Μάγκας ο Προμηθέας, καθάρισε και τον ΠΑΟΚ 84-77 (ΦΩΤΟ&ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, Οκτώβριος 9, 2021 - 6:54μμ
Μεγάλη ομάδα

Μεγάλη νίκη για τον Προμηθέα στη 2η αγωνιστική της 82ης Stoiximan Basket League.

Δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Προμηθέας. Η ομάδα της Πάτρας νίκησε με 84-77 τον ΠΑΟΚ.
Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο ματς με αποφασιστικότητα και επέβαλλε τον ρυθμό του μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά (5-2, 8-4). Με σερί 0-10 οι «ασπρόμαυροι» πήραν το προβάδισμα (8-14) και το διατήρησαν μέχρι τη λήξη της πρώτης περιόδου (15-10) με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Γκρίφιν, ο οποίος σκόραρε εννέα πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Την ίδια ώρα ο Προμηθέας έψαχνε τον καλό εαυτό του.
Με τρίποντο του Αγραβάνη οι γηπεδούχοι μείωσαν στο καλάθι (20-22), αναγκάζοντας τον Λυκογιάννη να πάρει τάιμ άουτ, ζητώντας από τους παίκτες του να κλείσουν τους ελεύθερους διαδρόμους.
Ο Αγραβάνης ξαναχτύπησε (13': 23-22) με τρίποντο, για να απαντήσει (23-25) ο Τολιόπουλος. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ πήρε εκ νέου το προβάδισμα (27-33), αξιοποιώντας επιθετικά ριμπάουντ.
Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια βελτίωσαν την επίθεσή τους, με αποτέλεσμα να ξαναπάρουν το προβάδισμα (40-30) 18 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της περιόδου και να το διατηρήσουν (42-41) στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
Ο Προμηθέας είχε σε αυτό το χρονικό διάστημα πλουραλισμό στο σκοράρισμα και ομαδικότητα (11 ασίστ), ενώ τη ίδια ώρα ο Γκρίφιν είχε 16 πόντους στο ενεργητικό του. Όλα έδειχναν ότι θα ακολουθούσε ντέρμπι.
Στην τρίτη περίοδο ο Προμηθέας διατήρησε το προβάδισμα και πήρε διαφορά εννέα πόντων (62-53) στο 28΄. Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 65-59.
Τα δεκάλεπτα: 15-20, 43-41, 65-59, 84-77.