Ισόπαλο το ντέρμπι κορυφής στο Ρέντη

Τετάρτη, Νοέμβριος 14, 2018 - 11:31πμ

Ισόπαλο, 23-23, έληξε το ντέρμπι κορυφής της 7ης αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ, με το οποίο άνοιξε η «αυλαία» της 7ης αγωνιστικής. Η αναμέτρηση διεξήχθη πρόωρα, λόγω ευρωπαϊκών υποχρεώσεων των δύο ομάδων, οι οποίες παρέμειναν αήττητες.

Ο γηπεδούχος Ολυμπιακός προηγήθηκε στο ημίχρονο με 12-10 και στη συνέχεια με +3 γκολ (15-12). Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα λίγο πριν τη λήξη (20-18), αλλά το φινάλε ήταν εντυπωσιακό.

Η Ένωση ισοφάρισε σε 20-20 και οι ομάδες μπήκαν στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ισόπαλες 22-22. Στα 30΄΄ πριν τη λήξη οι νταμπλούχοι προηγήθηκαν με τέρμα του Τζηρά, με την ΑΕΚ να κερδίζει φάουλ στα 4΄΄ πριν το τέλος.

Ο Γιάκομπσεν πάσαρε στον Παπαδιονυσίου, ο οποίος ανατράπηκε και οι διαιτητές υπέδειξαν πέναλτι σε νεκρό χρόνο. Οι άνθρωποι του Ολυμπιακού διαμαρτυρήθηκαν, τόσο για τον καταλογισμό της ποινής όσο και για το χρόνο, υποστηρίζοντας ότι είχε εκπνεύσει, αλλά η απόφαση δεν άλλαξε και ο Γιάκομπσεν διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Τα πεντάλεπτα:  3-0, 5-3, 8-4, 8-5, 11-9, 12-10 (ημ.), 14-11, 15-15, 17-17, 20-19, 22-21, 23-23

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μάνθος, Κρητικός 2, Τζηράς 7, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 3, Ρέινα 5, Στούμπης, Ασβεστάς, Παπαδόπουλος, Κανδύλας, Σανίκης, Μπούμπαλο 1, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 2, Τσίλης 3

ΑΕΚ: Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 3, Συγγάρης, Μπάλαζ 2, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 3, Μπάγιος 2, Γιάκομπσεν 7, Παπαδιονυσίου 1, Δομπρής 3, Μυλωνάς, Αργυρού, Παλεβίτσιους 2, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα, Μπαλάσκας.