«Λύγισε» στο τέλος ο μαχητικός Προμηθέας από τον Παναθηναϊκό

Σάββατο, Απρίλιος 13, 2019 - 10:53μμ

Ο Προμηθέας Πάτρας στάθηκε εξαιρετικά στο ΟΑΚΑ, αλλά δεν κατάφερε ν’ αποφύγει την ήττα με 76-87 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό κι έτσι υποχώρησε στην 5η θέση της βαθμολογίας της Α1 Basket League, αφού ισοβαθμεί με τον ΠΑΟΚ στην 4η θέση, αλλά υστερεί στη διαφορά πόντων στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Η ομάδα της Πάτρας δεν κρατάει, πλέον, στα δικά της χέρια την τύχη της στην μάχη για την είσοδο στην τετράδα του πρωταθλήματος στην κανονική περιόδο και την απόκτηση του πλεονεκτήματος έδρας στον 1ο (προημιτελικό) γύρο των play-off και έχει ν’ αγωνιστεί με Πανιώνιο εντός (20/4, 16:45) και Ολυμπιακό (εκτός).

Ο ΠΑΟΚ έχει ν’ αγωνιστεί με Κολοσσό (εντός) και Περιστέρι (εκτός), ενώ το 3ο Περιστέρι έχει ακόμα να παίξει με Ρέθυμνο (εκτός), πριν υποδεχθεί στο φινάλε τον ΠΑΟΚ, στο παιχνίδι που φαίνεται πως θα καθορίσει τις θέσεις 3-5.

Ως προς το παιχνίδι, ο Προμηθέας, που ευτύχησε να έχει στην σύνθεσή του έναν εντυπωσιακό Έλλις (με 16 πόντους και 17 ριμπάουντ), κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα κι «έβαλε δύσκολα» στον Παναθηναϊκό αφού ήταν μόλις ένα πόντο πίσω στο 36΄(71-72), αλλά δεν άντεξε στην τελική αντεπίθεση των γηπεδούχων και ηττήθηκε με το δυσανάλογα μεγάλο (σε σχέση με την εμφάνισή του) 76-87.

Ο Προμηθέας μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 9-4 2΄30΄΄ μετά την έναρξη του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός απάντησε άμεσα και με σερί 8-0 στο επόμενο δίλεπτο πέρασε μπροστά με 4 πόντους (12-9 στο 4΄30΄΄).

Η συνέχεια της 1ης περιόδου ανήκε στους Πατρινούς που κατάφεραν να ελέγξουν το ρυθμό του παιχνιδιού και στάθηκαν πολύ καλά στην άμυνα, αφού δεν δέχθηκαν πόντο τα επόμενα 5 λεπτά και κατάφεραν να προηγηθούν με 6 πόντους (12-18) στο 9΄ και 7 στην λήξη του 1ου δεκαλέπτου (14-21).

Οι παίκτες του Προμηθέα έκλεισαν το δεκάλεπτο με 2 τρίποντα του Κασελάκη στο τελευταίο λεπτό, ενώ άξια αναφοράς είναι η επίδοση της ομάδας στην οικονομία του παιχνιδιού, αφού είχε 7 ασίστ, 2 κλεψίματα και 0 λάθη (έναντι 2 ασίστ και 4 λαθών των γηπεδούχων)!

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλά και στο 2ο δεκάλεπτο, αφού συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό και να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκαν με 8 (20-28) στο 13΄, αλλά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 18-2 προηγήθηκε με 38-30 στο 18΄30΄΄.

Ο Προμηθέας μείωσε στους 4 με τρίποντο του Μέιερ στην εκπνοή του ημιχρόνου (38-34), κάνοντας 8 λάθη στο 2ο δεκάλεπτο.

Πρώτος σκόρερ του Προμηθέα ο Μπράουν με 8 (με ασίστ και 2 κλεψίματα), ενώ ακολούθησε ο Έλλις με 7 πόντους και 9 ριμπάουντ! Αξίζει, επίσης, ν’ αναφέρουμε την απόλυτη ευστοχία των γηπεδούχων στις βολές (14/14) και την αστοχία του Προμηθέα στα τρίποντα (5/19).

Ο Προμηθέας μπήκε καλά και στην επανάληψη και μείωσε στον πόντο στο 24΄ (44-43), αλλά ο Παναθηναϊκός κατάφερε ν’ ανοίξει τον ρυθμό και απάντησε με σερί 11-0 για να δώσει διψήφια τιμή στη διαφορά (55-43) στο 26΄.

Οι γηπεδούχοι φάνηκαν να ελέγχουν το παιχνίδι κρατώντας τη διαφορά στο +10 (58-47 στο 28΄), αλλά η ομάδα της Πάτρας έδειξε χαρακτήρα και διαβάζοντας καλά τις καταστάσεις στην επίθεση κατάφερε να μειώσει στους 5 (60-55) στην λήξη της 3ης περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο, όπως προαναφέραμε, ο Προμηθέας κατάφερε να μειώσει στον πόντο (72-71 στο 35΄25΄΄), αλλά ο Παναθηναϊκός με 3 τρίποντα των Τόμας και Παπαπέτρου και 4 πόντους του Καλάθη ξαναπήρε διψήφιο προβάδισμα (85-74 στο 39’) για να φτάσει στην νίκη με το τελικό 87-76, στο τελευταίο του παιχνίδι πριν τους σημαντικότερους αγώνες της χρονιάς κόντρα στην Ρεάλ Μαδρίτης στην προημιτελική σειρά της Ευρωλίγκας.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 38-34 (ημιχ.), 60-55, 87-76.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Παπαγιάννης 4 (8 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 16 (4), Καλάθης 19 (2 τρ., 6 ρ., 8 ασ.), Τόμας 13 (2), Κιλπάτρικ 7 (1), Λοτζέσκι 7 (1), Γκιστ 4, Βουγιούκας 6, Μίτογλου 5, Λεκαβίτσιους 4, Λάνγκφορντ 2

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Κατσίβελης 8 (1), Γερομιχαλός, Λίποβι 9 (3), Έλλις 16 (17 ρ.), Μπράουν 19 (2), Σαλούστρος, Κασελάκης 9 (3), Γκίκας, Μέιερ 5 (1), Χολ 7 (1 τρ., 7 ασ.), Παρκς 3.