Η αστοχία έφερε την δεύτερη εντός έδρας ήττα του Προμηθέα

Τρίτη, Δεκέμβριος 11, 2018 - 9:32μμ

Τα απογοητευτικά ποσοστά ευστοχίας υποχρέωσαν τον Προμηθέα σε αναπάντεχη εντός έδρας ήττα από τη βελγική Οστάνδη, για την 8η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Οι Πατρινοί «έπεσαν» με το τελικό 88-84 στο «Δ.Τόφαλος», θέτοντας σε κίνδυνο τη δεύτερη θέση του Δ' ομίλου (5-3). Στον αντίποδα, οι Βέλγοι πανηγύρισαν την τρίτη ευρωπαϊκή επιτυχία τους και μπήκαν ξανά στο παιχνίδι της πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης

Με μόλις 9/27 τρίποντα (29/70 σουτ εντός πεδιάς) και την άμυνα να... μπάζει στο πρώτο ημίχρονο (σ.σ. δέχθηκε 49 πόντους), ο Προμηθέας πέταξε στον κάδο των... απορριμμάτων την υπεροχή του στα επιθετικά ριμπάουντ και τη μεγαλειώδη εμφάνιση του Τόνι Μέιερ (33π.).

Από τους Βέλγους, που υποχρέωσαν τους Πατρινούς στην τρίτη ευρωπαϊκή ήττα τους στα τελευταία τέσσερα ματς, ξεχώρισε ο Τι Τζέι Ουίλιαμς με 17 πόντους.

Η Οστάνδη εκμεταλλεύτηκε το «μουδιασμένο» ξεκίνημα του Προμηθέα, το οποίο συνοδεύτηκε από πολλά αμυντικά κενά, και προηγήθηκε γρήγορα με 2-7. Ωστόσο, οι Αχαιοί αντέδρασαν, προσπέρασαν με 13-12, ενώ έκλεισαν την περίοδο στο +1 (22-21).

Με τον Μέιερ να είναι απελπιστικά μόνος στην επίθεση (22 π. στο ημ.) και την άμυνα να συνεχίζει να... ψάχνεται, η ομάδα του Μάκη Γιατρά είδε το προβάδισμα να κάνει... φτερά στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -3 (46-49).

Ο Προμηθέας μπήκε αποφασισμένος για την ανατροπή στην τρίτη περίοδο, ενεργοποιώντας την άμυνα του και τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 10-2 για το 56-51. Ωστόσο, η έλλειψη διάρκειας στην άμυνα έκανε την επανεμφάνιση της, με τους Βέλγους να βρίσκουν τους διαδρόμους και να μειώνουν σε 63-62 στο 30΄.

Στην τελευταία περίοδο, η αστοχία των γηπεδούχων, σε συνδυασμό με τα διαδοχικά λάθη επέτρεψαν στους Βέλγους να ανακτήσουν το προβάδισμα και να το διατηρήσουν μέχρι το τελικό 84-88.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 46-49, 63-62, 84-88

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Μπράουν 21 (3), Γκίκας 5 (1), Χολ 8, Λίποβι 1, Σαλούστρος 2, Έλις 1, Γερομιχαλός 2, Μέιερ 33 (2/2β, 8/10δ, 5/8τρ, 6ρ.), Παρκς 11, Σανδραμάνης, Τσαϊρέλης.

ΟΣΤΑΝΔΗ (Τζέρτζια): Φίλερ 11 (1), Κέστελοτ 9, Μβέμα 3 (1), Σβαρτζ 6 (2), Ουίλιαμς 17, Μπουζά 14 (2), Ντέσιρον 4, Τζόρτζεβιτς 4, Τζούρισιτς 11, Λάμπρεχτ, Λάισι, Μάριτς 7.