Η Εθνική 15-5 το Ουζμπεκιστάν και 2/2, με πατρινό χρώμα

Τρίτη, Αύγουστος 2, 2022 - 2:12μμ
Η Εθνική μας

Με έξι τέρματα από τη Σοφία Τορνάρου και τέσσερα από τη Στεφανία Σάντα, η Εθνική ομάδα διπλασίασε τις νίκες της στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νεανίδων U18 Υδατοσφαίρισης στο Βελιγράδι.

Επικράτησε 15-5 του Ουζμπεκιστάν και έκανε το 2/2.

Η Εθνική μας ομάδα πήρε προβάδισμα από το ξεκίνημα, προηγήθηκε 7-3 στο ημίχρονο και στην επανάληψη διεύρυνε τη διαφορά στο σκορ.

Αύριο (03/08) η Εθνική ομάδα αντιμετωπίζει τις ΗΠΑ, στο παιχνίδι που θα κρίνει την πρωτιά του Β' Προκριματικού Ομίλου.

Τα άλλα αποτελέσματα του ομίλου: ΗΠΑ-Ουζμπεκιστάν 26-7 (Άουσμους 5, Γκαζανίγκα 4, Στράικερ 4, Μποναγκίντι 4), ΗΠΑ-Ιαπωνία 23-2 (Άουσμους 5, Φλιν 4, Μποναγκίντι 4).

ΕΛΛΑΔΑ-ΟΥΖΜΠΕΚΙΣΤΑΝ 15-5
Τα οκτάλεπτα: 4-0, 3-3, 4-2, 4-0.
ΕΛΛΑΔΑ (Ευτυχία Καραγιάννη): Καραγιάννη, Σάντα 4, Καλογεροπούλου, Σιούτη 2, Ευφρ.Τσιμάρα, Χαλδαίου 2, Τορνάρου 6, Κουρέτα, Ανδρεάδη, Τριχά 1, Λασκαρίδου, Καραμπέτσου, Κωνσταντοπούλου.
ΟΥΖΜΠΕΚΙΣΤΑΝ (Σαντίκοφ Ακμπάρ): Κονοβάλοβα 1, Γκαβάσλελα, Φομίτσεβα, Γκάπαλιουκ, Γκαμπζαλίλοφ, Αμπντουλχάγεφ 2, Μπερέζινα, Ντολμάτοβα, Γκολστέιν 1, Ουμουρζάκοβα Αχμαντχάνοφ 1, Λογκούτοβα, Αζίζοβα.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπρουκσ, Χέιτζ.

Η Σοφία Τορνάρου, η Στεφανία Σάντα και η Σερένα Μπράουν (Καναδάς) από 11 τέρματα, είναι κορυφαίες σκόρερ της διοργάνωσης.