Μεγάλες νίκες για Στεφανίδη, Τεντόγλου και Παπαχρήστου

Κυριακή, Αύγουστος 11, 2019 - 12:16πμ

Το αναμενόμενο έκανε η Κατερίνα Στεφανίδη στην δεύτερη ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στο Μπίντγκοζ της Πολωνίας.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης ολοκλήρωσε τον αγώνα της στην πρώτη θέση με άλμα στα 4,70 μ. κάνοντας έναν ακόμη καλό αγώνα. Η αθλήτρια του Κριέρ Μιτς προσπάθησαν να ανέβει υψηλότερο, ωστόσο ο αέρας φάνηκε να την επηρεάζει και δεν μπόρεσε να υπερβεί τα 4,80 μ., παρότι το τρίτο της άλμα ήταν αρκετά καλό. Η Στεφανίδη, η οποία ξεκίνησε τον αγώνα της στα 4,56 μ. με έγκυρο άλμα κι έπειτα πέρασε με την τρίτη τα 4,70 μ. θα συνεχίσει τους αγώνες τους στο Diamond League, ενώ θα είναι παρούσα και στον αγώνα Ευρώπη VS HΠΑ, όπως όλοι οι νικητές της διοργάνωσης. Η Μαρίνα Κιλίπκο (Ουκρανία) ήταν δεύτερη με 4,56 μ. και η Αντζέλικα Μπένγκτσον (Σουηδία) τρίτη με 4,46 μέτρα. Η Στεφανίδη .

Τα αγωνιστικά και ψυχικά του χαρίσματα έδειξε για μία ακόμη φορά ο Μίλτος Τεντόγλου, που αναδείχθηκε νικητής στο μήκος με 8,30 μ. (1,8) στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων, στο Μπίντγκοζ της Πολωνίας. Ο άλτης του Γιώργου Πομάσκι ξεκίνησε τον αγώνα με προσπάθεια στα 7,00 μ., αποτέλεσμα άλματος που δεν ολοκλήρωσε, συνέχισε με άκυρο και στην τρίτη προσπάθεια δεν φάνηκε να επηρεάζεται από την πίεση που είναι δημιουργηθεί, καθώς στην πραγματικότητα είχε μόλις μία ευκαιρία να μπει στην τετράδα και να εκτελέσει και το τέταρτο άλμα του, αφού έκανε 8,30 μ. και "καθάρισε" με συνοπτικές διαδικασίες τον αγώνα. Ο νεαρός δύο χρόνια από την πρώτη του συμμετοχή στη διοργάνωση και την πέμπτη θέση στη Λιλ αναδείχθηκε νικητής συνεχίζοντας το σερί των καλών εμφανίσεων και διευρύνοντας ακόμη περισσότερο τη λίστα των αγώνων με άλματα πάνω από τα 8,30 μέτρα. Δεύτερος ήταν ο Ισπανός Ουσέμπιο Κασέρες με 8,02 μ. (3,2) και τρίτος ο Πολωνός Τόμαζ Γιάτσουκ με 8,00 μ. (0,4).

Την εξαιρετική της κατάσταση επιβεβαίωσε η Βούλα Παπαχρήστου που αναδείχθηκε νικήτρια στο τριπλούν με άλμα στα 14,48 μ. (1,8) σε έναν αγώνα όπου είχε δύο μεγάλα άκυρα άλματα. Η Παπαχρήστου πέτυχε το 14,48 μ. στην δεύτερη προσπάθεια της, στο ένα και μοναδικό έγκυρο άλμα της, αφού στις άλλες προσπάθειες κυνήγησε να πάει μακρύτερα από το φετινό της 14,51 μ., ωστόσο ήταν άκυρη. Η Παπαχρήστου συνέχισε έτσι με τον καλύτερο τρόπο τη χρονιά και πλέον στρέφει την προσοχή της στο τελευταίο μέρος της προετοιμασίας της ενόψει του μεγάλου της στόχου, το Παγκόσμιο στην Ντόχα. Η Άννα Πελετέιρο ήταν δεύτερη με 14,27 μ. και συνέχισε τις μέτριες εμφανίσεις στη σεζόν και η Οτάβια Κεστονάρο (Ιταλία) τρίτη με 14,18 μ. και νέο ατομικό ρεκόρ.

