Η συγκομιδή μεταλλίων των Πατρινών πυγμάχων στα πανελλήνια πρωταθλήματα

Τετάρτη, Ιανουάριος 31, 2018 - 11:59πμ

Ολοκληρώθηκε στο «Π. Σαλπέας» στον Πειραιά το 68ο πανελλήνιο πρωτάθλημα πυγμαχίας Α' κατηγορίας (elite) ανδρών και γυναικών.
Είχαμε, παρά τις απουσίες, ένα θρίαμβο των Πατρινών, αφού δεν είναι μικρό πράγμα τα δέκα μετάλλια που κατέκτησαν!
Μάλιστα τα επτά από αυτά ήταν γυναικεία, σε μια πραγματικά εντυπωσιακή εμφάνιση των κοριτσιών της Πάτρας! Χρυσά κατέκτησαν οι Ντίνα Μιχαλοπούλου, Εβελίνα Μαυρομμάτη, Φωτεινή Πλέα, ασημένιο η Δήμητρα Τούσσα και χάλκινα οι Σύνη Κατζόγια, Δέσποινα Χρυσανθοπούλου, Ελένη Στάικου, όλες και από τα έξι σωματεία της Πάτρας (ΠΓΕ, ΕΑΠ, Τόφαλος, ΠΥΓΜΗ, Άμυνα, Μίλωνας)!
Προπονητές τους είναι οι Νίκος Πλέας, Γιάννης Χαζάπης, Μάριος Καπερώνης, Μάκης Συνοδινός, Ηλίας Πελεκούδας και ο Λάμπρος Μιχαλόπουλος.
Από τα αγόρια ψηλότερα όλων έφτασε ο Πάρης Σταυρόπουλος, ασημένιος, ενώ τα άλλα δύο χάλκινα μετάλλια κατέκτησαν ο Διονύσης Ψυχογιός και ο Θοδωρής Ράλλης.
* Για την Ντίνα Μιχαλοπούλου ήταν το 2ο συνολικά στην καριέρα της. Δύο φορές πρωταθλήτρια Ελλάδας!
* Για την Εβελίνα Μαυρομμάτη ήταν το 2ο συνολικά στην καριέρα της. Δύο φορές πρωταθλήτρια Ελλάδας!
* Για την Φωτεινή Πλέα ήταν το 4ο συνολικά στην καριέρα της. Δύο φορές πρωταθλήτρια Ελλάδας!
* Για την Δήμητρα Τούσα ήταν το πρώτο στην καριέρα της.
* Για την Σύνη Κατζόγια ήταν το 4ο συνολικά στην καριέρα της. Τρεις φορές πρωταθλήτρια Ελλάδας!
* Για την Δέσποινα Χρυσανθοπούλου ήταν το πρώτο στην καριέρα της.
* Για την Ελένη Στάικου ήταν το πρώτο στην καριέρα της.
* Για τον Πάρη Σταυρόπουλο ήταν το 4ο συνολικά στην καριέρα του. Μία φορά πρωταθλητής Ελλάδας.
* Για τον Διονύση Ψυχογιό ήταν το 2ο συνολικά στην καριέρα του.
* Για τον Θοδωρή Ράλλη ήταν το 11ο συνολικά στην καριέρα του. Μία φορά πρωταθλητής Ελλάδας.