Μεγάλη οργανωτική επιτυχία το 1ο event Inline Speed Skating στην Πάτρα

Τετάρτη, Ιούνιος 22, 2022 - 5:00μμ
Αναλυτικά τα αποτελέσματα

Στα πλαίσια εορτασμού της παγκόσμιας ημέρας Skating Πανελληνίως, πραγματοποιήθηκε το Σάββατο στο Π.Ε.Δ. της Πλαζ του Δήμου Πατρέων με μεγάλη επιτυχία, το 1ο event Inline Speed Skating στην Πάτρα, βασιζόμενο θεσμικά στην νεοσύστατη Ελληνική Ομοσπονδία Τροχοσανίδας (Ε.Ο.ΤΡ.) σε συνεργασία με τον σύλλογο Αθλητική Ένωση Πάτρας Ακαδημία των Σπορ (είναι και επίσημα η πρώτη ομάδα της Πάτρας που είναι μέλος της Ε.Ο.ΤΡ.), υπό την αιγίδα της αντιδημαρχίας Παιδείας και Αθλητισμού του Δήμου Πατρέων και του αντίστοιχου τμήματος αθλητισμού της περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας.
Έλαβαν μέρος 105 αθλητές-τριες από τρεις συλλόγους της ευρύτερης περιοχής της Δυτικής Ελλάδας και συγκεκριμένα από το Αγρίνιο ο σύλλογος Roller Maniacs, από την Κάτω Αχαΐα το σωματείο Α.Ο. Δύμης ΄07 και από την Πάτρα η Αθλητική Ένωση Πάτρας Ακαδημία των Σπορ.
Όλα τα παιδιά ευχαριστήθηκαν και διασκέδασαν την συμμετοχή τους καθώς και οι γονείς τους, ακόμη και οι θεατές που παρακολούθησαν όλο το event. Κατά γενική ομολογία για πρώτη φορά ως νέο άθλημα στην Πάτρα πέτυχε τον σκοπό για το οποίο έγινε, ενώ είχε μεγάλη οργανωτική επιτυχία.
Οι ιθύνοντες της Ακαδημίας των Σπορ εκτός από τους θεσμικούς παράγοντες οφείλουν να ευχαριστήσουν και όσους υποστήριξαν το event με διάφορους τρόπους που είναι οι:
η εταιρεία powerslide του κ. Ιωάννη Κούσπαρη, η εταιρεία micro-Hellas future skate του κ. Παναγιώτη Ραπανάκη, την εταιρεία Dole Hellas με τις μπανάνες και ιδιαίτερα τον κ. Ανδρέα Ζαφειρόπουλο, τις Ασφάλειες Τσάφος και Συνεργάτες και το ταξιδιωτικό γραφείο Friends Patras Travel, το βενζινάδικο Refill Station του Αλέξη Παπαγιαννόπουλου (Πατρών Κλάους 102), τον Ερυθρό Σταυρό τμήμα Πάτρας και τους κριτές που βοήθησαν στα αγωνίσματα.
Αν και ο σκοπός του event ήταν καθαρά εορταστικός, είναι γεγονός όμως θεσμικά και γράφει ιστορία για το άθλημα στην πόλη μας, παρακάτω αναφέρουμε για τυπικούς λόγους τους νικητές ανά κατηγορία αγωνισμάτων:
Τα αγωνίσματα των κατηγοριών όπου τα παιδιά θα αγωνίσθηκαν είναι:
Κ-6 (2016-19):