Σε μια κούρσα τακτικής και γενικά αργών περασμάτων, ο Μάρκος Γκούρλιας κατέλαβε την όγδοη θέση στα 5.000 μ. με 14.15.45 χαρίζοντας πέντε βαθμούς στη χώρα μας, σε ένα αγώνισμα όπου παραδοσιακά είμαστε εκτός οχτάδας. Νικητής ήταν ο Ιταλός Γεμενεμπερχάν Κριπά με 13.43.30.

Καλή παρουσία πραγματοποίησε η Αναστασία Μαρινάκου στα 3.000 μ., όπου ήταν 10η με 9.22.15 επίδοση που βελτιώνει το 9.24.79 με το οποίο ταξίδεψε στην Πολωνία. Η αθλήτρια του Χρήστου Παπαχρήσου, που αύριο θα τρέξει και 5.000 μ., προσπάθησε να ακολουθήσει το ρυθμό και να μαζέψει όσο το δυνατόν περισσότερους βαθμούς για την ομάδα μας.

Στην 10η θέση της σφαιροβολίας έμεινε ο Νικόλας Σκαρβέλης, που σήμερα δεν κατάφερε να βρει βολές πάνω από τα 19,50 μέτρα. Ο πρωταθλητής μας ξεκίνησε με 18,87 μ. συνέχισε με 19,07 μ. και ολοκλήρωσε τον αγώνα του με 19,19 μέτρα. Ο αθλητής πριν δύο χρόνια είχε καταλάβει την έκτη θέση στην αντίστοιχη διοργάνωση και είχε προσφέρει σημαντικούς βαθμούς στην ομάδα μας. Ο Μιχάλ Χάρατικ (Πολωνία) ήταν πρώτος με 21,83 μ. και ρεκόρ διοργάνωσης, ο Τόμας Στάνεκ (Τσεχία) ακολούθησε με 20,65 μ. και ο Φρεντερίκ Νταγκί (Γαλλία) τρίτος με 20,03 μέτρα.

Εξαιρετική εμφάνιση έκανε ο Μιχάλης Αναστασάκης, που ολοκλήρωσε τον αγώνα του στην τρίτη θέση της σφυροβολίας με καλύτερη βολή στα 75,77 μέτρα. Ο αθλητής του Αλέξανδρου Παπαδημητρίου ξεκίησε με 74,43 μ. πέτυχε 75,77 μ. στη δεύτερη προσπάθεια του και ήταν άκυρος στις άλλες δύο βολές του. Με τον τρόπο αυτό ο έμπειρος αθλητής χάρισε δέκα βαθμούς στη χώρα μας, αφού έχασε μόνο από τον πρωταθλητή Ευρώπης Βόγιεχ Νοβίτσκι (Πολωνία) που πέτυχε 78,84 μ. και τον Γκουεντίν Μπιγκότ (Γαλλία) που σημείωσε 76,70 μέτρα.

Τα 100 μ. των γυναικών είχαν απρόβλεπτα τα οποία επηρέασαν την Ραφαέλα Σπανουδάκη. Η αθλήτρια μας τερμάτισε στην έβδομη θέση με 11.84 (-2,5), ωστόσο νωρίτερα, στην πρώτη κούρσα έτρεξε περίπου 70 μ. ως να γίνει αντιληπτή η ανάκληση για άκυρη εκκίνηση.
Νικήτρια της κούρσας ήταν η Γαλλίδα Καρολ Ζαχί με 11.31 και ακολούθησαν οι Ντέιτ (Μ. Βρετανία) και Σβόμποντα (Πολωνία) με 11.33 και 11.35 αντίστοιχα.

