Ισοπαλία ΝΟΠ, έχασε η ΝΕΠ

Σάββατο, Δεκέμβριος 17, 2022 - 6:03μμ
Οδηγίες από Δ. Κραβαρίτη

Ισόπαλος 8-8 αναδείχθηκε ο ΝΟΠ με τον ΟΦΗ στην Κρήτη στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α2 Εθνικής ανδρών του πόλο.

Η κακή αρχή που πραγματοποίησε ΝΟΠ, καθώς δέχτηκε 5 γκολ μέσα σε 6 λεπτά δυσκόλεψε πολύ τη συνέχεια του αγώνα.

Με μια σειρά καλών επιθέσεων και εξαιρετική άμυνα σε όλο το 2ο 8λεπτο ο ΝΟΠ βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο με σκορ 5-4.

Στην 3η περίοδο και οι δυο ομάδες άνοιξαν το παιχνίδι τους και με επιμέρους σκορ 3-3 η 4η περίοδος ξεκίνησε με τον ΟΦΗ να προηγείται με 8-7.

Στην τελευταία περίοδο οι άμυνες ήταν πολύ σφιχτές και σημειώθηκε μόλις ένα τέρμα με το οποίο ο ΝΟΠ ισοφάρισε, ενώ στην τελευταία επίθεση είχε τη ευκαιρία να κερδίσει το παιχνίδι παίζοντας με παίκτη παραπάνω.

Εξαιρετικός στην επίθεση ο Νίκος Ανδρικόπουλος που σημείωσε 4 τέρματα!

Τα 8λεπτα: 5-3, 0-1, 3-3, 0-1. Τα γκολ του ΟΦΗ: Παπανικολάου 2, Παντέρης 1, Λεονταράκης 1, Ζουράρης 1, Κλήμος 3.

ΝΟΠ (Κραβαρίτης): Βυθούλκας, Πολάτος, Κανελλόπουλος 2, Γκότσης, Πασσάς, Ανδρικόπουλος 4, Παπαχριστόπουλος, Τριαντάφυλλος, Γεωργαράς 1, Μπιτσάκος, Λαμπάτος Αγγελόπουλος 1, Αλάτσης, Βουτσινάς, Λούκος.

ΗΤΤΑ ΤΗΣ ΝΕΠ

Την ήττα με σκορ 15-13 από την ΠΕΚΕΒ γνώρισε στην Πάτρα η Ανδρική ομάδα πόλο της ΝΕΠ. Η ομάδα του Μάκη Λυκούδη πλήρωσε την άσχημη ημέρα των τερματοφυλάκων της, αλλά κυρίως την πολύ κακή απόδοση στον παίκτη παραπάνω (1/16)!

Διαιτητές: Σπανούδης-Αγγελίδης. Τα 8λεπτα: 2-3, 4-5, 3-4, 4-3. Τα γκολ της ΠΕΚΕΒ: Κορακής 3, Παππάς 2, Σωτηριανός 1, Βορριάς 3, Σωτηράκης 2, Κουστουμπέκης 4.

ΝΕΠ: Λιβαθηνός, Κανελλόπουλος 2, Σαλπόγλου, Τουλγαρίδης 7, Τσίπης, Μπρακατσέλος 1, Σπανογιάννης, Κωνσταντακόπουλος, Πίτσικας, Καρράς, Αντίοχος 2, Μπόντιος, Αποστολίδης, Τσαγρης, Γιαννακόπουλος 1.

Κυριακή, 18/12

*14.00 Δημοτικό Ηλιούπολης            ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ – ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Νίκος Μπουδραμής, Χρήστος Χρονόπουλος)

Παρατηρητής: Δημήτρης Ηλιάδης Αλυτάρχης:     Δημήτρης Κύρκος

*15.00 Δημοτικό Ναυπλίου    ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ – ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ (Γιώργος Πολυχρονόπουλος, Κώστας Βασιλείου)

Παρατηρητής & Αλυτάρχης: Μιχάλης Κουρέτας

ΟΙ ΜΙΚΡΟΙ:

Στο Ναύπλιο θα ταξιδέψει αύριο η ΝΕΠσε επίπεδο Παίδων, Μίνι και Προμίνι για φιλικά παιχνίδια-κοινή προετοιμασία με τον εκεί Ναυτικό Ομιλο. Προπονητήςείναι ο Θανάσης Κοντάκος, έφορος ο Θόδωρος Παπανίκος και συνοδός αποστολής ο Νίκος Πολίτης.

ΠΑΤΡΙΝΕΣ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ

Τριήμερο καμπ προετοιμασίας στο κολυμβητήριο της Σχολής Ευελπίδων στη Βάρη, πραγματοποιεί (18-20 Δεκεμβρίου) η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Γυναικών.
Η Ομοσπονδιακή τεχνικός Αλεξία Καμμένου, κάλεσε για το πρωί (08.30) της ερχόμενης Κυριακής (18/12), τις εξής πολίστριες: Ευαγγελία Καρύτσα, Θωμαϊς Μουστακαρία, Ειρήνη Νίνου, Ελευθερία Φουντωτού (ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ), Μαρία Λάζαρη, Ευδοκία Τσιμάρα, Χρυσούλα – Νεφέλη Χαλδαίου (ΑΛΙΜΟΣ ΝΑΣ), Αριάδνη Καραμπέτσου, Ελένη Σωτηρέλη (ΕΘΝΙΚΟΣ), Φοίβη Αγγελίδη, Αθηνά Γιαννοπούλου, Ελένη Ελληνιάδη, Τίνα Καϊάφα, Μαρίνα Κοτσιώνη, Νικόλ Ελευθεριάδου, Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη, Ελένη Ξενάκη, Βασιλική Πλευρίτου, Ελευθερία Πλευρίτου, Μαργαρίτα Πλευρίτου, Στεφανία Σάντα, Χριστίνα Σιούτη, Ιωάννα Σταματοπούλου, Σοφία Τορνάρου, Φωτεινή Τριχά, Ιωάννα Χυδηριώτη, Διονυσία Κουρέτα (ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ).

ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΗΣ ΝΕΠ

Η Μαρία Ντάσιου με το γκολ που σημείωσε στα 00:53 από τη λήξη του δραματικού αγώνα στο Εθνικό Λάρισας, χάρισε στην ΝΕ Πατρών τη μεγάλη νίκη 11-10 επί του γηπεδούχου Ναυτικού Ομίλου.

Και όμως: 2:30 από τη λήξη ο ΝΟ Λάρισας προηγήθηκε 10-9 με τέρμα της Γαλανοπούλου για να ισοφαρίσει η Κουρέτα στο 1:53.

ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 10-11

Τα οκτάλεπτα: 4-4, 2-2, 1-2, 3-3

ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ (Κώστας Γαλανόπουλος): Αρχοντάκη, Κοκκίνου, Τουλουμτζίδου, Χασιώτη 1, Καλογιάννη, Σαφέτη 1, Κολτσίδα 1, Σακελλαρίου, Ρότζερς 2, Γαλανοπούλου 1, Μάστορη 2, Κλάπερτον 2, Κρίκη, Ζμπήτα.

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ (Μιχάλης Λαζαρίδης): Γιαννακέα, Ανδρουτσέλη, Ζοφώλη, Λέβι 2, Ευφρ. Τσιμάρα 1, Μπαλάτσα, Μαρία Πετάση 1, Κουρέτα 2, Μοίραλη 1, Μαρία Ντάσιου 3, Βιργινία Νιαρχάκου, Ρακ 1.

Διαιτητές: Χατζηγούλας, Μονιούδης

Αλυτάρχης: Πασχάλης Σταμούλης