Στα 200μ.:
1η: Μιντζέλα Ιακωβίνα (Ακαδημία των Σπορ)
2η: Τσίπα Βιργινία (ΑΟ Δύμης ΄07)
3η: Τσάφου Φωτεινή (ΑΟ Δύμης ΄07)
Στα 350μ:
1η: Τσίπα Βιργινία (ΑΟ Δύμης ΄07)
2η: Μιντζέλα Ιακωβίνα (Ακαδημία των Σπορ)
3η: Τζίμη Μαίρη (Ακαδημία των Σπορ)
Στα 150μ. και στα 350μ. στα αγόρια:
1ος: Αργύρης Θωμάς (Roller Maniacs Αγρινίου)
Κ-8 (2014-15):
200μ.:
1η: Κασσιανού Ευσταθία (ΑΟ Δύμης ΄07)
2η: Μούζου Νάνσυ (Ακαδημία των Σπορ)
3η: Τούλα Αγκάλη (Ακαδημία των Σπορ)
Στα 500μ.:
1η: Κασσιανού Ευσταθία (ΑΟ Δύμης ΄07)
2η: Πετράτου Έμυ (Ακαδημία των Σπορ)
3η: Μούζου Νάνσυ (Ακαδημία των Σπορ)
Στα 200μ. και στα 500μ. στα αγόρια:
1ος: Τσουνόπουλος Γεώργος (ΑΟ Δύμης ΄07)
2ος: Δρίλλης Αντώνιος (ΑΟ Δύμης ΄07)
Κ-10 (2012-13):
Στα 200μ.:
1η: Γεωργίου Αναστασία (ΑΟ Δύμης ΄07)
2η: Κασσιανού Αθανασία (ΑΟ Δύμης ΄07)
3η: Χριστοπούλου Δανάη (Ακαδημία των Σπορ)
Στα 1.000μ.:
1η: Γεωργίου Αναστασία (ΑΟ Δύμης ΄07)
2η: Μπιρμπίλη Ηλιάνα (Roller Maniacs Αγρινίου)
3η: Κασσιανού Αθανασία (ΑΟ Δύμης ΄07)
Στα 200μ. και στα 1.000μ. στα αγόρια:
1ος: Λεβιδιώτης Πάρης (ΑΟ Δύμης ΄07)
Κ-12 (2010-11):
Στα 500μ.:
1η: Τσαρούχη Βάσια (Roller Maniacs Αγρινίου)
2η: Γεωργουδάκη Βασιλική (Ακαδημία των Σπορ)
3η: Αδαμοπούλου Ειρήνη (Ακαδημία των Σπορ)
Στα 1.500μ.:
1η: Τσαρούχη Βάσια (Roller Maniacs Αγρινίου)
2η: Μπιρμπίλη Ζαχαρένια Ζωή (Roller Maniacs Αγρινίου)
3η: Γεωργουδάκη Βασιλική (Ακαδημία των Σπορ)
Στα 500μ. και στα 1.500μ. στα Αγόρια:
1ος: Τσουνόπουλος Νίκος (ΑΟ Δύμης ΄07)
2ος: Γιάνναρος Γιώργος (Ακαδημία των Σπορ)
3ος: Σιδηρόπουλος Νίκος (Ακαδημία των Σπορ)
Κ-14 (2008-09):
Στα 500μ. και στα 2000μ.:
1η: Γεωργίου Γρηγορία (ΑΟ Δύμης ΄07)
2η: Γεωργίου Ελευθερία (ΑΟ Δύμης ΄07)
3η: Καϊάφα Σωτηρία (Ακαδημία των Σπορ)
Στα 500μ. και στα 2000μ. στα αγόρια:
1ος: Τσιακανίκας Ιωάννης (Roller Maniacs Αγρινίου)
Κ-16 (2006-07):
Στα 500μ.:
1η: Κωτσοπούλου Άλκηστης (Ακαδημία των Σπορ)
2η: Λοτσάρη Γεωργία (Ακαδημία των Σπορ)
3η: Λοτσάρη Βασιλιάννα (Ακαδημία των Σπορ)
Στα 2.500μ.:
1η: Κωτσοπούλου Άλκηστης (Ακαδημία των Σπορ)
2η: Λοτσάρη Βασιλιάννα (Ακαδημία των Σπορ)
3η: Λοτσάρη Γεωργία (Ακαδημία των Σπορ)

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Υποστήριξη: SilkTech