Η Νόρα Δράκου 11η στα 50μ. ελ.

Τρίτη, Αύγουστος 16, 2022 - 12:02πμ
Εκανε την καλύτερη φετινή της επίδοση

Η Νόρα Δράκου βελτίωσε το φετινό της ρεκόρ, όμως η επίδοσή της δεν ήταν αρκετή για να την φέρει στον τελικό των 50μ ελεύθερο του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος της Ρώμης που διεξάγεται στο Φόρο Ιτάλικο.

Η πατρινή πρωταθλήτρια Ελλάδας, με δύο 7ες θέσεις ήδη στους Αγώνες, κολύμπησε στην δεύτερη σειρά των ημιτελικών των 50μ ελεύθερο και με το 25.20 ολοκλήρωσε στην 11 η θέση, βελτιώνοντας το φετινό 25.28 και την 20η θέση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος της Βουδαπέστης το 2021.

Η παγκόσμια ρεκορντγούμαν, Σάρα Σέστρεμ (Σουηδία), ήταν η γρηγορότερη των ημιτελικών με 24.27, βάζοντας με αυτόν τον τρόπο υποψηφιότητα για το χρυσό μετάλλιο, ενώ η Ολλανδέζα Τέσα Γκίλε ήταν η 8η που πήρε την πρόκριση για τον τελικό με 24.99.

ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ Ο ΧΡΗΣΤΟΥ!

Ο Απόστολος Χρήστου έκανε φοβερή εμφάνιση στον τελικό των 50 μέτρων ύπτιο και κατέκτησε την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα υγρού στίβου στη Ρώμη.
Με μία φοβερή κούρσα, ο Χρήστου έκανετα 50 μέτρα σε χρόνο 24.36, κάνοντας νέο πανελλήνιο ρεκόρ, για να πανηγυρίσει τη νίκη και το χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα.
Ο Έλληνας πρωταθλητής της κολύμβησης άφησε πίσω του τον Ιταλό, Τόμας Τσεκόν, με χρόνο 24.40, ενώ τρίτος έμεινε ο Γερμανός Όλε Μπράουνσβαϊγκ με 24.68.
Τόμαζ Πολέβκα (Πολωνία) 25.08

ΠΡΟΚΡΙΣΗ: Ο Απόστολος Χρήστου συνεχίζει τα ραντεβού για την κατάκτηση ενός ακόμη μεταλλίου αφού μετά την κατάκτηση του χρυσού στα 50 μέτρα ύπτιο, θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει άλλο ένα μετάλλιο στα 100 μέτρα αυτή τη φορά στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης στη Ρώμη.
Ο Απόστολος Χρήστου με άλλη μια εξαιρετική εμφάνιση και με χρόνο 53.20, προκρίθηκε άνετα στον τελικό της Τετάρτης (17/8) τερματίζοντας στην πρώτη θέση.
Ο πρωταθλητής Ευρώπης στα 50 μέτρα ύπτιο θα έχει την ευκαιρία να προσθέσει άλλο ένα μετάλλιο στην τροπαιοθήκη του, με φαβορί όμως της κούρσας να είναι ο Ιταλός πρωταθλητής κόσμου και κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ, Τόμας Τσέκον.