Η ξεχωριστή διάκριση του νεαρού πατρινού πρωταθλητή τάε κβον ντο Αργύρη Σοφοτάσιου

Τρίτη, Ιανουάριος 30, 2018 - 11:00μμ

Δεν είναι και μικρό πράγμα, τουναντίον αξίζει να σημειωθεί το γεγονός πως στο καθιερωμένο ετήσιο δημοψήφισμα του ΠΣΑΤ για την ανάδειξη των κορυφαίων αθλητών του 2017 διακρίθηκε ένας και μόνο Πατρινός, ο Αργύρης Σοφοτάσιος.
Ο νεαρός αθλητής της Δύναμης (προπονητές του οι Ξενοφών και Γιώργος Σταύρακας) κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα τάε κβον ντο πριν λίγες εβδομάδες και για την επιτυχία του αυτή αναδείχθηκε 4ος στον σχετικό διαγωνισμό.
Εννοείται πως -χωρίς αντίπαλο- ξεχώρισαν στις δύο πρώτες θέσεις ο Γιάννης Αντετοκούμπο και ο Λευτέρης Πετρούνιας. Στην 3η θέση ήταν ο Κώστας Φιλιππίδης, ενώ μετά τον Σοφοτάσιο ακολούθησαν ο Παναγιώτης Μουντζουρογιάννης (στίβος) και ο Δημήτρης Παπαδημητρίου.
* Ψηφίστηκε, στην κατηγορία των προπονητών και ο Κερκυραίος Σπύρος Καρδόνας, επί χρόνια αθλητής πόλο (με μεγάλη προσφορά) στον Ναυτικό Όμιλο Πατρών.