Χαμηλότερα από ότι θα ήθελε έμεινε ο Κώστας Μπανιώτης, που ξεπέρασε τα 2,12 μ. στο ύψος και κατέλαβε την όγδοη θέση, που του χάρισαν πέντε πολύτιμους βαθμούς. Ο πρωταθλητής μας είχε έγκυρο άλμα στα 2,07 μ. και 2,12 μ. και στη συνέχεια απέτυχε να ξεπεράσει τα 2,17 μέτρα. Θυμίζουμε πως οι αθλητές στο ύψος και το επί κοντώ δικαιούνται να κάνουν τέσσερα άκυρα, στο σύνολο των προσπαθειών. Νικητής στο ύψος ήταν ο Ισπανός Μιγκέλ Σάντσο με 2,26 μ. και ακολούθησαν με 2,22 μ. οι Μπέικερ (Μ. Βρετανία) και Σοτίλ (Ιταλία).

Στην 11η θέση των 3.000 μ. τερμάτισε η Ισαβέλλα Κοτσαχείλη, που έχασε την 10η θέση πάνω στη γραμμή τερματισμού από την Σουηδή αθλήτρια. Η Κοτσαχείλει τερμάτισε σε 10.22.66 και συνέτριψε το 10.25.90 που ήταν το ρεκόρ της από φέτος, γεγονός που καθιστά πετυχημένη την παρουσία της στη διοργάνωση.

Η Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου δεν βρέθηκε στην ημέρα που θα ήθελε κι έτσι έμεινα στην 12η θέση των 800 μ. με 2.09.12, επίδοση μακριά από το φετινό της 2.04.56.

Την πολύτιμη βοήθεια της στην εθνική ομάδα πρόσφερε για μία ακόμη φορά η Σοφία Υφαντίδου, που ήταν πέμπτη στον ακοντισμό με 55,52 μέτρα. Η έμπειρη αθλήτρια ξεκίνησε χαμηλά στα 49,11 μ. και συνέχισε με 51,89 μ. και 55,52 μέτρα χαρίζοντας οχτώ σημαντικούς βαθμούς στη χώρα μας.

Πολύ καλή ήταν η εμφάνιση της ομάδας 4Χ100 μ. των Ανδρών με τους Κώστα Ζήκο, Κώστα Δουβαλίδη, Παναγιώτη Τριβυζά και Σωτήρη Γκαραγκάνη να εκτελούν πολύ καλές αλλαγές και να τερματίζουν στην δεύτερη θέση στη σειρά τους και στην 7η στο σύνολο με 39.36 και ανέβηκε μία θέση, αφού ακυρώθηκε εκ των υστέρωβ η ομάδα της Γαλλίας, ενώ εκτός βαθμολογία είχε μείνει και η Τσεχία, που επίσης είχε ακυρωθεί.

Οι Μαρία Γάτου, Ελισάβετ Πεσιρίδου, Κυριακή Σαμάνη και Ραφαέλα Σπανουδάκη έτρεξαν στην ομάδα 4Χ100 μ. και κατέλαβαν την 11η θέση με 44.40 και νέο φετινό ρεκόρ.
Οι δύο ομάδες σκυταλοδρομίας δούλεψαν αρκετά το τελευταίο διάστημα και παρά τις αναμενόμενες απουσίες, αλλά και αυτές της τελευταίας στιγμής σημείωσαν καλά αποτελέσματα.
Η κούρσα των 1.500 μ. των Ανδρών ήταν καθαρά τακτικής με τους προπορευόμενους να αλλάζουν ταχύτητα στα τελευταία 600 μ. και τον σπουδαίο Λεβαντόβσκι (Πολωνία) να τερματίζει σε 3.47.88. Ο Ανδρέας Δημητράκης δεν κατάφερε να ακολουθήσει το ρυθμό κι έμεινε στην 11η θέση με 3.54.36.