6 (2), Μπόγρης 5, Έλις 14 (8 ρ., 4 κλ.), Λόουερι, Κασελάκης

Photo Credits: Harry Langer