Ήττα για τον Παναθηναϊκό των Πατρινών Πελεκούδα και Ράπτη

Τετάρτη, Νοέμβριος 21, 2018 - 11:55μμ
Με τον Ιβάν Μαρκέζ να αγωνίζεται διαγώνιος στη θέση του Δημήτρη Τζούριτς και μάλιστα να είναι κορυφαίος ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-0 σετ τον Παναθηναϊκό και με εμφατικό τρόπο επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα στους αγώνες πρωταθλήματος.

Κορυφαία εμφάνιση έκαναν ακόμα Αλεξάντερ Σαφάνοβιτς που κράτησε την υποδοχή σε υψηλά επίπεδα, Αλεξάνταρ Όκολιτς ενώ Φίλιποφ και Γκόρτσανιουκ ήταν αλάνθαστοι στα κρίσιμα σημεία του 1ου και του 3ου σετ που πίεσαν οι πράσινοι. Ο δικέφαλος έφτασε στους 11 βαθμούς και διατηρήθηκε στο -2 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Ο Δημήτρης Τζούριτς έπαθε διάστρεμμα όταν παραπάτησε κι ενώ το σκορ ήταν 2-1 στο ξεκίνημα του 1ου σετ. Τη θέση του διαγωνίου πήρε ο Μαρκέζ που εντυπωσίασε

Ο Παναθηναϊκός στηρίχθηκε επιθετικά μόνο στον Μπόγιαν Γιορντάνοφ καθώς τόσο ο Αλέξανδρος Ράπτης, όσο και ο Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος δεν είχαν την ενέργεια προηγούμενων αγώνων. Οι πράσινοι διατηρήθηκαν μαζί με τον Φοίνικα Σύρου στους 7 βαθμούς.

Μετά την «παγωμάρα» των πρώτων φάσεων από τον τραυματισμό του Τζούριτς ο ΠΑΟΚ βρήκε γρήγορα ρυθμό και με δύο πόντους του Γκόρτσανιουκ και ένα λάθος του Ράπτη ξέφυγε 15-11. Ο Παναθηναϊκός σταδιακά μείωσε τη διαφορά και με επίθεση του Ανδρεόπουλου έκανε το 20-19. Ο Όκολιτς με εντυπωσιακό μπλοκ στον Ράπτη και στη συνέχεια και με επίθεση σε κόντρα επίθεση έκανε το 22-19 και έδωσε σημαντική διαφορά στον ΠΑΟΚ. Με τον Γιορντάνοφ στην επίθεση και τον Πανταλέων στο μπλοκ ο Παναθηναϊκός μείωσε 23-22, ο Σαφράνοβιτς έκανε το 24-22, ο Ράπτης μείωσε (24-23) αλλά ο νεαρός ακραίος του Παναθηναϊκόύ έχασε το σερβίς και το σετ πήγε στον ΠΑΟΚ με 25-23 για το 1-0.

Στο 5-5 του 2ου σετ ο Οκολιτς πήγε στο σερβίς και χάλασε τον υποδοχή του τριφυλλιού. Ο ΠΑΟΚ με τον Μαρκέζ σε κέφια έκανε σερί 4-0 και ξέφυγε 9-5. Η διαφορά αυξήθηκε όταν ο Γκόρτσανιουκ πήγε με την σειρά του στο σερβίς και με τους Οκολιτς, Μαρκέζ να πυροβολούν έγινε το 17-11, ενώ στο 21-14 έγινε ένα ακόμα σερί 3-0 που αύξησε την διαφορά στο +10 (24-14) και το σετ τελείωσε με πόντο του Σαφράνοβιτς 25-15.

Ο Παναθηναϊκός το πάλεψε μέχρι το 9-9 του 3ου σετ. Με μπροστάρη τον Σαφράνοβιτς ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 3-0 για το 12-9 ενώ πάλι ο Ισραηλινός τελείωσε δύσκολη επίθεση για το 18-14. Οι «πράσινοι» έκαναν την τελευταία τους προσπάθεια με τον Γιορντάνοφ και τον Πανταλέων και ισοφάρισαν 20-20. Ο Τακουρίδης έκανε το 21-20, ενώ στο 22-22 ο Μαρκέζ με επίθεση έκανε το 23-22 ενώ ο Γκόρτσανιουκ και με ένα καθοριστικό μπλοκ και μία κόντρα επίθεση έκανε σερί 3-0 για το 25-22 και το 3-0 σετ.

Τα σετ: 25-23, 25-15, 25-22.

ΠΑΟΚ (Σέρτζιου Στάνκου): Όκολιτς 12π. (9/12επ., 3 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 8 (5/13, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 73%υπ., 27αρ.), Τζούριτς, Τακουρίδης 7 (7/12), Σαφράνοβιτς 13 (11/19, 2 άσσοι, 75% υπ., 33% αρ.) / Κωνσταντινίδης (λ. - 77%υπ., 68% αρ.), Μαρκέζ 15 (14/23, 1 άσσος), Γάτσης, Χιμένες, Μπούτος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 1 (1/1επ.,), Γιορντάνοφ 18 (18/28 επ.), Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος 3 (3/10), Πανταλέων 8 (5/8, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ράπτης 9 (8/21, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 7 (4/9, 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Ζήσης (λ. - 52% υπ., 22 αρ.).