«Λύγισε» μετά από «θρίλερ» στο Λαύριο ο Προμηθέας – ΦΩΤΟ&ΒΙΝΤΕΟ

Τετάρτη, Ιανουάριος 20, 2021 - 7:32μμ

Στην τελευταία επίθεση κρίθηκε το παιχνίδι του Προμηθέα με το Λαύριο Megabolt, αναμέτρηση που ήταν εξ αναβολής από την πρεμιέρα της Stoiximan Baskeg League. Ο Ίαν Μίλερ είχε την ευκαιρία το φινάλε να κρατήσει μέσα στο παιχνίδι τους φιλοξενούμενους, όμως το σουτ που επιχείρησε από τα 8 μετρά σχεδόν δεν βρήκε στόχο, με αποτέλεσμα το Αθηναϊκό συγκρότημα να επικρατήσει με 75-72.

Ο Προμηθέας προσπάθησε να ελέγξει τον ρυθμό και να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του, όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν στο τέλος. Ο Προμηθέας θα έχει την ευκαιρία να πάρει τη ρεβάνς το Σάββατο 23/1 (17:00) στο παιχνίδι με το Λαύριο στην Πάτρα αυτήν την φορά, στην πρεμιέρα του β' γύρου του πρωταθλήματος.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης

Ο Προμηθέας, που ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Λούντζη, Τζεριάν Γκραντ, Γιαννόπουλο, Δ. Αγραβάνη και Αγκμπελίς στην βασική του 5άδα, προσπάθησε να ελέγξει τον ρυθμό, εμποδίζοντας το Λαύριο από το να πιάσει το run and gun στυλ παιχνιδιού που του αρέσει.

Αυτό, όμως, δεν κατέστη δυνατό στο πρώτο δίλεπτο, με το Λαύριο να προηγείται με 4-0 και τον Προμηθέα να προσπαθεί να αντιδράσει. Με βολές του Δ. Αγραβάνη οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 4-4 στο 3', ο Κάρτερ διατήρησε το προβάδισμα του Λαυρίου (7-4 στο 4' και 9-4 στο 5'), ο Αγκμπελίζ μείωσε σε 9-6, για να έρθουν ο Μουράτος και ο Ντιαλό και να κάνουν το 13-6. Ο Δ. Αγραβάνης μείωσε με τρίποντο στο 7' (13-9), με τον Μίλερ να ροκανίζει και πάλι από τα 6.75μ. τη διαφορά (15-12). Ο Τζεράι Γκραντ μείωσε στον πόντο (15-14 στο 8'), με την α' περίοδο να κλείνει με σκορ 19-15 υπέρ του Λαυρίου.

Ο Προμηθέας μπήκε δυνατά στην β' περίοδο και ισοφάρισε σε 19-19 στο πρώτο 1,5 λεπτό με βολή του Τζεριάν Γκραντ. Ο Κάρτερ πέτυχε νέο τρίποντο (22-19 στο 12'), ο Λούντζης μείωσε σε 22-20 με μια βολή, με τον Περσίδη και τον Κάρτερ μετά από κλέψιμο να κάνουν το 26-20 (ο Μάκης Γιατράς διαμαρτυρήθηκε έντονα για την φάση του κλεψίματος). Ο Γιάννης Αγραβάνης μείωσε σε 26-23, ο Περσίδης διατήρησε το προβάδισμα του Λαυρίου (28-23 στο 14'), με τον Κάρτερ να συνεχίζει τον... βομβαρδισμό (31-26 στο 15' και 33-26 στο 16'). Ο Μάκης Γιατράς έριξε στο παιχνίδι και τον πρωτοεμφανιζομενο Τζουάν Έβανς, με τον Τζεράι Γκραντ να μειώνει σε 33-30.

Ο Γιάννης Αγραβάνης ψαλίδισε κι άλλο τη διαφορά (33-32), ο Ντέιβις πέτυχε τρίποντο (36-32), με τον Τζεράι Γκραντ να σκοράρει από το χάι-ποστ (36-34) και στην συνέχεια με κάρφωμα (36-36). Ο Κάρτερ και ο Τζεράι Γκραντ συνέχισαν το επιθετικό κρεσέντο τους (38-38 στα 34''), με το ημίχρονο να κλείνει με 38-41 έπειτα από εκπληκτικό τρίποντο του Τζεριάν Γκραντ.

Ο Μάκης Γιατράς ξεκίνησε στην επανάληψη με τους Μίλερ, Γιαννόπουλο, Γιάννη Αγραβάνη και τα αδέρφια Γκραντ στην βασική 5άδα. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο στο πρώτο τρίλεπτο (42-43 στο 22', 42-45 στο 23'), με τον Προμηθέα να ελέγχει τον ρυθμό. Ο Γερομιχαλός ισοφάρισε με τρίποντο (45-45), ο Γιάννης Αγραβάνης πέτυχε το 45-47, ο Κάρτερ έφερε το παιχνίδι ξανά στα ίσια (47-47), με τον Ντιαλό να διαμορφώνει το 49-47 και τον Κάρτερ με κάρφωμα να κάνει το 51-47 για το Λαύριο, που εκμεταλλεύτηκε την αμυντική ολιγωρία του Προμηθέα.

