Λύγισε στην εκπνοή ο Απόλλων κόντρα στην ΑΕΚ (ΦΩΤΟ&ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, Μάρτιος 6, 2022 - 9:56μμ
Το αντιπολεμικό μήνυμα των παικτών πριν την έναρξη του ματς

Ο Κίνο Κολόμ έδωσε τον ρυθμό, Ίαν Χάμερ και Νίκος Παππάς ακολούθησαν και η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες στην Stoiximan Basket League (77-75) απέναντι στον Απόλλωνα Πάτρας, που έδειξε ανταγωνιστικό πρόσωπο και πάλεψε έως τα τελευταία δευτερόλεπτα, φτάνοντας μια ανάσα από την ολική ανατροπή.

Πριν από το τζάμπολ του αγώνα στα Λιόσια η ΑΕΚ είχε να διαχειριστεί μια σειρά προβλημάτων. Παίζοντας με 3 ξένους (Γκρίφιν, Ανγκόλα, Λάνγκφορντ ήταν εκτός) και με τους Μαυροειδή και Πετρόπουλο να βγαίνουν από το νοσοκομείο μόλις λίγες ώρες πριν το τζάμπολ, οι παίκτες του Δέδα έθεσαν τον τόνο στα πρώτα λεπτά και με την εικόνα που έβγαλε η Ένωση στη μεγαλύτερη διάρκεια όλα έδειχναν πως θα έφτανε σε άνετη νίκη.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: Ο Απόλλων βρέθηκε να χάνει στο 11ο λεπτό με 12 πόντους διαφορά (32-20), όμως με αντεπίθεση διαρκείας προηγήθηκε στο 25ο λεπτό με 3π (45-48), τρέχοντας επί μέρους σερί 15 πόντων (13-28)!! Δεν είχε άλλη συνέχεια όμως και έτσι στο 35ο λεπτό βρέθηκε να χάνει με τη μέγιστη διαφορά (-15π.), 72-57, με την ΑΕΚ να κάνει σερί 27-9! Ούτε εκεί όμως κρίθηκε το ματς. Ο Απόλλων ροκάνισε τη διαφορά στο -1 (76-75) αλλά μέχρι εκεί...

Άπαντες υπολόγιζαν χωρίς την αντίδραση της ομάδας του Νίκου Βετούλα. Μένοντας στο πλάνο τους και χωρίς να πανικοβληθούν ακόμα και στο +15 της Ένωσης (72-57,35'), οι Πατρινοί «ροκάνισαν» τη διαφορά σταδιακά και είχαν ευκαιρία στο τέλος να πάρουν τη νίκη, όμως το τρίποντο του Τσαλμπούρη αρχικά δεν βρήκε στόχο και στη συνέχεια ο Δίπλαρος έκανε λάθος στην επαναφορά.

Κίνο Κολόμ και Ίαν Χάμερ ανέλαβαν δράση στο ξεκίνημα του αγώνα και η ΑΕΚ έχτισε διαφορά από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης (15-7, 4'). Ο Απόλλων προσπάθησε να μειώσει με τον Σίμονς (15-10). Η Ένωση όμως συνέχισε να βρίσκει ρυθμό και με τους Παππά και Κουζέλογλου η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα (23-13, 6'). Ο Τσιακμάς έδωσε ανάσα στους Πατρινούς, όμως η ΑΕΚ κράτησε τα ηνία με τον Φιλιππάκο (27-19, 8'). Ο Φιλιππάκος συνέχισε να δίνει λύσεις και οι «κιτρινόμαυροι» έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 10 πόντων (30-20).

Η ΑΕΚ μπήκε στην δεύτερη περίοδο με την ίδια ενέργεια, ιδίως στην άμυνα και με τον Παππά να αναλαμβάνει δράση ανέβασε τη διαφορά ακόμα περισσότερο (35-23, 12'). Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα δεν ξέφυγαν από το πλάνο τους. Ο Σίμονς βγήκε μπροστά και με τον Τσαλμπούρη να τον ακολουθεί, οι Πατρινοί ισοφάρισαν (35-35, 15'). Η απάντηση της ΑΕΚ ήταν άμεση με Κολόμ και Κουζέλογλου (41-35, 17'). Ο Τσαλμπούρης είχε βρει ρυθμό όμως και με δικές του προσπάθειες ισοφάρισε εκ νέου (41-41, 19'). Η ΑΕΚ έκλεισε το πρώτο μέρος με προβάδισμα όμως, καθώς ο Χάμερ, που πέτυχε το πρώτο καλάθι της Ένωσης στο παιχνίδι, έγραψε το 43-41, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο.

Ο Απόλλων κατάφερε να μπλοκάρει την επίθεση της ΑΕΚ και χάρη σε καλάθια από Δίπλαρο και Μήτρου Λονγκ προσπέρασε στο σκορ (45-48, 25'). Η απάντηση της ΑΕΚ ήταν άμεση με επί μέρους 4-0 (49-48, 26'), με Κουζέλογλου και Μαυροειδή. Ο Μαυροειδής συνέχισε να δίνει λύσεις στην Ένωση, η οποία ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά (56-51, 27').

Σε εκείνο το σημείο και με την ΑΕΚ στο +5 υπήρξε διακοπή στην αναμέτρηση, με τους διαιτητές να ζητούν την αποχώρηση φιλάθλων της ΑΕΚ που βρίσκονταν στις court seats και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα το διαιτητικό τρίο να πάει στα αποδυτήρια. Μετά την διακοπή ο Δίπλαρος μείωσε με λέι απ σε 56-53, με τον Κολόμ να σκοράρει και να γράφει το 58-53, σκορ με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος.

Ο Νίκος Παππάς έδωσε ενέργεια στην ΑΕΚ και η Ένωση «έχτισε» και πάλι διψήφιο προβάδισμα (63-53, 32'). Οι παίκτες του Δέδα συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, με τον Παππά να συνεχίζει να δίνει λύσεις (67-55, 33'). Οι παίκτες του Βετούλα είχαν κολλήσει στην άμυνα της ΑΕΚ, η οποία βρήκε λύσεις από τον Παππά, για το +15 (72-57, 35'). Ο Απόλλων έκανε την ύστατη προσπάθεια να μειώσει. ΜακΛίν και Τσαλμπούρης ανέλαβαν δράση και οι «μελανόλευκοι» μάζεψαν τη διαφορά σε κρίσιμο σημείο (76-71, 38').

Η ΑΕΚ είχε κολλήσει στην πολύ καλή άμυνα του Απόλλωνα, με τους Πατρινούς να μειώνουν χάρη σε προσπάθειες των Ντέιβις και Τσαλμπούρη (76-75). Ο Κολόμ έκανε λάθος σε κρίσιμο σημείο (28'' για το τέλος), με την ομάδα του Νίκου Βετούλα να έχει την επίθεση. Με 5'' για το τέλος ο Τσαλμπούρης σούταρε από την κορυφή, η μπάλα δεν βρήκε στόχο όμως οι παίκτες του Απόλλωνα είχαν νέα επίθεση 2,9''. Ο Δίπλαρος όμως έκανε λάθος στην επαναφορά, με τον Φιλιππάκο να κλέβει και να χαρίζει τη νίκη στην ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 30-20, 43-41, 58-53, 77-75.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 17η αγωνιστική η ΑΕΚ θα παίξει στο Αλεξάνδρειο με τον Άρη (13/3 στις 17:00), ενώ ο Απόλλωνας θα υποδεχθεί στην Πάτρα το Λαύριο (12/3 στις 17:00).