Η Εθνική νεανίδων αποκλείστηκε από τα ημιτελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος

Πέμπτη, Σεπτέμβριος 5, 2019 - 9:45μμ

Πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις όμως δεν τα κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση στα ημιτελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος νεανίδων που διεξάγεται στο Βόλο τα νεαρά μας κορίτσια.

Σε κάθε περίπτωση ήταν άτυχη... Τρεις ομάδες θα περάσουν για ...πλάκα στα ημιτελικά (Ιταλία, Ισπανία, Ολλανδία) και η Ελλάδα έπεσε πάνω στην πανίσχυρη Ρωσία.

Τα κορίτσια του Κώστα Δήμου και της Φιλιώς Μανωλιουδάκη ηττήθηκαν με 14-13 από τη Ρωσία στον τέταρτο και τελευταίο προημιτελικό παρά την τιτάνια προσπάθεια που κατέβαλαν στο δεύτερο ημίχρονο ώστε να φτάσουν στην ανατροπή. Οι Ελληνίδες βρέθηκαν πίσω στο ημίχρονο με 10-5 πληρώνοντας την πολύ καλή κόντρα επίθεση – σήμα κατατεθέν – των Ρωσίδων που στο πρώτο ημίχρονο λειτούργησε άψογα. Ωστόσο, η βελτίωση της άμυνας στο δεύτερο μισό έφερε την Ελλάδα μια ανάσα από τη μεγάλη ανατροπή, η οποία θα μπορούσε να έχει έρθει. Όμως, η…τελευταία ρωσική επίθεση διήρκεσε…33 δευτερόλεπτα (!) αντί για 30 και το γκολ της Μπιτσάκου κρίθηκε – σωστά με βάση τα όσα έβλεπαν οι διαιτητές εκείνη τη στιγμή – εκπρόθεσμο. Φανταστείτε τι θα γινόταν αν για παράδειγμα το συγκεκριμένο παιχνίδι διεξαγόταν στη Ρωσία…

Πάντως τα κορίτσια της Εθνικής μας γνώρισαν την αποθέωση από το ελληνικό κοινό για την τιτάνια προσπάθεια. Πλέον θα αγωνιστούν με αντίπαλο τη Γαλλία για τις θέσεις 5-8 (7/9, 17:00).

Το φινάλε: Η ελληνική ομάδα είχε πάρει το μομέντουμ του αγώνα, ωστόσο θα έπρεπε να βρει σκορ, αφού απέμεναν λιγότερα από τέσσερα λεπτά. Οι Ρωσίδες έβγαλαν τις επόμενες άμυνες και η ελληνική ομάδα κέρδισε αποβολή 1:40 πριν τη λήξη του αγώνα και σκόραρε με τη Νίνου για το 14-13 (1:26 πριν τη λήξη). Οι Ελληνίδες έβγαλαν την άμυνα στην επόμενη επίθεση της αντίπαλης ομάδας και ο Κώστας Δήμου κάλεσε το δεύτερό του τάιμ άουτ. Η ελληνική ομάδα δεν μπόρεσε να κερδίσει αποβολή και το σουτ της Νινου αποκρούστηκε από την Ζαμπαλούεβα. Η Ρωσία ξεκίνησε την επίθεσή της με 0:36 να απομένουν στο χρονόμετρο. Οι Ελληνίδες πίεσαν να κερδίσουν την μπάλα, ενώ οι αντίπαλές μας έπαιξαν με χρόνο. Όμως, όταν τελείωσε η επίθεση και χωρίς να έχει γίνει σουτ (σημαντικό αυτό, αφού θα μπορούσαν σε εκείνο το διάστημα να κυλήσουν δευτερόλεπτα) η Ελλάδα έμεινε με 3 δευτερόλεπτα, αντί για 6 (ή έστω 5,5). Έτσι η γρήγορη πάσα προς την Μαργαρίτα Μπιτσάκου έγινε σε χρόνο ενός δευτερόλεπτου με την Πατρινή να σκοράρει εκπρόθεσμα ξεσηκώνοντας διαμαρτυρίες από πλευράς ελληνικής ομάδας!

Ρωσία: Ζαμπαλούεβα, Πανφίλοβα 2, Τσερκάσοβα 1, Λάπτεβα 3, Εβστιφέεβα, Μπογκντάνοβα 3, Βορόντσοβα 1, Σαραφουτντίνοβα 2, Γκούσκοβα 1, Μοσιάγκινα, Γκολούμπεβα, Μπουνάκοβα 1, Βορονίνα

Ελλάδα (Κώστας Δήμου): Μαυρωτά Λ., Καϊάφα, Μουστακαρία, Σιούτη 2, Φουντωτού 2, Τσιμάρα Ευδ. 1, Νίνου Ειρ. 4, Μπόβαλη, Τορνάρου 1, Μπιτσάκου, Τριχά 3, Ξανθοπούλου, Λάζαρη