Ο Μίλερ έδωσε ανάσα στους φιλοξενούμενους (51-49 στο 26'), όμως ο Ντιαλό έκανε το 52-49 από τις βολές και ο Σάβατζ το 55-49 στην συνέχεια με τρίποντο. Ο Τζεριάν Γκραντ μείωσε με μια βολή (55-50), με τον Γ. Αγραβάνη να πετυχαίνει τρίποντο στο τελευταίο λεπτό (55-53) και την γ' περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 55-53.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τον Έβανς να πετυχαίνει τις πρώτες του βολές στο πρωτάθλημα, όμως ο Περσίδης με τρίποντο από τη γωνία πέτυχε το 58-55. Ο Έβανς μείωσε σε 58-57, ενώ με κάρφωμα του Τζεράι Γκραντ έγινε το 58-59. Ο Βουλγαρόπουλος απάντησε (60-59), ο Τζεράι Γκραντ ισοφάρισε σε 60-60, με τον Ντέιβις να γράφει το 62-60 και τον Δ. Αγραβάνη να ισοφαρίζει ξανά σε 62-62. Δυστυχώς για τον Προμηθέα ο Ντέιβις πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο (65-62 στο 35'), με τον Μάκη Γιατρά να χαμηλώνει το σχήμα της ομάδας του. Ο Τζεριάν Γκραντ μείωσε σε 65-64 στο 36', με τον Σάβατζ να σκοράρει με φόλοου (67-64 στο 37').

Ο Ντιαλό ξέφυγε από τον Δ. Αγραβάνη και έγραψε το 69-64, ο Προμηθέας αστόχησε στο 38', όμως στην συνέχεια έπαιξε καλή άμυνα, με τον Μίλερ με μια βολή και τον Γιάννη Αγραβάνη με κλέψιμο και κάρφωμα να μειώνουν στο καλάθι στο τελευταίο 1,5 λεπτό (69-67). Ο Τζεράι Γκραντ έκλεψε, αλλά στη συνέχεια έχασε τη μπάλα, με τον Κάρτερ να πετυχαίνει με ωραίο καλάθι το 71-67 ακριβώς στο 39'.

Δυστυχώς για τον Προμηθέα έγινε λάθος αμέσως μετά το τάιμ-άουτ που πήρε ο Μάκης Γιατράς, με τον Μουράτο να κλέβει τη μπάλα από τους Γκραντ και Μίλερ και να γράφει από τις βολές το 73-67 στα τελευταία 52''. Στην συνέχεια ο Τζεριάν Γκραντ αστόχησε εξ επαφής, με τον Μουράτο να ξαναπηγαίνει στις βολές στα 39" (74-67).

Ο Τζεριάν Γκραντ μείωσε με κάρφωμα σε 74-69, ο Προμηθέας έκλεψε με τον Γιάννη Αγραβάνη και ο Μίλερ με τρίποντο έγραψε το 74-72 στα 20'' πριν το τέλος, με τον Κάρτερ να πηγαίνει στις βολές στα 18'' (75-72 με 1/2). Το Λαύριο δεν έκανε φάουλ, με τον Μίλερ να αστοχεί από μακριά στην τελευταία επίθεση της αναμέτρησης και τον αγώνα να λήγει με 75-72.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 38-41, 55-53, 75-72.

Λαύριο (Σερέλης): Κάρτερ 22 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Μουράτος 7 (2/9 σουτ, 8 ασίστ), Ντιαλό 13 (5 λάθη), Ντέιβις 10 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γερομιχαλός 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κόζι (0/4 σουτ), Σάβατζ 9 (1), Άλστον, Περσίδης 7 (1), Βουλγαρόπουλος 2.

Προμηθέας (Γιατράς): Αγκμπελέσε 4, Λούντζης 1, Αγραβάνης Δ. 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τζέριαν Γραντ 16 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Γιαννόπουλος, Τζεράι Γκραντ 17 (7/9 δίποντα, 3/6 βολές), Έβανς 4, Αγραβάνης Γ. 14 (2 τρίποντα, 4 κλεψίματα), Αθηναίου, Μίλερ 9 (2 τρίποντα, 4 λάθη).

Ομαδικά στατιστικά - Λαύριο: 20/39 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 11/14 βολές, 41 ριμπάουντ (30+11), 21 ασίστ, 22 λάθη, 14 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Προμηθέας: 19/35 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 13/20 βολές, 33 ριμπάουντ (28+5), 18 ασίστ, 19 λάθη, 10 κλεψίματα, 4 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο β' γύρος της Stoiximan Basket League ξεκινά με το Λαύριο και τον Προμηθέα να κοντράρονται εκ νέου, αυτή τη φορά στο "Δημήτρης Τόφαλος".