Μαγική ευρωπαϊκή βραδιά για τον Προμηθέα - ΔΕΙΤΕ ΦΩΤΟ

Τετάρτη, Οκτώβριος 17, 2018 - 9:48μμ
eurokinissi.gr

Μια μαγική βραδιά έζησαν οι φίλαθλοι του Προμηθέα που βρέθηκαν στο "Δημ. Τόφαλος" κι είδαν την πατρινή ομάδα να επικρατεί της Ολίμπια Λιουμπλιάνα με 79-77, διπλασιάζοντας τις νίκες του στο Basketball Champions League.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα

Έτσι ο Προμηθέας παραμένει στην κορυφή του 4ου Ομίλου (μαζί με Μπολόνια και Στρασβούργο), ενώ οι 3.500 φίλοι του, που βρέθηκαν στο γήπεδο, αποθέωσαν την ομάδα και πανηγύρισαν μαζί της την πρώτη της ευρωπαϊκή νίκη μέσα στην Πάτρα.

Στα ευρωπαϊκά αποκαλυπτήρια ενώπιον του κοινού του ο Προμηθέας «πάτησε» στην ευστοχία του από τα 6.75 στο δεύτερο ημίχρονο (συνολικά είχε 11 τρίποντα), στην κυριαρχία του στα επιθετικά ριμπάουντ (15 έναντι 9) και στη διάθεση του στη δημιουργία (20 ασίστ) για να πανηγυρίσει την πρώτη εντός έδρας νίκη του στο Basketball Champions League. Γεμάτη εμφάνιση από τον Ολεξάντρ Λίποβι με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του αναδείχθηκαν οι Τόνι Μέιερ (15π.), Λεωνίδας Κασελάκης (13π.) και Ρίον Μπράουν (11π.). Προβληματισμένος από την αγωνιστική εικόνα της ομάδας του, παρουσιάστηκε ο τεχνικός του Προμηθέα, Μάκης Γιατράς.

Από την Ολίμπια των 21 λαθών ξεχώρισαν οι Σκότι Ρέινολτς (17π. όλους στο πρώτο ημίχρονο) και Μίχα Λάπορνικ (17π.).

Με τον Προμηθέα να ψάχνει απεγνωσμένα τρόπους αναχαίτισης του Ρέινολντς, οι Αχαιοί είδαν την Ολίμπια να σηκώνει κεφάλι στο σκορ και να μην απειλείται μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και το 37-42, που διαμορφώθηκε με μακρινό τρίποντο του Κασελάκη.

Με το... καλημέρα της τρίτης περιόδου, οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις για την... εξόντωση του πόιντ γκαρντ της Ολίμπια, όχι όμως και του Λάπορνικ, ο οποίος βρήκε τους διαδρόμους και κράτησε το προβάδισμα για την ομάδα του (60-61 στο 30΄).

Στον... επίλογο του αγώνα η ομάδα του Μάκη Γιατρά βρήκε τα μακρινά σουτ, συγκεντρώθηκε στην άμυνα και στο 36΄ προηγήθηκε με +6 (76-70), μετά από επιμέρους σκορ 16-9. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 78-77 στο 38΄, καθώς ακολούθησαν διαδοχικές χαμένες επιθέσεις, μέχρι τα 9΄΄ για τη λήξη, όταν ο Μπράουν στήθηκε στη γραμμή των ελευθέρων βολών και με 1/2 έγραψε το τελικό 79-77 για τον Πρόμηθεα. Ο Λάπορνικ επιχείρησε το τρίποντο της νίκης για την Ολίμπια, χωρίς όμως να βρει στόχο (σ.σ. ήταν το πρώτο άστοχο ολοκληρώνοντας με 5/6 τρίποντα).

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 37-42 (ημιχ.), 60-61, 79-77.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Χολ 6, Λίποβι 17 (3), Τσαϊρέλης 8 (1), Κασελάκης 13 (2), Μπράουν 11 (2), Γκίκας, Γερομιχαλός, Σαλούστρος 2, Μέγιερ 15 (3), Έλις 7

ΟΛΙΜΠΙΑ ΛΟΥΜΠΛΙΑΝΑ (Μάρτιτς): Ρέινολντς 17 (4), Τζόουνς 14 (1), Λαπορνικ 17 (5/6 τρίποντα), Μπέγκιτς 7, Μέσιτσεκ 8, Μπούμπνιτς, Λάζιτς 2, Σάμανιτς 4, Μπατζίμ 2, Σάνον, Ραντούλοβιτς 6