Λύτρωση για την Παναχαϊκή, 1-0 τον ΠΑΟ Ρουφ

Σάββατο, Απρίλιος 29, 2023 - 6:07μμ
Στην εκπνοή

Συναρπαστικό φινάλε σε δύο από τις τέσσερις αναμετρήσεις της 22ης αγωνιστικής του Νοτίου Ομίλου της Super League 2. Η Ηλιούπολη πέρασε στο τέλος με το διπλό από την έδρα της Επισκοπής (0-1) και η Παναχαϊκή έκαμψε στις καθυστερήσεις την αντίσταση του ΠΑΟ Ρουφ (1-0), με την Επισκοπή και τον ΠΑΟ Ρουφ να παραμένουν σε πολύ δύσκολη θέση στη διακεκαυμένη ζώνη.

Στο μηδέν έμειναν Καλαμάτα και Απόλλων Σμύρνης, ενώ τα Χανιά επέστρεψαν στις νίκες με το 2-1 επί του Αιγάλεω, το οποίο ωστόσο παραμένει πάνω από τη γραμμή του υποβιβασμού.

Παναχαϊκή - ΠΑΟ Ρουφ 1-0
Σκόρερ: Λαρέα 95'

Η Παναχαϊκή παρά την υπεροχή της και τις μεγάλες ευκαιρίες που δημιούργησε στο πρώτο μέρος με τους Μπουρλάκη και Σίλβα δεν μπόρεσε να πάει μπροστά στο σκορ στα αποδυτήρια.

Οι Πατρινοί είχαν και τρίτη μεγάλη ευκαιρία λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους σε προσπάθεια του Κωνσταντακόπουλου, ενώ στο 73' απέκτησαν και αριθμητικό πλεονέκτημα λόγω κόκκινης κάρτας του Σμπώκου.

Μπουρλάκης και Μυτίδης είχαν διπλό τετ-α-τετ και τελικά στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λαρέα βρήκε δίχτυα δίνοντας το τρίποντο στην Παναχαϊκή στο φινάλε με τον ΠΑΟ Ρουφ να παραμένει χαμηλά στη διακεκαυμένη ζώνη.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Μικές, Τοπάλ (46′ Ν. Καρακλάιτς), Λιοφάγος (83′ Κοντοχρήστος), Ρουγκάλας, Σίλβα (46′ Κωνσταντακόπουλος), Παπαχρονόπουλος (62′ Καρλίτος), Λαρρέα, Μπουρλάκης, Χαντί, Μυτίδης, Στεργίδης (83′ Ζυγκερίδης).
ΠΑΟ ΡΟΥΦ: Τσόγκας, Σμπώκος, Δούμας, Μκρτσιάν, Γαϊτάνης, Καλλέργης, Μαρινάκης, Βενάρδος, Ζούνης, Φράγκος (58′ Μπαχράμι), Κυριαζής (58′ Δαλαμήτρας).

15. Ηρόδοτος -11 (21 ματς)

*Οι Β' Ομάδες δεν προβιβάζονται ή υποβιβάζονται, κάτι που σημαίνει πως αν βρεθούν σε ανάλογη θέση θα αντικατασταθούν από τις αμέσως παραπάνω ή από κάτω ομάδες.

Κηφισιά - ΑΕΚ Β' (14:45)

Αμέσως μετά τον αγώνα με τον Π.Α.Ο. Ρουφ ο προπονητής της ομάδας , Γιάννης Βογιατζής και ο παίκτης της ομάδας μας Εμμανουήλ Λιοφάγος προχώρησαν σε δηλώσεις.

Όπως είπε χαρακτηριστικά μεταξύ άλλων, ο προπονητής της: «Σήμερα πήραμε μια νίκη στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, που θεωρώ ότι την δικαιούμαστε στο 100%,η ομάδα και στο πρώτο και στο δεύτερο ημίχρονο ήταν κυρίαρχη στον αγωνιστικό χώρο»

Ο Εμμανουήλ Λιοφάγος σημείωσε πως: «Έστω και στο τελευταίο λεπτό πήραμε μια νίκη που αξίζαμε στο 100%,χάσαμε πολλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ανεβάσαμε την έντασή μας».

Δείτε αναλυτικά τις δηλώσεις τους:

Σε δήλωσή του ο Β' Γενικός αρχηγός της ομάδας  Κοτσαύτης Βασίλης ανέφερε οτι:
«Θέλω να ευχαριστήσω τον κ. Πέτρο Σταθάκη και την Διοίκηση της ΠΑΕ Παναχαΐκή,που μου έδωσαν την ευκαιρία να βοηθήσω την αγαπημένη μου ομάδα από μια τόσο υπεύθυνη θέση. Υπόσχομαι ότι θα κάνω το καλύτερο δυνατό για να βοηθήσω στο να επιτύχει η ομάδα τους στόχους της.»